Mój tata, mój świat – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Mój tata, mój świat
Autor: Victor D.O. Santos
Ilustracje: Anna Forlati
Tłumaczenie: Barbara Górecka
Wydawnictwo: Słowne Młode
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Zawsze kiedy zbliża się Dzień Matki i pytacie mnie o polecenia książkowe z tej okazji, wiem, jakie tytuły zarekomendować. Jest mnóstwo pięknych, poetyckich lektur o więzi dziecka z mamą. W przypadku ojców, długo nie było zbyt wielu książek, które mogłyby z tamtymi konkurować. Na szczęście powoli się to zmienia, a najlepszym przykładem tych zmian jest ostatnia nowość Wydawnictwa Słowne Młode.

Męska wrażliwość

,,Mój tata, mój świat” to wielkoformatowa pozycja autorstwa Victora D.O. Santosa z zachwycającymi ilustracjami Anny Forlati. Za tłumaczenie odpowiada Barbara Górecka. Książka jest opowiastką o męskim świecie, ale nie w stereotypowym znaczeniu, gdzie męskość oznacza wyłącznie siłę i dominację. To raczej ukazanie wrażliwości, wiary w siebie i prawdziwej, bezwarunkowej miłości – ale w gronie dziadka, ojca i syna.

Więź, która rośnie

Historia skupia się przede wszystkim na tych dwóch ostatnich, choć z czasem ich role także się zmienią. Chłopiec pyta mężczyzny, dlaczego dziadek zniknął. Nigdy nie miał okazji go poznać, podobnie jak jego tata, nigdy nie spotkał swojego taty. Okazuje się jednak, że nie trzeba być wychowywanym przez mężczyznę, żeby dokładnie wiedzieć jak być idealnym ojcem.

Chłopiec czuje się kochany i rozumiany. Razem z tatą czytają książki, wspierają się i towarzyszą sobie w ważnych chwilach. Pokazane zostało to na czasami dosadnych, a innym razem symbolicznych ilustracjach, takich jak np. wspólne sadzenie drzewa, które z każdą kolejną stroną staje się coraz większe.

(Poznajecie książkę, którą razem czytają? To oczywiście ,,Elmer„!)

Chłopaki też płaczą

,,Mój tata, mój świat” pokazuje rzeczywistość pozbawioną mamy, a jednak pełną. Udowadnia, że jeden rodzic może zaoferować tyle miłości dziecku, żeby to czułe się kochane i wartościowe. Co więcej, przełamuje także stereotypy o wychowaniu maluchów ,,męską ręką”. W książce znajduje się jedna rozkładówka na której chłopczyk płacze, a jego tata płacze razem z nim. Scenę uzupełnia doskonały test:

Niektórzy mówią, że prawdziwy mężczyzna nigdy nie płacze. A ja myślę, że ten, co nie płacze, nie jest prawdziwym mężczyzną.

Książka do czytania z tatą

Jeżeli poszukujecie książki pełnej pozytywnych wzorców, podziwu dla rodzica, ale także bezgranicznej miłości do dziecka – to ,,Mój tata, mój świat” będzie pozycją idealną. Niewielka ilość tekstu, pełnorozkładówkowe ilustracje oraz ogromna wrażliwość, która wyczuwalna jest z każdej strony sprawią, że wspólny rytuał czytania stanie się jeszcze bardziej wyjątkowy.

Polecam ją nie tylko na Dzień Ojca, ale i do częstego zaglądania oraz uświadamiania sobie – jak dobrze mieć siebie. Będzie odpowiednia dla każdego powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/moj-tata-moj-swiat/


Poprzedni wpis
Co zgubiła myszka z Anglii? – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Einstein. Niezwykła mysia podróż przez czasoprzestrzeń – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, 2022, Anna Forlati, Barbara Górecka, blog książkowy, książka obrazkowa, książki dla dzieci, książki do czytania przez tatę, książki na Dzień Ojca, książki o tatach, miłość, miłość do dziecka, Mój tata mój świat, ojciec, recenzent książek, recenzje książek, relacja taty z dzieckiem, Słowne młode, tacierzyństwo, tata, Victor D.O. Santos, wrażliwość, Wydawnictwo Słowne Młode

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja