Kot rabina. 10: Wracajcie do siebie! – recenzja

Tytuł: Kot rabina. 10: Wracajcie do siebie!

Seria: Kot rabina

Scenariusz: Joann Sfar

Rysunki: Joann Sfar

Tłumaczenie: Wojciech Birek

Wydawnictwo: Timof Comics

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

To już dziesiąty – DZIESIĄTY album z serii ,,Kot Rabina”! Mam wrażenie, że poznałam tę serię wczoraj, a tak naprawdę minęło już kilka lat, podczas których towarzyszy mi gadający kot oraz błyskotliwy obraz nieco wykrzywionej, algierskiej rzeczywistości.

 

Na stronie możecie przeczytać recenzje:

– ,,Kot rabina 1-5”,

– ,,Kot rabina 6: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”,

– ,,Kot rabina 8: Koszyczek migdałów”,

– ,,Kot rabina 9: Królowa szabatu.

 

 

W ostatniej nowości od Wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy – ,,Kot rabina 10: Wracajcie do siebie!” Joann Sfar poniekąd stawia przysłowiową kropkę nad ,,i”, ponieważ przenosi czytelników nieco w przyszłość. Uchylając rąbek tajemnicy, teoretycznie zdradza dobre zakończenie. Ale czy na pewno?

 

Po Joann Sfar można spodziewać się absolutnie wszystkiego. Pewnym jednak jest to, że dziesiąty album nie jest tym ostatnim. Kilka dni temu na Instagramie autora można było zobaczyć okładkę 11 tomu. 

 

 

 

,,Wracajcie do siebie!” to zbiór anegdot znanych nam bohaterów, którzy poddają w rozważanie czy warto porzucić Algierię na rzecz Izraela. Zdecydowana większość, przyzwyczajonych do swojego kraju Żydów staje w opozycji do męża Zabii, który ma nadzieję na lepszą przyszłość dla swoich dzieci. 

 

Cała sprawa rozpoczyna się od Rosz Haszana i odprawianiu Taszlicha, czyli wytrząsaniu ze swoich kieszeni paprochów nad brzegiem morza, symbolizującego pozbywanie się nagromadzonego zła podczas minionego roku. Grupa przyjaciół i wierzących zaczepiana jest oraz krytykowana. Nazywa się ich ,,cholernymi Żydami”, co uruchamia w bohaterach wspomnienia i pozwala na egzystencjonalne rozważania.

 

Ta książka, podobnie jak wszystkie pozostałe, choć zawiera w sobie sporo metafor, podtekstów i nawiązań do historii, jest też pełna humoru oraz dystansu. Postać kota, który momentami wydaje się przewyższać umiejętnością logicznego myślenia dorosłych ludzi, to symbol ograniczeń, które narzucane są społeczności przez politykę, religię czy zdezaktualizowaną tradycję. Teoretycznie więc tylko zwierzę – pozbawione bagażu pokoleniowego oraz tożsamości, jest w stanie obiektywnie spojrzeć na omawiany temat.

 

 

 

,,Kot rabina 10: Wracajcie do siebie!” sprawi mnóstwo przyjemności czytelnikom, uzupełni życiorysy ulubionych bohaterów i pozostawi coś w każdym z odbiorcy na dłużej.

 

Polecam ten komiks wszystkim powyżej 17 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://sklep.timof.pl

 

 

Poprzedni wpis
Mały atlas kotów (i kociaków) – recenzja
Następny wpis
Wielka Księga Smoków – recenzja
Tags: +100, +17, +18, 2021, Algieria, dom, gadający kot, Joann Sfar, komiksy dla dorosłych, komiksy dla nastolatków, komiksy filozoficzne, Kot rabina, Kot rabina 10, Kot rabina. 10: Wracajcie do siebie!, recenzent książek, recenzje komiksów, społeczność żydowska, Timof, Timof comics, tożsamość, Wojciech Birek, Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja