Strażniczka perły – recenzja wyjątkowej powieści dla dzieci

Tytuł: Strażniczka perły
Seria: Opowieści Świata Zorzy
Autorka: Karolina Lewestam
Ilustracje: Mariusz Andryszczyk
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Rok wydania: 2024

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Czego poszukujecie w książkach? Czego można oczekiwać od dobrej literatury? Przygody? Wartościowych treści? Wiedzy? Rzadko kiedy jednak po przeczytanej lekturze przeżywany coś w rodzaju katharsis. Emocje są tak intensywne, a fabuła tak satysfakcjonująca, że stajemy się po prostu szczęśliwsi.

Opowieści Świata Zorzy

Być może trudno będzie w to uwierzyć, ale ,,Strażniczka perły”, tak jak i jej starsza siostra z serii ,,Opowieści Świata Zorzy”, czyli ,,Silla” to ten rodzaj literatury, który napełnia czytelników dziką satysfakcją z ich odkrywania.

Dlaczego może być trudno w to uwierzyć? Bo to literatura dziecięca – opowiastka, której akcja rozgrywa się w fantastycznym, wymyślonym świecie. To jednak, o czym można tam usłyszeć i czego istnieje szansa się dowiedzieć, powinno być inspiracją nie tylko dla dzieci, ale także dla wielu dorosłych.

Tym razem bohaterką książki jest dziewczynka

Autorką, która stoi za tymi intensywnymi emocjami jest Karolina Lewestam. I o ile bohaterem pierwszego tomu uczyniła ona chłopca, to już postacią pierwszoplanową w kontynuacji została dziewczynka o imieniu Kutik – znana zresztą czytelnikom z dość istotnego udziału w fabule poprzedniej części.

Nie myślcie jednak, że Ari zupełnie nie pojawia się w ,,Strażniczce perły”. Chłopiec przybywa z misją ratunkową w dość kluczowym momencie akcji, jednak – co jest w zasadzie bardzo zabawne – autorka niemal wcale nie daje mu się tym razem wykazać.

Okropnie ważna misja w nieznane

Kutik przeprowadziła się do swojego przyjaciela Ariego na Tlate Hiin i przyjęła obowiązki starszego członka rodziny, choć niedawno sama odrosła od ziemi. Pomagała w domu, zajmowała się młodszą siostrą i zastanawiała skąd jest.

Kiedy otrzymała propozycję zostania w przyszłości wróżbitką – jej przyszłość pojaśniała. Wreszcie miała cel, któremu mogła się poświęcić. Niestety, jak to w tego typu historiach bywa, coś musiało stanąć jej na drodze.

Ptasierze, do tej pory nieszkodliwe ptaki, zaczęły gryźć ludzi oraz zwierzęta, zsyłając na nich klątwę wiecznej śpiączki. Kutik nie miała wyjścia. Musiała na chwilę odsunąć to, do czego zdążyła się już przyzwyczaić i wyruszyć z okropnie ważną misją w nieznane.

Książka, którą powinno się zekranizować

,,Strażniczka perły” jest powieścią, w której czarny charakter jest piękną i porywającą tłumy postacią. Gdzie do tej pory, największy wróg oraz antagonista serii staje się przyjacielem, a stare legendy okazują się czymś więcej, niż tylko bajdurzeniem przodków.

Jestem przekonana, że sięgając zarówno po tę jak i poprzednią część serii ,,Opowieści Świata Zorzy”, przepadniecie w niej na wiele godzin. Polecam czytać ją w kolejności chronologicznej, czyli od pierwszego tomu.

Wyczekuję z ciekawością kontynuacji (mam nadzieję, że jest planowana), a także ekranizacji, bo zdecydowanie jest to materiał na świetny film. ,,Strażniczka perły” będzie odpowiednia dla osób powyżej 10 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://agoradladzieci.pl/strazniczka-perly/


Poprzedni wpis
Zmarszczki – recenzja komiksu o wzruszającej przyjaźni
Następny wpis
Bim-bam-bom, czyli nowe kartonówki w serii książek dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +8, 2024, Agora, Agora dla dzieci, blog książkowy, dobro i zło, fantastyka dla dzieci, filozofia, Karolina Lewestam, książki dla dzieci, magia, Mariusz Andryszczyk, moralność, Opowieści Świata Zorzy, pantera śnieżna, powieść drogi, powieści dla dzieci, recenzje książek, Strażniczka perły, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Agora dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja