Jam – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Jam
 Seria: Bajki dla zdrowia
 Autorka: Monika Wyrzykowska
 Ilustracje: Maryna Shuturma
Wydawnictwo: Imprint Media/Fundacja Alabaster
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Wielu rodzicom trudno zaakceptować fakt, że jego dziecko będzie popełniało błędy. Szczególnie na początku, kiedy dopiero zaczyna robić coś po raz pierwszy, może się pomylić lub zagubić. Wiele rodziców zamiast pozwalać dziecku nie być idealnym i uczyć się na potknięciach, asekuruje go – w dobrych intencjach, jednocześnie odbierając mu całą pewność siebie. 

Bajka dla zdrowia

,,Jam” to pierwsza książka z serii ,,Bajki dla zdrowia” o nieco zagadkowym tytule, której autorką jest Monika Wyrzykowska. Twórczyni tekstu oprócz tego, że pisze opowiadania dla dzieci i uczy się psychoterapii oraz psychosomatyki – założyła także i prowadzi Fundację Alabaster, wspierającą osoby z atopowym zapaleniem skóry.

Ta książka powstała właśnie jako inspiracja doświadczeniami dzieci, które muszą zmagać się z rozmaitymi trudnościami zdrowotnymi i tym samym, mają trudniejszy start w dorosłe życie. Moim zdaniem jednak, to pozycja niezwykle uniwersalna – odpowiednia dla każdego malucha, któremu może nieco brakować pewności siebie.

Opowieść o pewnej małej ośmiornicy

Tytułowa bohaterka o imieniu Jam słynęła ze swojego niezdecydowania. Trudno powiedzieć, dlaczego nigdy nie potrafiła się na nic zdecydować, ale jej zachowanie wprawiało w zdziwienie wiele morskich stworzeń. Szczególnie zmartwiona wydawała się mama ośmiornica, która szybko przejmowała inicjatywę, podejmując często decyzje za córkę.

Jam szybko więc zakazano samotnych wypraw, z obawy, że może zrobić sobie krzywdę. Mama zalecała jej spędzanie czasu z pewnymi siebie koleżankami, które dyktują warunki zabaw i decydują, co razem będą robić. Wkrótce nadszedł jednak dzień, kiedy Jam poczuła, że nie ma nawet ochoty wstać z łóżka. Wiedziała, że musi się przemóc, aby jej życie mogło się zmienić.

Proces zdobywania pewności siebie

Jam wyruszyła w podróż – można powiedzieć, że wykonała symboliczny pierwszy krok do tego, aby zrobić coś tylko na własnych zasadach. Bała się, bo strach jest bardzo ważną emocją w życiu każdego człowieka (i jak widać ośmiornicy), ale potrafiła go kontrolować i nie dopuścić do głosu.

Z czasem okazało się, że wiele potrafi – potrzebowała tylko impulsu oraz odpowiedniej sytuacji, która odkryła jej niezwykły talent.

Jam w warstwie ilustracyjnej

,,Jam” to książka, która ujmuje prostotą tekstu, jednocześnie doskonale prowadząc czytelników wśród morskiej fabuły. Narrację uzupełniają ilustracje Maryny Shuturmy – ukraińskiej artystki, którą z autorką łączy wyjątkowa więź, zrodzona na skutek napaści rosyjskiej na kraj Shuturmy. Ilustratorce udało się pokazać niezwykłą naturę ośmiornic (o cechach których można przeczytać także w tekście). Pastelowe, ciepłe kolory dają również czytelnikom poczucie bezpieczeństwa i pozostawiają przeczucie, że historia Jam na pewno dobrze się skończy.

Polecam tę lekturę dzieciom już powyżej 5 roku życia. Kupując tę książkę, wspierasz osoby z atopowym zapaleniem skóry.

Link do strony Fundacji: https://www.fundacja-alabaster.org 

Książkę można zamówić w księgarni internetowej lub bezpośrednio w Fundacji, pisząc na: fundacja[małpka]fundacja-alabaster.org


Poprzedni wpis
Einstein. Niezwykła mysia podróż przez czasoprzestrzeń – recenzja
Następny wpis
Eksplodujące kotki. Przepisy na Kotastrofę – recenzja kultowej gry
Tags: +10, +11, +12, +5, +6, +7, +8, +9, 2022, atopowe zapalenie skóry, Bajki dla zdrowia, bajki o ośmiornicach, choroby skóry, Fundacja Alabaster, Imprint Media, Jam, książki dla dzieci, Maryna Shuturma, Monika Wyrzykowska, morskie bajki, niepewność, nieśmiałość, odkrywanie talentów, ośmiornica, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, talent, współpraca, wzmacnianie pewności siebie u dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja