Silla – recenzja magicznej książki dla dzieci

Tytuł: Silla
Seria: Opowieści Świata Zorzy
Autorka: Karolina Lewestam
Ilustracje: Mariusz Andryszczyk
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Rok wydania: 2023

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Raz w roku na niebo Silli wypływają zielone światła Zorzy. Są one dla mieszkańców krainy nie tylko pięknym zjawiskiem, ale także gwarancją bezpieczeństwa i potwierdzeniem pewnego porządku, dzięki któremu mogą czuć się szczęśliwi. Pewnego dnia okazuje się jednak, że przyszłość Zorzy jest zagrożona. Wiele istot dostrzega pojawiające się zmiany, które niechybnie prowadzą do nieprzyjemnych zawirowań. Co one oznaczają? Czy uda się je zatrzymać? I kim będzie osoba, która podejmie się tej trudnej misji?

Wieczór Zorzy

,,Silla” jest pierwszą z ,,Opowieści Świata Zorzy”, której autorka to Karolina Lewestam. Pozycja ukazała się nakładem wydawnictwa Agora dla dzieci i została wzbogacona wieloma pięknymi, pełno rozkładówkowymi ilustracjami artysty Mariusza Andryszczyka, którego możecie kojarzyć z innej genialnej powieści – ,,Przyjaciel Północy” (a także serii o Wombacie Maksymilianie).

W książce Karoliny Lewestam głównym bohaterem jest 11-letni Ari. Chłopiec mieszka wraz z mamą oraz młodszą siostrą w pokrytej lodem oraz śniegiem Tlate Hiin. Jest zupełnie zwyczajnym dzieckiem, które nie bardzo pali się do nauki, ale chętnie spędza czas z niezwykłymi przyjaciółmi – niedźwiedziami. Jego życie jednak diametralnie zmienia się w Święto Zorzy, kiedy patrząc w niebo, słyszy jak z góry pada jego imię.

Silla – opowieść pełna barwnych bohaterów

Karolina Lewestam stworzyła uniwersum z gatunku fantastyki, które łączy w sobie ponadczasową magię z wartościową treścią oraz cenną lekcją moralności. ,,Silla” ma w sobie pewien pierwiastek baśni, jest w niej coś z ,,Niekończącej się historii” i ,,Opowieści z Narnii”. Przedstawia historię chłopca, który wysłany z misją prawie niemożliwą do wykonania, dorasta, odkrywa na nowo siebie oraz poznaje cały przekrój barwnych bohaterów, które pełnią w książce znaczące role.

Wśród nich są m.in. śnieżne krowy – urastające do rangi mistycznych istot, wilki oraz niedźwiedzie żyjące w symbiozie czy śnieżne pantery, foki oraz Czarne Ptaki pełniące w historii role czarnych charakterów. Nie brak w niej także postaci nieszablonowych, oryginalnych i zupełnie bajkowych, które – podobnie jak całą powieść – chętnie widziałabym na kinowym ekranie.

Wartości i przekaz w powieści fantastycznej dla dzieci

,,Silla” jest książką, która ukazuje w jaki sposób smutek, samotność oraz poczucie bycia niekochanym może wpłynąć na człowieka. To opis ewolucji zła, a także próba przeciwstawiania się mu. ,,Silla” jest również opowieścią ukazaną z perspektywy młodego człowieka – chłopca, który obserwuje świat i analizuje go na swój prostolinijny sposób. Jego przemyślenia są niezwykle trafne. Dzięki posiadanej wrażliwości, a także przyjaznej osobowości udaje mu się zjednywać innych i pokonywać wszelkie przeszkody.

Polecam tę niezwykłą powieść drogi każdemu, kto chce dać się poprowadzić przez zimowe krajobrazy, prosto do początku wszechświata. Towarzystwo Ariego zapewni czytelnikom piękne wrażenia, a opowiadana przez autorkę historia rozbudzi wyobraźnię i na długo pozostanie w pamięci.

Mam nadzieję, że nie trzeba będzie długo czekać na kolejne książki z serii ,,Opowieści Świata Zorzy”. Tymczasem polecam ,,Sillę” każdemu powyżej 8 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwoagora.pl/silla/


Poprzedni wpis
Krecie Miasto – recenzja książki ekologicznej dla dzieci
Następny wpis
Opowieści z Pryncypii – recenzja rodzinnej gry planszowej
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +8, +9, 2023, Agora dla dzieci, blog książkowy, dobro i zło, fantastyka dla dzieci, Karolina Lewestam, książki dla dzieci, magia, Mariusz Andryszczyk, moralność, Opowieści Świata Zorzy, powieść drogi, powieści dla dzieci, recenzje książek, Silla, Wydawnictwo Agora dla dzieci, zima, zimowe opowieści

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja