Baboon! – recenzja

Tytuł: ,,Baboon!

Scenariusz: Pau

Rysunki: Pau

Wydawnictwo: Timof Comics

Rok wydania: 2019

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Komiks w którym nie pada ani jedno słowo? Jak najbardziej! Może być jak jeden z niemych filmów wśród współczesnych realizacji. Może równie dobrze bawić, wzruszać i skłaniać do refleksji. Może zabrać czytelnika w daleką podróż i opowiedzieć mu historię, którą na długo zapamięta.

 

Taki właśnie jest ,,Baboon!” – niezwykły projekt Pau, hiszpańskiego artysty, który intensywnie promuje swoją twórczość w mediach społecznościowych.

Komiks został jako pierwszy wydany przez polskie Wydawnictwo Timof, co zdecydowanie może być powodem do dumy. Jego uniwersalna forma sprawia, że jest nie tylko książką dla człowieka każdej narodowości, ale dodatkowo sprawi przyjemność czytelnikowi w niemal każdym wieku.

 

 

 

 

,,Baboon!” jest opowieścią, której akcja mogłaby rozgrywać się gdzieś w samym sercu Afryki.

 

Brak słów jest w tej pozycji nie tylko czystą zagrywką, żeby wyróżnić ją na tle pozostałych. Niemi bohaterowie są zwierzętami, dlatego nie posługując się znanym nam językiem, jednocześnie stają się bardziej autentyczni.

 

Na początku poznajemy ciężarną lamparcicę, która wkrótce zostaje matką. Jej szczęście nie trwa jednak długo. Wracając z polowania, zauważa, że jej dziecko nie żyje. Wpada w rozpacz, którą przerywa dziwny dźwięk. Okazuje się, że wraz z upolowanym wcześniej pawianem, przyniosła ze sobą jego niemowlę.

 

W ten sposób rodzi się niezwykła więź między lampartem, a młodym pawianem o imieniu Baboon, po prostu.

 

 

 

 

Ten komiks wyróżnia się dużym realizmem. Obcowanie z nim można trochę przyrównać do oglądania filmu przyrodniczego. Dużo w nim walk o przetrwanie, potrzeb przebywania w stadzie, troski o potomstwo.

 

Z jednej strony to niemal reporterska obserwacja świata dzikiej natury, a z drugiej nie da się pozbyć wrażenia pokazu ludzkiej strony występujących w niej bohaterów. Szczególnie kiedy widać ich rodzące się uczucia, zew zemsty czy umiejętność patrzenia ponad podziałami czy gatunkami.

 

Same rysunki są także niezwykle realistyczne, ale dodane do nich odgłosy walki, symbole serc oznaczających miłość czy umieszczone w dymkach skojarzenia z łamaniem kości czy czaszek ze śmiercią, powodują, że staje się on jeszcze bardziej przystępny i zrozumiały.

 

 

 

 

,,Baboon!” choć z pewnością nie jest typowym komiksem dla dzieci, można go z powodzeniem polecić mniej wrażliwym czytelnikom już od 6. roku życia.

To będzie obserwacja przyrody spleciona z takimi wartościami jak miłość ponad podziałami, praca nad sobą i ochrona najbliższych, jako jeden z najważniejszych celów życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://sklep.timof.pl/main.php

 

 

Poprzedni wpis
Dobble Plaża – recenzja gry plenerowej
Następny wpis
Podróżnicy – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +6, +7, +8, +9, 2019, Baboon!, blog książkowy, komiks, komiks bez słów, komiks przyrodniczy, komiksy dla dzieci, komiksy młodzieżowe, lampart, natura, nowości komiksowe, Pau, pawian, przyroda, realizm, recenzent komiksowy, recenzje książek, Timof, Timof comics, Timof i cisi wspólnicy, walka o przetrwanie, Wydawnictwo Timof, Wydawnictwo Timof Comics, zwierzęta

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja