Dlaczego ja to ja, a nie ty? – recenzja

Tytuł: ,,Dlaczego ja to ja, a nie ty?”

Autor: Tomi Ungerer

Ilustracje: Tomi Ungerer

Tłumaczenie: Dorota Hartwich

Wydawnictwo: Format

Rok wydania: 2019

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Wreszcie i mnie udało się dorwać tę książkę! Dotarła już jakiś czas temu, ale ciągle ktoś inny chciał ją czytać – przeszła przez wiele rąk osób w różnym wieku, bo to pozycja niezwykle uniwersalna oraz bardzo angażująca!

 

,,Dlaczego ja to ja, a nie ty?” to książka Wydawnictwa Format, która niedawno miała swoją premierę. To zbiór odpowiedzi Tomiego Ungerera na pytania, jakie zadawały mu dzieci w magazynie ,,Philosophie”.

 

 

 

Tomi jest niezwykle popularnym alzackim artystą i pisarzem, który niestety pożegnał się ze światem na początku tego roku. Pozostawił po sobie mnóstwo wyjątkowych tekstów, które będą kształtować dzieci i dorosłych jeszcze przez wiele dziesiątek lat.

 

Książka ,,Dlaczego ja to ja, a nie ty?” składa się na ponad 130 błyskotliwych pytań, które najłatwiej można zaklasyfikować jako kilka ogólnych kategorii. Poruszają one przede wszystkim tematykę człowieka oraz jego natury, z której wyodrębnić można także perspektywę dzieci i dorosłych, miłości, społeczeństwa, moralności, myślenia i wiedzy, przyjaźni, nauki, ekonomi, religii, rodziny, strachu, śmierci czy uprzedzeń.

 

Wiele z pytań nawiązuje także do kwestii zwierząt, natury czy kosmosu i wszechświata. Twórcy książki zestawili odpowiedzi w sposób zmieszany i nie odpowiadający kolejnością kategorii, ale na końcu pozycji umieścili indeks, który może być przydatny w sytuacjach awaryjnych.

 

Jakiego typu są odpowiedzi Ungerera? Kto nie zdążył jeszcze poznać tej postaci, temu z pewnością przyda się wstęp, który – w skrócie – podkreśla, jak nietypową postacią jest pisarz.

Przede wszystkim myśliciel nie owija w bawełnę. Na pytania zadawane przez dzieci od 3 do 10 i więcej lat odpowiada prosto, ale przy użyciu słownictwa osób dorosłych. Niektóre jego poglądy mogą wydawać się nieco kontrowersyjne, ale nie da się zaprzeczyć, że jest to człowiek niesamowicie światły i myślący logicznie.

 

Wielokrotnie podkreśla na przykład, że najlepszym sposobem na obronę jest cięty język oraz humor. Sam jest ateistą, ale podchodzi z szacunkiem do religii. Niezwykle ceni sobie wolność oraz tolerancję, ale nie mają u niego taryfy ulgowej przemoc oraz brak szacunku do innych (w tym także zwierząt).

 

Potrafi rozsądnie i bez zażenowania odpowiedzieć dzieciom na najtrudniejsze pytania! Robi to w sposób zachwycający nawet dla dorosłych.

Jego wypowiedzi mogłyby być tatuowane na nadgarstkach i noszone na szczęście.

 

 

 

 

Książkę można czytać zarówno w sposób refleksyjny, jak i rekreacyjny. Uzupełniające ją obrazki mają w sobie dużo przewrotności, ale często zawierają także drugie dno, zauważalne dopiero podczas dłuższej analizy.

 

To zachwycająca pozycja – absolutnie wybitna, która pomoże nieco w zrozumieniu otaczającego nas świata. Dzieci będą wdzięczne rodzicom za tę lekturę, a rodzice będą wdzięczni… Ungererowi.

 

Bardzo polecam dla słuchaczy i czytelników powyżej 6. roku życia.

Link do strony ,,Tu się czyta”: https://tusieczyta.pl/pl/zapowiedzi/643-dlaczego-ja-to-ja-a-nie-ty-9788361488637.html

 

 

Poprzedni wpis
Wieczór gwiazdkowy na placu budowy – recenzja
Następny wpis
Rita – recenzja komiksu dla dorosłych
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +6, +7, +8, +9, 2019, blog książkowy, blog o książkach, człowiek, Dlaczego ja to ja a nie ty?, Dorota Hartwich, dzieci pytają, dzieci zadają pytania, filozofia, Format, książka filozoficzna dla dzieci, recenzent książkowy, recenzje książek dla dzieci, recenzje książki dla dzieci, śmierć, Tomi Ungerer, trudne pytania, Wydawnictwo Format

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja