Krecie Miasto – recenzja książki ekologicznej dla dzieci

Tytuł: Krecie Miasto
Autor: Torben Kuhlmann
Ilustracje: Torben Kuhlmann
Tłumaczenie: Anna Kierejewska
Wydawnictwo: Tekturka
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Nazwisko Torbena Kuhlmanna pojawiało się na tej stronie już wielokrotnie. O tym niemieckim artyście wspominałam przy okazji poniższych tytułów:

,,Krecie Miasto” jest jego drugą książką, która ukazała się bezpośrednio po ,,Lindbergh. Niezwykłe przygody latającej myszy”. Od serii o myszach różni się jednak nieco wydaniem, narracją i estetyką. Posiada także zupełnie innych bohaterów, choć zbliżonych wielkością do poprzedników.

Zaproszenie do świata kretów

Krecie Miasto początkowo jest tylko pojedynczym kopcem, wybudowanym na zielonej, niemal rajskiej łące. Często widujemy takie ziemiste, niewielkie wzniesienia w różnych miejscach – ogrodzie lub na polu, zupełnie nie wiedząc, co kryje się pod warstwą trawy. Możemy tylko zgadywać, kto stoi za jego wykopaniem i jak wygodny jest taki dom głęboko pod naszymi stopami.

Z czasem, na wspomnianej powyżej łące, można zaobserwować pewne znaczące zmiany. Kopców pojawia się coraz więcej, choć wciąż daleko im do zdominowania krajobrazu. Prawdziwa rewolucja ma miejsce jednak pod ziemią. Rodzą się tam początki nowej cywilizacji – czy jest to zalążek czegoś pięknego, a może mamy do czynienia z zapowiedzią jakiejś katastrofy?

Krecie Metropolis

,,Krecie Miasto” jest książką, w której tekst – niewielki akapit – znajduje się wyłącznie na początku i końcu lektury. Cała idea opiera się na niezwykłych, pełno rozkładówkowych ilustracjach z których słynie autor. 

Pozycja nie ma głównego bohatera. Wszystkie krecie postacie wypełniają wykreowane miasto, stając się trybikami w wielkiej maszynie. Książka przypomina (zarówno pod względem wizualnym jak i narracyjnym) kultowy film z 1927 roku Fritza Langa pod tytułem ,,Metropolis”. Tam także tłum pracowników fizycznych żyje pod ziemią, tworząc nową infrastrukturę i uprzemysławiając otoczenie.

Głośny apel w sprawie ekologii

Czy jednak takie żyć ma sens? Czy jest wartościowe? Muszę przyznać, że ,,Krecie Miasto” przedstawia dość przykrą perspektywę dla swoich mieszkańców. Cała książka jest głośnym apelem i ostrzeżeniem zarazem. Czytelnicy dzięki niej powinni wyciągnąć wnioski dotyczące eliminowania ze swojego życia natury, a zastępowania jej pozornymi tylko udogodnieniami.

Wystarczy spojrzeć na nasze miasta – wybetonowane przestrzenie pozbawione zieleni przypominają te, w których na późniejszym etapie historii, przyszło żyć także kretom.

Polecam ,,Krecie Miasto” wszystkim powyżej 5 roku życia. To książka o mocnym przesłaniu, która może stać się solidnym fundamentem do rozmów – wszystko zależy od podejścia rodziców, opiekunów i nauczycieli.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwo-tekturka.pl/pl/p/Krecie-Miasto/108

Poprzedni wpis
Lucy. Nadzieja – recenzja komiksu
Następny wpis
Silla – recenzja magicznej książki dla dzieci
Tags: +10, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, Anna Kierejewska, blog książkowy, brak zieleni, cywilizacja, ekologia, Krecie Miasto, krety, książki bez słów, książki dla dzieci, książki o ekologii, książki z pięknymi ilustracjami, Metropolis, przemysł, recenzent książek, Tekturka, Torben Kuhlmann, Wydawnictwo Tekturka

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja