Książki o miłości dla dzieci – zestawienie

Lista godnych uwagi książek dla dzieci

O MIŁOŚCI

Każdego rodzica czeka pierwsza rozmowa o uczuciu jakim jest miłość. Czasami ten temat pojawia się już bardzo wcześnie, innym razem to dorosły powinien pierwszy zainicjować pogawędkę. Nie da się jednak zaprzeczyć, że miłość to najważniejsza i najsilniejsza emocja, jaka nam towarzyszy. Powinniśmy podejść do niej odpowiednio przygotowani.

Książki, które dla Was wybrałam na pewno pomogą przebrnąć przez tę rozmowę 😉 Kolejność alfabetyczna.

[AKTUALIZACJA: 09.02.2022 rok]

 

1. Alberta szuka miłości, Isabel Abedi, Wydawnictwo Dreams

,,Chcesz wiedzieć gdzie jest miłość?
Nie musisz jej szukać.
To ona znajdzie Ciebie.
A kiedy nadejdzie, rozpoznasz ją sercem.”

źródło: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,37138,Alberta-szuka-milosci

 

2. Baboon!Pau, Wydawnictwo Timof Comics

To jest obserwacja przyrody spleciona z takimi wartościami jak miłość ponad podziałami, praca nad sobą i ochrona najbliższych, jako jeden z najważniejszych celów życia.

Link do recenzji: http://bajkochlonka.pl/2019/06/15/baboon-recenzja/

 

3. Bajka o kochaniu, Dorota Hartwich, Wydawnictwo Format

,,Ponieważ o miłości mówić można na różne sposoby i wieloma językami (a i to wciąż mało), Bajka o kochaniu jest wielojęzyczna (zawiera w sobie pięć wersji tekstu: polską, japońską, angielską, francuską i niemiecką).”

źródło: http://www.wydawnictwoformat.pl/

4. Bartłomiej i KarmelekSylvia Vecchini, Wydawnictwo Egmont Polska

Seria ta jest według mnie jedną z najbardziej udanych, pokazujących jak wielką miłością darzą rodzice swoje dzieci. Bez względu na to jak dużo trzeba dla nich poświęcić, dorośli są gotowi na wszystko.

Link do recenzji: https://bajkochlonka.pl/2022/02/02/bartlomiej-i-karmelek-genialna-niespodzianka-recenzja/

 

5. BlanketsCraig Thompson, Wydawnictwo Timof Comics

,,Blankets”, czyli w dosłownym tłumaczeniu koce to nawiązanie do warstw, którymi nakrywamy się, kiedy uciekamy w swój własny świat. Często chronią nas one przed zimnem, bólem i rozczarowaniem, ale jednocześnie zabierają też dostęp do powietrza i światła.

Link do recenzji: http://bajkochlonka.pl/2019/03/18/blankets-recenzja/

 

6. Dwoje ludziIwona Chmielewska, Wydawnictwo Media Rodzina

,,Dwoje ludzi” to wyjątkowa pozycja. Mówi o tym co najważniejsze, w sposób poruszający i piękny. Zapewniam, że gdy choć raz ją przeczytacie, będziecie chcieli zatrzymać ją na zawsze.

Link do recenzji:  http://bajkochlonka.pl/2018/08/09/dwoje-ludzi-recenzja/

 

7. Dzień, w którym zamieniłem się w ptaka, Ingrid Guridi, Wydawnictwo Łajka

,,Pierwszego dnia szkoły zakochałem się. Po raz pierwszy. Jak zwrócić na siebie uwagę ukochanej, która Cię nie dostrzega?
Zakochani zdolni są do wszystkiego. Bohater tej poetyckiej książki robi coś wyjątkowego, aby zyskać sobie sympatię dziewczyny. Czy zostanie dostrzeżony?”

źródło: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,81988,Dzien-w-ktorym-zamienilem-sie-w-ptaka

 

8. Gdzie jest moja córka?, Iwona Chmielewska, Wydawnictwo Format

Rodzice kochają swoje dzieci bezwarunkową miłością, która choć dostrzega także słabości, nie stanowi dla nich problemu w pełnej akceptacji najbliższych.

