Złoty Wiek – recenzja

Tytuł: ,,Złoty Wiek”

Rysunki: Cyril Pedrosa

Scenariusz: Cyril Pedrosa, Roxanne Moreil

Tłumaczenie: Wojciech Birek

Wydawnictwo: Timof Comics

Rok wydania: 2018

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Nic nie zachwyca i nie odrywa mnie od rzeczywistości tak, jak baśnie. Na nich było oparte moje dzieciństwo i one towarzyszą mi niezmiennie w życiu dorosłym.

 

,,Złoty Wiek” duetu Cyrila Pedrosa oraz Roxanne Moreil ma w sobie elementy fantastyki, średniowiecznego eposu oraz bohaterskiego mitu. Zawiera się w nim i subtelna poezja słowa, romantyzm, nastrojowość, ale także walka, dramatyzm i zaskakujące czytelnika zwroty akcji.

 

 

 

 

Główną bohaterką komiksu jest młoda księżniczka Tilda. Jej ojciec, król Ronan umiera i to ona zostaje wyznaczona na następczynię. Jest gotowa ulżyć ciężkiemu losowi swoich poddanych i mądrze rządzić królestwem Lantreverss.

 

Na drodze stają jednak niezadowoleni z takiego obrotu sprawy wasale, których interesy są zagrożone. Na przyszłego króla wybierają podatnego na wpływy młodszego brata Tildy, a ona zostaje uprowadzona i wygnana.

 

To jednak dopiero początek opowieści i zarazem wstęp do prawdziwego ,,Złotego Wieku”, buntu oraz rewolucji, który wywołany legendą o tajemniczej księdze, opisującej losy wszystkich ludzi, jako równych sobie, stanie się powodem do poruszenia oraz zmian.

 

 

 

 

W komiksie wyraźnie odcinają się dwie linie fabularne z różnymi grupami bohaterów. Niezwykle płynnie narratorzy przechodzą z opowiadania o bieżącej akcji, aż do czasów daleko wybiegających w przyszłość.

 

Gdy tylko zobaczyłam tytułową stronę ,,Złotego Wieku”, od razu w mojej głowie zagrała muzyka. Połączenie czerni, pomarańczu i czerwieni, mocne wejście akcji na początku charakteryzuje ten komiks, jako niezwykle dobrze przemyślany pod względem dynamiki opowieści.

 

Nie zdziwiłam się kiedy na drugiej stronie zobaczyłam fragment polowania i dmących w rogi łowczych, żeby już za chwilę stać się słuchaczem opowieści, snutej przez przypadkowych wieśniaków.

 

Kolory odgrywają tutaj ważną rolę na każdym etapie historii. Dominujące barwy zmieniają się wraz z miejscem akcji, nastrojem bohaterów czy podkreślają wizje lub sny postaci.

Dość nietypowy jest także ruch wewnątrz kadrów. Rysownik umieszcza na jednym obrazku kilka razy tę samą postać, ale w różnej skali i przy różnych ułożeniach, żeby pokazać jej przemieszczanie się.

 

 

 

 

Na ogromną uwagę zasługuje także samo wydanie ,,Złotego Wieku”. Ma twardą, naprawdę solidną oprawę i duży format. Już swoim wyglądem dużo obiecuje czytelnikom, ale te obietnice nie zostają bez pokrycia.

 

Polecam tę książkę dzieciom powyżej 10. roku życia oraz wszystkim dorosłym. Choć to dopiero pierwsza część, a jej zakończenie nie jest zamknięte, komiks daje ogromną, czytelniczą przyjemność.

 

Link do strony wydawnictwa:  https://timof.pl/katalog/Z%C5%82oty+wiek+1/pokaz.html

 

 

Poprzedni wpis
Akademia Odkrywców. Sokole pióro + bonus – recenzja
Następny wpis
Za dużo marchewek – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2018, baśń, baśń w komiksie, Cyril Pedrosa, komiks, komiks dla nastolatków, komiks młodzieżowy, komiksowa baśń, książka na prezent, recenzent książkowy, recenzje książek, Roxanne Moreil, średniowiecze, Timof, Timof comics, Timof i cisi wspólnicy, Wojciech Birek, Wydawnictwo Timof, Wydawnictwo Timof Comics, Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy, Złoty Wiek

4 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja