➜ Tytuł: Einstein. Niezwykła mysia podróż przez czasoprzestrzeń
➜ Autor: Torben Kuhlmann
➜ Ilustracje: Torben Kuhlmann
➜ Tłumaczenie: Anna Kierejewska
➜ Wydawnictwo: Tekturka
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna
Po bardzo krótkiej przerwie, z wielką przyjemnością powracam do serii o mysich odkrywcach, które zmieniły świat… ludzi! Ostatnio nakładem Wydawnictwa Tekturka ukazały się dwie nowości autora Torbena Kuhlmanna, który powziął sobie za cel wprowadzenie dzieci w tematykę wielkich i przełomowych wynalazków.
Do tej pory ukazały się książki o tytułach:
- Lindbergh. Niezwykłe przygody latającej myszy – pierwsza z cyklu,
- Armstrong. Niezwykła mysia wyprawa na Księżyc – druga z cyklu.
- Edison. Tajemnica zaginionego mysiego skarbu – trzecia z cyklu,
- omawiany tutaj Einstein. Niezwykła mysia podróż przez czasoprzestrzeń.
Jak opowiadać dzieciom o teorii względności?
Przyznam szczerze, że byłam bardzo ciekawa, w jaki sposób uda się autorowi opowiedzieć o Einsteinie – naukowcu, który jakby nie patrzeć, zajmował się bardzo poważnymi oraz skomplikowanymi rzeczami. Torben Kuhlmann zanim jednak zaczął wprowadzać nas w nieco bardziej złożone teorie, przedstawił uroczą opowiastkę o pewnej myszy, która nie mogła doczekać się Festiwalu Sera.
Okazało się jednak, że bohaterka pomyliła się w swoich wyliczeniach i na wydarzenie dotarła… o jeden dzień za późno. Bardzo rozczarowana oraz smutna powzięła w końcu szalenie odważną decyzję – spróbuje cofnąć czas, żeby jednak móc uczestniczyć w festiwalu!
Emocjonujące zwroty akcji
Przypadek sprawił, że myszka na serowe wydarzenie udała się do Berna, gdzie – jak niektórzy dorośli mogą już wiedzieć, kilka lat pracował Einstein w urzędzie patentowym. Był jednak pewien kłopot – naukowiec nie mógł pomóc jej w postanowieniu osobiście, wszak żył tam na wiele lat wcześniej, niż nasza współczesna myszka. Okazało się jednak, że jego książki naprowadziły ją na słuszny trop.
I tutaj mogłaby się skończyć ,,Einstein. Niezwykła mysia podróż przez czasoprzestrzeń”, ale autor ma dla czytelników zaskakujący zwrot akcji! W zasadzie książka składa się na kilka emocjonujących zwrotów, których – muszę przyznać – raczej nie było w poprzednich częściach!
Książki dla dzieci o Einsteinie
Fizyka to skomplikowana nauka, do rozumienia której często potrzebne są niekończące się wyliczenia. Okazuje się jednak, że w ,,Einstein. Niezwykła mysia podróż przez czasoprzestrzeń” nie ma treści na tyle trudnej, żeby nie był w stanie pojąć jej 8-latek! Choć oprócz części fabularnej, książka zawiera także bonusy w postaci rysu biograficznego samego Einsteina oraz kilku jego teorii doskonale wytłumaczonych na obrazowych przykładach.
W kwestii ilustracyjnej oraz tekstowej, ta pozycja tak jak poprzednie, to prawdziwe dzieło sztuki! Doskonale oddziałują na akcję pełne rozkładówki bez tekstu, ale i pojedyncze rysunki udające fotografie czy projekty. Dzięki nim książka przypomina nieco kajet uzdolnionego wynalazcy!
Polecam ją jako doskonałą lekturę poszerzającą horyzonty, wciągającą w wir przygody oraz zachwycającą pięknem ilustracji.
Pozycja do kupienia na stronie Wydawnictwa: https://wydawnictwo-tekturka.pl/pl/p/Einstein.-Niezwykla-mysia-podroz-przez-czasoprzestrzen/97
(Do 1.10.2022 trwa promocja w której cały pakiet lub dwie ostatnie nowości można nabyć z 15% zniżką!)
1 komentarz. Zostaw komentarz
[…] Einstein. Niezwykła mysia podróż przez czasoprzestrzeń, […]