Link do recenzji: https://bajkochlonka.pl/2020/11/02/gdzie-jest-moja-corka-recenzja/

 

9. GiselleCharlotte Gastaut, Wydawnictwo Mamania

,,Giselle” to piękna opowieść o tragicznej miłości. Główna bohaterka, której imię brzmi tak samo jak tytuł, zakochuje się z wzajemnością w pewnym młodzieńcu. Nie wie jednak, że jest on księciem, przyrzeczonym innej kobiecie.

Link do recenzji:  http://bajkochlonka.pl/2018/10/27/giselle-recenzja/

 

10. I co teraz?, Guido van Genechten, Wydawnictwo Adamada

,,Pewnego ranka mały chłopiec obudził się i zobaczył, że ma na głowie rogi. Najprawdziwsze jelenie rogi! I co teraz? Ukryć? Odpiłować? Wykorzystać jako wieszak albo antenę? A może rogi to nic takiego i da się z nimi żyć? Niezwykła historia o drodze do zaakceptowania swej odmienności.”

źródło: https://adamada.pl/

 

11. Kiedy na Ciebie patrzęEmily Winfield Martin, Wydawnictwo Mamania

,,Kiedy na Ciebie patrzę” jest zapewnieniem, że bez względu na to, kim będzie dziecko, kiedy dorośnie, rodzic zawsze będzie przy nim. To piękne i wzruszające podsumowanie, które daje mu poczucie bezpieczeństwa i wzmacnia wiarę w siebie.

Link do recenzji:  http://bajkochlonka.pl/2019/02/04/kiedy-na-ciebie-patrze-recenzja/

 

12. Kiedy nie możemy się przytulić, Eoin McLaughlin, Wydawnictwo Mamania

W tym pełnym uroku picturebooku twórcy skupiają się na dystansie oraz miłości lub sympatii przeżywanej na odległość.

Link do recenzji: https://bajkochlonka.pl/2020/07/22/kiedy-nie-mozemy-sie-przytulic-recenzja/

 

13. Kocha lubi szanuje… czyli jeszcze o uczuciach, Grzegorz Kasdepke, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

,,Bywają czasem dni, kiedy atmosfera w przedszkolu trochę się psuje… Na szczęście dzieci mają panią Miłkę. Ona potrafi dać sobie radę ze wszystkim – ułagodzi naburmuszonego Bodzia, zorganizuje przedstawienie teatralne, a nawet wypędzi duchy! „Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach” to zbiór zabawnych opowiadań poświęconych między innymi miłości, nienawiści, strachowi i poczuciu winy. Na końcu każdej historii znajdują się: opis konkretnej emocji oraz praktyczne rady dla dzieci.  Dzięki tej książce żadne uczucia nie będą Wam już straszne!”

źródło: https://nk.com.pl/kocha–lubi–szanuje—-czyli-jeszcze-o-uczuciach/p2922.html

 

14. Krokodyl i Żyrafa. Zakochana paraDaniela Kulot, Wydawnictwo Esteri

Chyba każdy dorosły doświadczył jak pełna niespodzianek może być miłość. Wszyscy też dobrze wiemy w jaki łatwy sposób są oceniani ci, którzy choć w niewielki sposób odstają od reszty.

Link do recenzji: http://bajkochlonka.pl/2019/09/06/krokodyl-i-zyrafa-zakochana-para-recenzja/

 

15. Lepsza miłość niż brak miłościRose Lagercrantz, Wydawnictwo Zakamarki

Dunia kolejny raz zaskakuje! A w zasadzie to nie zaskakuje, bo kolejna książka jest niezmiennie czarująca, mądra, ciepła i niezwykle prawdziwa tak jak poprzednie.

Link do recenzji: https://bajkochlonka.pl/2020/06/25/lepsza-milosc-niz-brak-milosci-recenzja/

 

16. Maja i jej świat. Uczucia, Anna Obiols, Wydawnictwo Adamada

,,Wycieczka. Byłam szczęśliwa, widząc pole słoneczników. Byłam wolna, kiedy wiatr muskał mi buzię. Byłam przerażona, kiedy zgubiłam rodziców. Byłam spokojna, kiedy usłyszałam tatę. Ile różnych emocji!

Książka porusza temat skomplikowanych dziecięcych emocji. Pomaga je zrozumieć i okiełznać. Na końcu zamieszczone zostały dodatkowe materiały – poradnik dla rodziców oraz ćwiczenia, które można wykonać razem z dzieckiem. ’’

źródło: https://adamada.pl/

 

17. Mała książka o miłości, Pernilla Stalfelt, Wydawnictwo Czarna Owca

,,Autorka tworzy swoje książki bazując na kontaktach i rozmowach z dziećmi. Na pierwszym miejscu stawia ich zainteresowanie, myśli i reakcje na tematy tabu, których dorośli często chcą uniknąć. W Małej książce o miłości dogłębnie bada istotę miłości i w humorystyczny sposób przedstawia wszystkie jej aspekty. Podaje wiele praktycznych informacji, np. jak skutecznie flirtować i przygotować eliksir miłości.”

źródło: https://www.czarnaowca.pl/literatura_dla_dzieci/mala_ksiazka_o_milosci,p573008840

 

18. MamaHélene Delforge, Wydawnictwo Media Rodzina

,Mama” to oprócz macierzyństwa, także historia miłości. Kobiety rzadko opowiadają swoim dzieciom w jaki sposób poznały ich ojców. W tej książce nie ma tematu tabu, ona otwarcie mówi jak to się wszystko zaczęło, albo jak skończyło, bo czasami jest tylko mama.

Link do recenzji: http://bajkochlonka.pl/2018/05/19/nkom-mama-recenzja/

 

19. Miłość, Astrid Desbordes, Wydawnictwo Entliczek

,,Pewnego dnia Archibald pyta: „Powiedz, mamo, czy będziesz mnie kochać całe życie?” „Hmm, no cóż, zdradzę ci pewien sekret…”, odpowiada mama i czule wylicza chwile spędzone razem, kiedy wszystko jest okazją do wyrażenia miłości. Każda rozkładówka przedstawia przeciwstawne sytuacje z codziennego życia rodziny i odkrywa prostą prawdę, że miłość mamy do dziecka jest bezwarunkowa. Ale największy sekret poznajemy na końcu.”

źródło: http://www.entliczek.eu/glowna/28-milosc.html

 

20. Miłość, Corrinne Averiss, Wydawnictwo Zielona Sowa

Główną bohaterką tej książki od Wydawnictwa Zielona Sowa jest mała dziewczynka, która ma piękne, beztroskie życie. Jej mama oraz tata obdarzają ją wielką miłością, ma młodszego brata oraz wesołego psa. Często odwiedza dziadków, a świat jawi się jej jako miejsce pozbawione wad. 

Link do recenzji: https://bajkochlonka.pl/2021/03/17/milosc-recenzja/

 

21. Miłość od pierwszego wejrzeniaWisława Szymborska, Wydawnictwo Format

,,Miłość od pierwszego wrażenia” jest hołdem dla poetki, ale także zachwytem nad magiczną stroną miłości – jej początków, pierwszych domysłów, niepewności i zadawania pytań.

Link do recenzji:  http://bajkochlonka.pl/2019/11/09/milosc-od-pierwszego-wejrzenia-recenzja/

 

22. Mój cień, Melanie Rutten, Wydawnictwo Wytwórnia

,,Napisana i zilustrowana przez Mélanie Rutten książka „Mój Cień” opowiada historię nietypowej pary, Jelenia i Króliczka, których pewnego dnia łączy los, a ich relacja ojciec-syn zostaje wkrótce poddana próbie. Króliczek poszukuje swojej niezależności i często zostawia swojego kompana w tyle. Po drodze doświadcza różnych przygód, których tak bardzo szuka. Jednakże to wciąż ich wspólna podróż, w której często polegają na sobie i innych.

„Mój Cień” jest piękną, liryczną i filozoficzną opowieścią o dorastaniu dzieci, o rodzicach, którzy pewnego dnia muszą je „wypuścić w świat”, o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Prosta poetycka narracja i olśniewające ilustracje czynią z niej kojącą lekturę, a historia ta wkrada się głęboko w nasze serca. Można do niej nieustannie wracać.”

źródło: https://wytwornia.com/

 

23. Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham, Sam McBratney, Wydawnictwo Egmont

,,Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” jest bestsellerem, który pokochały miliony małych i dużych czytelników na całym świecie! Książka została sprzedana w ponad 47 milionach egzemplarzy, a jej nakłady są ciągle wznawiane.

Link do recenzji: https://bajkochlonka.pl/2020/12/20/nawet-nie-wiesz-jak-bardzo-cie-kocham-recenzja/

 

24. Nie trzeba słów, Armando Quintero, Wydawnictwo Tako

,,Dotyk jako wyraz czułości ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju emocjonalnego: daje poczucie bezpieczeństwa, jest fundamentem tworzenia zaufania do siebie i innych, wspiera poczucie własnej wartości. Autorzy książki „Nie trzeba słów” skupiają się na tym aspekcie więzi rodzinnej. Ukazują bohaterów podczas codziennych zabaw. Wszyscy komunikują się za pomocą głosu: ludzie mówią, koty miauczą, psy szczekają, ptaki śpiewają . I tylko żyrafa oraz jej dziecko nie porozumiewają się werbalnie. Potrafią za to wyrażać emocje w inny sposób: gestem i dotykiem. Mała żyrafa, która bardzo lubi ten rodzaj czułości, postanawia nauczyć przyjaciół przytulania. Wkrótce wszyscy jej znajomi przekonują się, że nie trzeba słów, by powiedzieć „kocham cię”.”

źródło: https://tako.biz.pl/

 

25. PisklakZuzanna Orlińska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Nie zawsze wszystko jest po naszej myśli. Czasami przykre wydarzenia kumulują się i nas bombardują. Czasami przyjaźń jest trudna, a miłość niespodziewana. Czasami wszystko jest dużo bardziej ciekawe, niż powieść, którą samemu się wymyśla.

Link do recenzji: http://bajkochlonka.pl/2019/05/13/pisklak-recenzja/

 

26. Pokochaj mnie, Cédric Ramadier, Wydawnictwo Babaryba

 

W ,,Pokochaj mnie” różowa książeczka zakochuje się w czytelniku. Na początku jest nieśmiała i nie chce wyjawić swojej tajemnicy, ale dzięki zgadywankom udaje się jej otworzyć.

Link do recenzji: http://bajkochlonka.pl/2018/05/30/zasnij-ze-mna-oraz-pokochaj-mnie-recenzja/

 

27. Proszę mnie przytulić, Przemysław Wechterowicz, Wydawnictwo Ezop

,,Czy wiecie, jaki jest najlepszy sposób na udany dzień?

Pewnego dnia Tata Niedźwiedź zdradził w sekrecie Niedźwiadkowi, że wystarczy się mocno do kogoś przytulić, a świat stanie się piękniejszy. I tak zaczęła się niezwykła przygoda ojca i syna. Wędrują razem przez las i przytulają każdego, kogo spotkają na swojej drodze – malutką Gąsienicę, wielką Anakondę, a nawet Myśliwego ze strzelbą w dłoni… 

Pełna humoru a zarazem wzruszająca opowieść o tym, że jeden mały, ale płynący z głębi serca gest, może zmienić bardzo wiele w życiu każdego z nas. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami.

źródło: https://www.ezop.com.pl/produkt/prosze-mnie-przytulic/

28. Przed twoim urodzeniem, Rascal, Wydawnictwo Czerwony konik

,,Skąd się biorą dzieci? Wielu dorosłym wciąż bywa trudno odpowiedzieć na to pytanie. Dość paradoksalnie okazuje się, że może być łatwiej, kiedy przestaje ono być bezosobowe, a staje się osobiste. Bardzo osobiste. Mamo, tato, skąd się wziąłem? Jak to było, kiedy mnie nie było? Jak to było, zanim się urodziłem? O tym właśnie opowiada ta książeczka. Namalowało ją słowem i obrazem dwoje ludzi – autor tekstu Rascal i autorka ilustracji Mandana Sadat. Bardzo mnie cieszy, że to damsko-męski harmonijny dwugłos. Może właśnie dzięki temu historia, do której kontemplacji jesteśmy zaproszeni, brzmi i wygląda tak prawdziwie, pięknie i prosto? A mali i duzi czytelnicy mogą się dowiedzieć nie tylko tego, skąd się biorą dzieci, ale także – skąd się biorą rodzice…

źródło: strona wydawnictwa Czerwony Konik

 

29. Sam w mieście, Sydney Smith, Wydawnictwo Sto Stron

Piękna książka obrazkowa, która pokazuje, że miłość to także odpowiedzialność.

Link do recenzji: https://bajkochlonka.pl/2020/10/29/sam-w-miescie/

 

30. Sto porad dla zakochanych, Eva Susso, Wydawnictwo Zakamarki

Jest trzecią i zarazem ostatnią częścią serii o pierwszych zauroczeniach, odkrywaniu swojej emocjonalności oraz budowaniu wewnętrznej wartości.

Link do recenzji: https://bajkochlonka.pl/2021/02/14/sto-porad-dla-zakochanych-recenzja/

 

31. Tru. Love storyBarbara Kosmowska, Wydawnictwo Media Rodzina

Tym razem autorka Barbara Kosmowska skupiła się na opowiastkach, w których pojawia się miłość pod różnymi postaciami. Czasami przejawia się ona w sympatii do całego, zajęczego gatunku, innym razem jest to niezrozumiała dla młodych – miłość dorosłych czy pierwsze, pełne uroku i niepewności zauroczenia dorastających podlotków.

Link do recenzji: https://bajkochlonka.pl/2020/07/27/tru-love-story-recenzja/

 

32. Tyle miłości nie może umrzeć, Moni Nilsson, Wydawnictwo Zakamarki

Jeżeli książka, którą czytacie, wyciska łzy już na dwunastej z niemal stu siedemdziesięciu stron – wiedzcie, że póżniej wcale nie będzie łatwiej!

Link do recenzji: https://bajkochlonka.pl/2022/01/22/tyle-milosci-nie-moze-umrzec-recenzja/

 

33. Uczucia, co to takiego?, Oscar Brenifier, Wydawnictwo Zakamarki

Opowiadać o miłości to nie lada gratka. Konia z rzędem temu, kto zdecyduje się mówić lub pisać o najważniejszym, znanym nam uczuciu w sposób uniwersalny i ciekawy.

Link do recenzji: https://bajkochlonka.pl/2018/02/14/uczucia-co-to-takiego-recenzja/

 

34. Uśmiech dla żabki, Przemysław Wechterowicz, Wydawnictwo Ezop

,,„Uśmiech dla Żabki” to historia o tym, jak wielką moc ma szczery uśmiech. Niczym serdeczne zaklęcie może przemienić smutek w radość. Uśmiech niesiony na twarzach leśnych bohaterów dotrze do małej Żabki i ociepli jej serce, rozweseli. Zaś wszystkich Czytelników tej prostej historii wzruszy oraz sprawi, że na ich twarzach pojawi się ciepły uśmiech… od ucha do ucha!”

źródło: https://www.ezop.com.pl/produkt/usmiech-dla-zabki/

 

35. W moim sercu, Jo Vitek, Wydawnictwo Mamania

,,Dziś otworzę szeroko drzwi do mojego serca i zobaczymy, co się w nim kryje. Radość, smutek, odwaga, gniew – w każdym sercu mieszka wiele uczuć.
„W moim sercu” to piękna książka o uczuciach, która podbiła tysiące małych i dużych serc. „

źródło: https://mamania.pl/product-pol-65-W-moim-sercu.html

 

36. Wanda szuka miłości, Przemysław Wechterowicz, Wydawnictwo Ezop

Opowiastka o dżdżownicy o uroczym imieniu Wanda, która wyrusza na poszukiwania prawdziwej miłości. Na początku spotyka kilka potencjalnych obiektów westchnień, ale kiedy jej droga krzyżuje się z małym szopem próbującym odnaleźć własnego tatę, postanawia mu pomóc. 

Link do recenzji: https://bajkochlonka.pl/2021/07/17/wanda-szuka-milosci-recenzja/

 

37. Zakochałem się w Milenie, Per Nilsson, Wydawnictwo Zakamarki 

,,Dawid zakochał się w Milenie. Ona jednak go nie widzi. Co powinien zrobić, żeby zwróciła na niego uwagę? Czy ma być zabawny, czy grać twardziela, a może zaimponować wiedzą? Każdego dnia wypróbowuje nowy sposób. Czy któryś z nich zadziała? Świetne opowiadanie o pierwszych krokach w relacjach damsko-męskich, z perspektywy 9-10-letniego chłopca. Na poważnie i z humorem.”

źródło: http://www.zakamarki.pl/produkt/zakochalem-sie-w-milenie/

Link do recenzji ostatnio wydanej części: https://bajkochlonka.pl/2022/01/31/koniec-z-milena-recenzja/ 

 

Poprzedni wpis
Seria ,,Moje pierwsze”, czyli coś dla najmłodszych!
Następny wpis
Raz, dwa, trzy, zaśnij Ty – recenzja
Tags: książka dla dzieci, książki dla dzieci, książki o miłości, miłość, nowości, recenzje, top 20 o miłości, walentynki

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja