Od czego zacząć swoją wielką podróż? Naturalnie – od mapy!
W zależności od tego czy wybieramy się do sąsiedniej miejscowości czy będziemy eksplorować kontynent, przyda nam się coś, co nie pozwoli się zgubić.
Współcześnie mamy mapy w telefonach, co wcale nie znaczy, że nie powinniśmy uczyć dzieci z nich korzystać. A w książkach przeznaczonych dla dzieci z planami miast czy krajów jest znacznie więcej, niż może się wydawać na początku!
Te dwie książki ,,Atlas świata dla dzieci” oraz ,,Mapy dla dzieci. Miasta Polski” nie tylko dostarczą niezbędnych informacji, ale dodatkowo zachęcą do podróży i poznawania nowych miejsc i kultur.
Tytuł: Atlas świata dla dzieci
Autor: Karolina Wolszczak
Ilustracje: Anna Famulska
Wydawnictwo: SBM
Rok wydania: 2018
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Recenzja:
,,Atlas świata dla dzieci” to prawdopodobnie książka inspirowana sukcesem ,,Map” Mizielińskich. Trzeba jednak przyznać, że można ją dostać dwukrotnie taniej i jest także ciekawa.
Jej autorką jest Karolina Wolszczak, która podzieliła książkę według państw świata. Na poszczególnych kontynentach scharakteryzowała geografię, florę, faunę, architekturę. Opisała mieszkających w danych rejonach ludzi, ich kuchnię oraz najczęściej uprawiany sport.
Książka zawiera bardzo dużo ciekawostek, zachowuje jednak estetykę i nie wydaje się być przeładowana treścią. Dzięki użyciu pastelowych kolorów i czarno-białych szkiców jest bardzo atrakcyjna pod względem wizualnym. To zasługa Anny Famulskiej, która łącząc kilka stylów, stworzyła estetyczną całość, zachęcającą czytelnika do przyjemnego zagłębiania się w treść.
,,Atlas świata dla dzieci” polecam dla dzieci powyżej 6-ego roku życia. To naprawdę fantastyczna lektura za bardzo rozsądną cenę.
Link do strony wydawnictwa: https://www.wydawnictwosbm.pl/ksiazka/atlas-swiata-dla-dzieci/
Tytuł: Mapy dla dzieci. Miasta Polski
Autor: Janusz Jabłoński
Ilustracje: Piotr Brydak
Wydawnictwo: SBM
Rok wydania: 2018
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Recenzja:
W przypadku ,,Mapy dla dzieci. Miasta Polski” mamy do czynienia wyłącznie z miejscami znanymi z naszego kraju. Zostały tutaj uwzględnione: Warszawa, Szczecin, Gdańsk, Olsztyn, Białystok, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Poznań, Bydgoszcz, Toruń, Łódź, Wrocław, Opole, Katowice, Kielce, Lublin, Kraków oraz Rzeszów.
Autorem tej pozycji jest Janusz Jabłoński. Jestem zaskoczona, ile ciekawostek udało się twórcy zebrać na temat poszczególnych miast. Przyznam szczerze, że nawet w wypadku własnego miasta odkryłam pewne miejsce, o którym do tej pory nie wiedziałam!
Książka składa się na mapy oraz poprzedzające je informacje na temat omawianych miast. Zazwyczaj w opisie autor zawarł kontekst historyczny, najbardziej istotne zabytki oraz największe atrakcje.
Na mapach zostały oznaczone duże ulice, rzeki oraz ważne miejsca.
Za ilustracje odpowiada Piotr Brydak, który nie tylko odwzorował z chirurgiczną precyzją zamki, pomniki oraz znane budowle, ale również wzbogacił książkę postaciami, tymi realnymi, jak i bohaterami z legend.
,,Mapy dla dzieci. Miasta Polski” polecam, jako wczesne przygotowanie do wiosennych wycieczek dla dzieci powyżej 6-ego roku życia. Być może jednak wcześniej uda się poznać własne miasto, tak jak to było w moim przypadku.
Link do strony wydawnictwa: https://www.wydawnictwosbm.pl/ksiazka/mapy-dla-dzieci-miasta-polski/