Dlaczego ja to ja, a nie ty? – recenzja

 

 

 

Tytuł: ,,Dlaczego ja to ja, a nie ty?”

Autor: Tomi Ungerer

Ilustracje: Tomi Ungerer

Tłumaczenie: Dorota Hartwich

Wydawnictwo: Format

Rok wydania: 2019

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Wreszcie i mnie udało się dorwać tę książkę! Dotarła już jakiś czas temu, ale ciągle ktoś inny chciał ją czytać – przeszła przez wiele rąk osób w różnym wieku, bo to pozycja niezwykle uniwersalna oraz bardzo angażująca!

 

,,Dlaczego ja to ja, a nie ty?” to książka Wydawnictwa Format, która niedawno miała swoją premierę. To zbiór odpowiedzi Tomiego Ungerera na pytania, jakie zadawały mu dzieci w magazynie ,,Philosophie”.

 

 

 

Tomi jest niezwykle popularnym alzackim artystą i pisarzem, który niestety pożegnał się ze światem na początku tego roku. Pozostawił po sobie mnóstwo wyjątkowych tekstów, które będą kształtować dzieci i dorosłych jeszcze przez wiele dziesiątek lat.

 

Książka ,,Dlaczego ja to ja, a nie ty?” składa się na ponad 130 błyskotliwych pytań, które najłatwiej można zaklasyfikować jako kilka ogólnych kategorii. Poruszają one przede wszystkim tematykę człowieka oraz jego natury, z której wyodrębnić można także perspektywę dzieci i dorosłych, miłości, społeczeństwa, moralności, myślenia i wiedzy, przyjaźni, nauki, ekonomi, religii, rodziny, strachu, śmierci czy uprzedzeń.

 

Wiele z pytań nawiązuje także do kwestii zwierząt, natury czy kosmosu i wszechświata. Twórcy książki zestawili odpowiedzi w sposób zmieszany i nie odpowiadający kolejnością kategorii, ale na końcu pozycji umieścili indeks, który może być przydatny w sytuacjach awaryjnych.

 

Jakiego typu są odpowiedzi Ungerera? Kto nie zdążył jeszcze poznać tej postaci, temu z pewnością przyda się wstęp, który – w skrócie – podkreśla, jak nietypową postacią jest pisarz.

Przede wszystkim myśliciel nie owija w bawełnę. Na pytania zadawane przez dzieci od 3 do 10 i więcej lat odpowiada prosto, ale przy użyciu słownictwa osób dorosłych. Niektóre jego poglądy mogą wydawać się nieco kontrowersyjne, ale nie da się zaprzeczyć, że jest to człowiek niesamowicie światły i myślący logicznie.

 

Wielokrotnie podkreśla na przykład, że najlepszym sposobem na obronę jest cięty język oraz humor. Sam jest ateistą, ale podchodzi z szacunkiem do religii. Niezwykle ceni sobie wolność oraz tolerancję, ale nie mają u niego taryfy ulgowej przemoc oraz brak szacunku do innych (w tym także zwierząt).

 

Potrafi rozsądnie i bez zażenowania odpowiedzieć dzieciom na najtrudniejsze pytania! Robi to w sposób zachwycający nawet dla dorosłych.

Jego wypowiedzi mogłyby być tatuowane na nadgarstkach i noszone na szczęście.

 

 

 

 

Książkę można czytać zarówno w sposób refleksyjny, jak i rekreacyjny. Uzupełniające ją obrazki mają w sobie dużo przewrotności, ale często zawierają także drugie dno, zauważalne dopiero podczas dłuższej analizy.

 

To zachwycająca pozycja – absolutnie wybitna, która pomoże nieco w zrozumieniu otaczającego nas świata. Dzieci będą wdzięczne rodzicom za tę lekturę, a rodzice będą wdzięczni… Ungererowi.

 

Bardzo polecam dla słuchaczy i czytelników powyżej 6. roku życia.

Link do strony ,,Tu się czyta”: https://tusieczyta.pl/pl/zapowiedzi/643-dlaczego-ja-to-ja-a-nie-ty-9788361488637.html

 

 

Poprzedni wpis
Wieczór gwiazdkowy na placu budowy – recenzja
Następny wpis
Rita – recenzja komiksu dla dorosłych
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja