Opowieści z Pryncypii – recenzja rodzinnej gry planszowej

Tytuł: Opowieści z Pryncypii: Królewna Łucja i obrońcy królestwa
Autor: Jerry Hawthorne
Ilustracje: JJ Ariosa, Vanessa Morales, Fajareka Setiawan, Dan Smith, Tregis
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2023

Czas gry: ok. 45 minut pojedyncza rozgrywka (około kilkadziesiąt godzin przejście całej gry)
Liczba graczy:  od 1 do 4 osób
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Mała królewna Łucja jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Mroczne siły chcą ją porwać i uwięzić, dlatego ukrycie dziewczynki jest teraz priorytetem. Do tego zadania zostały wyznaczone cztery niezwykłe istoty – chowańce, czyli magiczne stworzenia, które wiążą się z człowiekiem, jeżeli darzą je wyjątkowym uczuciem.

Choć może to tak wyglądać, nie jest to początek recenzji fantastycznej powieści przygodowej. To wstęp narracji gry planszowej, która połączona z internetową, darmową aplikacją, dostarcza niezwykłych fabularnych wrażeń.

Weź udział w przygodowej kampanii

,,Opowieści z Pryncypii” to kooperacyjna planszówka, składająca się z wielu ekscytujących elementów. Jej autorem jest Jerry Hawthorne, którego nazwisko kojarzy się z takimi pozycjami jak ,,Magia i Myszy” czy ,,Pluszowe opowieści”. 

W najnowszej pozycji ze stajni wydawnictwa Rebel znajdziemy nie jedną planszę, ale całą księgę miejsc, gwarantującą aż… kilkadziesiąt godzin unikatowej zabawy! Gra oferuje bowiem kampanię, składającą się na trzy epoki, gdzie każda kolejna to kilkanaście rozdziałów nowych przygód.

Co znajduje się w pudełku?

Oprócz księgi miejsc gra ,,Opowieści z Pryncypii” zawiera także:

  • planszetkę boczną, wpływającą na trudność rozgrywki,
  • 4 planszetki i 4 karty chowańców, czyli główne postacie z pomocą których wyruszymy na pomoc królewnie,
  • blok z kartami dziennika kampanii, umożliwiający robienie notatek i zapisywanie postępów w grze (przydatny, gdy rozkładamy zabawę na wiele wieczorów),
  • 7 pudełek na talie,
  • 99 żetonów i znaczników, a także stragan na elementy do samodzielnego złożenia (tylko w premierowym, pierwszym wydaniu gry),
  • kość o wielu ściankach,
  • 26 starannie wykonanych figurek, doskonałych do samodzielnego pomalowania,
  • 52 karty w mini rozmiarze oraz 108 kart standardowych – wszystkie wysokiej jakości i o dobrej gramaturze papieru,
  • instrukcję obsługi,
  • dostęp do internetowej aplikacji (a raczej strony lub programu do pobrania – dostępnego zarówno na komputerach MAC jak i Windows).

Gra dedykowana jest graczom od 8 roku życia. Mechanika przewiduje zabawę od jednej do czterech osób (polecam najbardziej opcję duetów lub czwórek).

Gra planszowa z dostępem do aplikacji

To, co sprawia, że ,,Opowieści z Pryncypii: Królewna Łucja i obrońcy królestwa” są takie wyjątkowe, to nie tylko duży wpływ graczy na przebieg rozgrywki, ale także dostęp do aplikacji. Odwiedzając stronę https://www.familiartalesgame.com, zakładamy nową kampanię. Pozwala nam ona nie tylko poznać historię bohaterów, ale także prowadzi nas przez techniczne kwestie rozgrywki. 

Muszę przyznać, że umieszczony tam angielski dubbing jest rewelacyjny! To doskonale przygotowane słuchowisko, które mogłoby być indywidualnym projektem. Niestety lektor nie jest dostępny w języku polskim. Dla osób, które nie mówią po angielsku pozostaje tekst w wersji do samodzielnego odczytania.

Z jednej strony mamy więc ciekawą planszówkę z bardzo angażującą narracją – z drugiej, warto pamiętać, że rozegranie jej nie jest możliwe bez dostępu do aplikacji. W przypadku braku prądu lub chęci zabawy w miejscu z dala od cywilizacji nie będzie możliwe skorzystanie z tej pozycji.

Wrażenia z rozgrywki

Potrzeba nieco czasu, aby zapoznać się z zasadami ,,Opowieści z Pryncypii”. Nauka znajomości symboli kart, ale przede wszystkim umiejętność wykorzystywania ich podczas testów czy nawet kolejnych ruchów na mapie wymaga pewnej wprawy. Z tego powodu początkowy etap może być nieco zniechęcający dla młodszych graczy, ale szala atutów zdecydowanie przeważa w finalnym rozrachunku.

,,Opowieści z Pryncypii” z każdym kolejnym rozdziałem zaskakuje graczy. Najważniejsze, żeby mieć do tej planszówki odpowiednie podejście. Nie spieszyć się z jej ukończeniem, a czerpać przyjemność także z oferowanej przez nią historii. Warto także dodać, że to jedna z tych gier, które oprócz rozrywki, niosą ważne wartości. ,,Opowieści” pozwalają uczyć najmłodszych współpracy oraz strategicznego myślenia, ale i… opiekuńczości (zadaniem chowańców jest opieka nad tytułowym dzieckiem) czy moralności.

Polecam ,,Opowieści z Pryncypii: Królewna Łucja i obrońcy królestwa” jako oryginalną i nieszablonową planszówką rodzinną. Doskonale sprawdzi się także jako świetny prezent. 

Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Rebel:


Poprzedni wpis
Silla – recenzja magicznej książki dla dzieci
Następny wpis
Piękna – recenzja baśni w komiksie
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +8, +9, 2023, Dan Smith, Fajareka Setiawan, fantastyka, figurki, gra karciana, gra narracyjna, gra planszowa z aplikacją, gry planszowe, Jerry Hawthorne, JJ Ariosa, opowiadanie historii, Opowieści z Pryncypii: Królewna Łucja i obrońcy królestwa, planszówka dla dzieci na prezent, planszówki dla dzieci, Rebel, recenzje gier planszowych, rodzinne gry planszowe, Tregis, Vanessa Morales, Wydawnictwo Rebel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja