Kot rabina – recenzja zbiorczego tomu 1-5

Tytuł: Kot rabina 

Seria: Kot rabina

Scenariusz: Joann Sfar

Rysunki: Joann Sfar

Tłumaczenie: Grzegorz Przewłocki

Wydawnictwo: Timof Comics

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Nie ukrywam, że pierwsze pięć tomów ,,Kota rabina” w jednym zbiorczym – to coś, na co bardzo czekałam! Moja przygoda z tą serią zaczęła się dość nietypowo, bo od części ósmej. Zupełnie nie przeszkodziło mi to w dobrej zabawie. ,,Kot rabina. 8: Koszyczek migdałów okazał się lekturą na tyle wciągającą, że po premierze ,,Kot rabina. 9: Królowa szabatu natychmiast zagłębiłam się i w tym komiksie.

 

 

Przyznam jednak, że prawdziwą przyjemnością okazało się jednak sięgnąć po tę serię w sposób, jaki powinnam zrobić to od początku, czyli razem z pierwszymi stronami tomu nr 1.

Dowiadujemy się w nim o niemal całej przeszłości tytułowego kota. Kot rabina jest bowiem postacią wyjątkową – potrafi mówić, ma skłonności do kłamstwa i jest zapatrzony w swoją panią jak w obrazek. Akcja całej opowieści rozgrywa się w środowisku żydowskim, dlatego oprócz standardowej fabuły, mamy pełen przegląd tamtejszej kultury.

 

 

 

Komiksy wypełnione są błyskotliwym tekstem, który często odnosi się do filozoficznych rozterek na tle religijnym. Kot rabina jest doskonałym rozmówcą – potrafi szybko przerzucać się argumentami, jego światopogląd krzyżuje się z konserwatywnym postrzeganiem rzeczywistości przez pozostałych bohaterów. Dzięki temu czytelnik może poczuć się jak w samym środku emocjonującej akcji. Pochłania się strona po stronę, kibicując kotu, żeby jego sposób myślenia zatriumfował w świecie pozbawionym logiki. To utożsamianie się z kotem sprawia odbiorcom mnóstwo przyjemności. Trudno nie uśmiechać się co chwilę pod nosem, odkrywając kolejne pomysły tego pokrytego sierścią bohatera.

 

W tym zbiorczym, pięknie wydanym tomie, znalazły się części:

– ,,Kot rabina. 1: Bar Micwa”,

,,Kot rabina. 2: Malka Lwi Król”,

– ,,Kot rabina. 3: Wygnanie”,

,,Kot rabina. 4: Raj na ziemi”,

– ,,Kot rabina. 5: Afrykańska Jerozolima”.

 

Wraz z kolejnymi tomami poznajemy coraz więcej bohaterów. Uniwersum rozszerza się nie tylko o postacie, ale również o miasta czy kraje. Ukochana pani kota wychodzi za mąż. Cała rodzina odbywa podróż do Paryża. W skrzyni przybywa rosyjski Żyd, z którym później rabin wyrusza odkrywać afrykańską Jerozolimę. Rzeczywistość miesza się tutaj z karykaturą, wypaczeniem, hiperrealizmem. 

 

 

 

Doskonale ten niezwykły charakter całej serii oddają same ilustracje oraz zastosowana do nich typografia. Kadry tworzone jakby w pośpiechu, a jednak pełne szczegółów, ciepłych i przyjaznych barw. 

 

,,Kot rabina” jest cyklem z całą pewnością wybitnym. Wspaniale bawi czytelników, ale potrafi pozostawić także z tyłu głowy niektóre ważniejsze kwestie. Walczy ze stereotypami, zarazem potwierdzając ich znaczenie. To doskonała, literacka uczta, którą śmiało polecam wszystkim powyżej 17 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://sklep.timof.pl

 

 

Poprzedni wpis
Rozmawiaj.My Rodzina – recenzja gier karcianych
Następny wpis
Pozytywka. Sekret Cypriana. Tom 2 – recenzja komiksu
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja