fbpx

Kot rabina. 10: Wracajcie do siebie! – recenzja

Kot rabina. 10: Wracajcie do siebie! – recenzja

Tytuł: Kot rabina. 10: Wracajcie do siebie!

Seria: Kot rabina

Scenariusz: Joann Sfar

Rysunki: Joann Sfar

Tłumaczenie: Wojciech Birek

Wydawnictwo: Timof Comics

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

To już dziesiąty – DZIESIĄTY album z serii ,,Kot Rabina”! Mam wrażenie, że poznałam tę serię wczoraj, a tak naprawdę minęło już kilka lat, podczas których towarzyszy mi gadający kot oraz błyskotliwy obraz nieco wykrzywionej, algierskiej rzeczywistości.

 

Na stronie możecie przeczytać recenzje:

– ,,Kot rabina 1-5”,

– ,,Kot rabina 6: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”,

– ,,Kot rabina 8: Koszyczek migdałów”,

– ,,Kot rabina 9: Królowa szabatu.

 

 

W ostatniej nowości od Wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy – ,,Kot rabina 10: Wracajcie do siebie!” Joann Sfar poniekąd stawia przysłowiową kropkę nad ,,i”, ponieważ przenosi czytelników nieco w przyszłość. Uchylając rąbek tajemnicy, teoretycznie zdradza dobre zakończenie. Ale czy na pewno?

 

Po Joann Sfar można spodziewać się absolutnie wszystkiego. Pewnym jednak jest to, że dziesiąty album nie jest tym ostatnim. Kilka dni temu na Instagramie autora można było zobaczyć okładkę 11 tomu. 

 

 

 

,,Wracajcie do siebie!” to zbiór anegdot znanych nam bohaterów, którzy poddają w rozważanie czy warto porzucić Algierię na rzecz Izraela. Zdecydowana większość, przyzwyczajonych do swojego kraju Żydów staje w opozycji do męża Zabii, który ma nadzieję na lepszą przyszłość dla swoich dzieci. 

 

Cała sprawa rozpoczyna się od Rosz Haszana i odprawianiu Taszlicha, czyli wytrząsaniu ze swoich kieszeni paprochów nad brzegiem morza, symbolizującego pozbywanie się nagromadzonego zła podczas minionego roku. Grupa przyjaciół i wierzących zaczepiana jest oraz krytykowana. Nazywa się ich ,,cholernymi Żydami”, co uruchamia w bohaterach wspomnienia i pozwala na egzystencjonalne rozważania.

 

Ta książka, podobnie jak wszystkie pozostałe, choć zawiera w sobie sporo metafor, podtekstów i nawiązań do historii, jest też pełna humoru oraz dystansu. Postać kota, który momentami wydaje się przewyższać umiejętnością logicznego myślenia dorosłych ludzi, to symbol ograniczeń, które narzucane są społeczności przez politykę, religię czy zdezaktualizowaną tradycję. Teoretycznie więc tylko zwierzę – pozbawione bagażu pokoleniowego oraz tożsamości, jest w stanie obiektywnie spojrzeć na omawiany temat.

 

 

 

,,Kot rabina 10: Wracajcie do siebie!” sprawi mnóstwo przyjemności czytelnikom, uzupełni życiorysy ulubionych bohaterów i pozostawi coś w każdym z odbiorcy na dłużej.

 

Polecam ten komiks wszystkim powyżej 17 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://sklep.timof.pl

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment