Zmarszczki – recenzja komiksu o wzruszającej przyjaźni

Tytuł: Zmarszczki
Scenariusz: Paco Roca
Rysunki: Paco Roca
Tłumaczenie: Tomasz Pindel
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: 2024
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Kiedy sięgałam po ten niedawno wydany komiks, byłam prawie pewna, że będzie to dla mnie historia nowa. Jak bardzo się zdziwiłam, kiedy strona po stronie pogłębiało się we mnie wrażenie, że przecież już znam tych bohaterów, kojarzę te sceny, a nawet konkretne kwestie dialogowe. Jak to możliwe?

Godzenie się ze starością

,,Zmarszczki” to autorska opowieść Paco Roki – artysty, który słynie ze świetnie opowiedzianych, ważnych historii, które poniekąd dotyczą nas wszystkich.

Pewnie nie będzie zaskoczeniem, że ,,Zmarszczki” są o starości. A właściwie o godzeniu się z nią, choć to jedno z najtrudniejszych zadań, z jakimi przychodzi się nam w pewnym momencie zmierzyć.

Pierwsze oznaki Alzhaimera

Może się wydawać, że głównym bohaterem komiksu jest staruszek, którego rodzina zawozi do domu opieki. Nie radzą sobie z nim, są sfrustrowani i pozbawieni perspektyw, dlatego postanawiają umieścić ojca w ośrodku dla osób chorych, w podeszłym wieku.

Sęk w tym, że staruszek nie jest tylko stary. Zaczyna on także cierpieć na Alzheimera. Jego pierwsze objawy wprawiają mężczyznę w konsternację. Czuje się zagubiony i samotny. Właśnie wtedy pojawia się Miguel.

Przykład pięknej i bezinteresownej przyjaźni

No właśnie, napisałam powyżej, że staruszek może wydawać się głównym bohaterem, bo od niego zaczyna się ta opowieść. W rzeczywistości jednak pierwsze skrzypce gra Miguel i finał historii pozwala wierzyć, że to jego narracja przedstawiana jest w tym komiksie.

Miguel lubi pieniądze. Uważa się za samotnego wilka, nieskrępowanego więzami, rodziną czy zobowiązaniami. Czuje się wolny, choć tak jak inni jest staruszkiem z ośrodka.

To właśnie do jego pokoju trafia mężczyzna z Alzhaimerem. Miguel staje się dla niego kimś w rodzaju opiekuna. Początkowo wprowadza go w świat salonów telewizyjnych i życia od posiłku do posiłku, żeby za chwilę markować jego postępującą chorobę w obawie o przeniesienie.

,,Zmarszczki” to historia, która poruszy, zachęci do nieśpiesznych rozmyślań oraz odwiedzenia bliskich staruszków. To zawieszone w przestrzeni pytania – kim my będziemy jako staruszkowie, czy ktoś nas obdarzy miłością? A może pozostaniemy sami, bez nikogo, otoczeni wyłącznie wspomnieniami sprzed lat?

Skąd kojarzę tę historię

Dość szybko przypomniałam sobie, dlaczego tak dobrze znam już ,,Zmarszczki”. Oglądałam kiedyś film animowany pod tytułem ,,Dyskretne uroki starości”, który powstał na podstawie właśnie tego komiksu. Zapadł mi tak mocno w pamięć, że powracając do tej opowieści w komiksie, pamiętałam niemal każdy szczegół. Niech to mówi samo za siebie.

Sięgnijcie po ,,Zmarszczki”, póki jeszcze pamiętacie jak zaczęła się książka, w chwili kiedy ją kończycie ;). Komiks będzie odpowiedni dla odbiorców powyżej 13 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://kultura.com.pl/kultura-gniewu/468-zmarszczki.html


Poprzedni wpis
Wszystko, co wiem o kupie – recenzja książki bez tabu dla dzieci
Następny wpis
Strażniczka perły – recenzja wyjątkowej powieści dla dzieci
Tags: +100, +13, +14, +15, +16, +17, +18, alzheimer, blog książkowy, komiksy, książki, Kultura Gniewu, Paco Roca, pamięć, przyjaźń, recenzent książek, recenzje komiksów, starość, Tomasz Pindel, Wydawnictwo Kultura Gniewu, zmarszczki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja