Piękna – recenzja baśni w komiksie

Tytuł: Piękna
Scenariusz: Hubert
Rysunki: Kerascoet
Tłumaczenie: Olga Mysłowska
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Dobra aparycja oraz atrakcyjny wygląd są pożądane nie tylko we współczesnym świecie. Urok osobisty i uroda to ponadczasowe karty przetargowe, które pomagają osiągnąć cel oraz zapewniają łatwiejsze życie – przynajmniej w teorii. Jak jest naprawdę? Czy pociągający wygląd rzeczywiście jest atutem, a może… przekleństwem?

,,Piękna” to intrygująca baśń ze scenariuszem Huberta Boularda, z rysunkami artystów ukrywających się pod pseudonimem Kerascoët (Marie Pommepuy oraz Sebastiena Cosseta). Niezwykle wydana – z częściowo ukrytymi uszlachetnieniami folią na okładce, w dużym formacie oraz w czerni i bieli, ale z dodatkiem złotego pantona wewnątrz – będzie perełką na regale każdego miłośnika komiksów.

Być piękną

Główna bohaterka ,,Pięknej” ma na imię Flądra i jest… niezwykle brzydką dziewczyną. Uchodzi za pośmiewisko w bliskim otoczeniu, nie jest obdarzana sympatią oraz cierpi ze względu na samotność czy upokorzenia. Kiedy na skutek przypadku udaje jej się zdjąć zaklęcie z leśnej wróżki zamienionej w ropuchę, otrzymuje przywilej wypowiedzenia jednego życzenia. 

Flądra nie waha się długo. Jej największym pragnieniem jest być piękną. Wróżka spełnia to życzenie. Robi to jednak z nawiązką, co ma poważne skutki dla całej tej historii.

Uważaj, czego sobie życzysz

,,Piękna” to opowieść o wielkiej potrzebie bycia akceptowanym. Główna bohaterka jako Flądra nie cieszy się zainteresowaniem. Choć jest obiektem drwin, prowadzi monotonne, ale jednak w miarę bezpieczne życie. Kto jednak zna powiedzenie ,,uważaj, czego sobie życzysz” może mieć słuszne przypuszczenie, że codzienność dziewczyny diametralnie zmienia się, gdy staje się przedmiotem czarów.

Tytułowa Piękna przestaje być postrzegana jako człowiek. Staje się obiektem pożądania – boginią, która może jednocześnie pełnić rolę trofeum. Czy jej podejście zmienia się wraz z tym, jak przekształca się postrzeganie jej przez innych? Czy zapomina o prawdziwym wyglądzie? W jaki sposób dochodzi do wniosków, w których jedyne czego chce, to powrót do dawnego życia?

Baśń nie tylko dla dzieci

Komiks ,,Piękna” jest pozycją nie tylko dla starszych dzieci, ale również uniwersalną lekturą dla dorosłych odbiorców. Wyraźnie nakreślony w niej podział pomiędzy dobrem a złem, przykłady moralności czy długa droga do poszukiwania prawdziwych wartości sprawiają, że to książka pozostawiająca w czytelnikach wiele emocji. 

Jej niewątpliwą zaletą są także ilustracje – podwójna kreacja głównej bohaterki, wiele detali tła i nieco karykaturalne postaci pozwalają uważać ten komiks za niezwykle prosty w odbiorze, a jednocześnie (nomen omen) piękny. Jeżeli więc poszukujecie klasycznej baśni z nowoczesną, lekką narracją – ,,Piękna” spisze się fenomenalnie. Polecam ją każdemu powyżej 13 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.gildia.pl/komiksy/519933-piekna


Poprzedni wpis
Opowieści z Pryncypii – recenzja rodzinnej gry planszowej
Następny wpis
Atlas historii – recenzja książki dla dzieci
Tags: +100, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2022, baśń, blog książkowy, Hubert, Kerascoët, komiks, komiksy dla dorosłych, Kultura Gniewu, magia, moralność, Olga Mysłowska, Piękna, Piękna komiks, powierzchowność, recenzent książek, recenzje książek, średniowiecze, uroda, współczesna baśń, Wydawnictwo Kultura Gniewu, wygląd, zaklęcie, życzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja