Tytuł: ,,Uczucia, co to takiego?”
Autor: Oscar Brenifier
Ilustracje: Serge Bloch
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2012
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Hasła: recenzja, książka dla dzieci, książeczka, Zakamarki, 2012, Walentynki, miłość, uczucia, przyjaźń, nieśmiałość, zazdrość, pytania, odpowiedzi, rozmowa, konwersacja, kreatywność, samodzielne myślenie
Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Recenzja:
Opowiadać o miłości to nie lada gratka. Konia z rzędem temu, kto zdecyduje się mówić lub pisać o najważniejszym, znanym nam uczuciu w sposób uniwersalny i ciekawy.
Ja chciałam podejść do tematu walentynkowych rozważań rzetelnie i z odpowiednią powagą. Żeby osiągnąć cel, postanowiłam posiłkować się najwyższym kalibrem książek dla dzieci i w tematykę uczuć wplątać filozofię. Natknęłam się na serię o nazwie ,,Dzieci Filozofują” i natychmiast moja ciekawość została rozbudzona do granic możliwości.
Kilka wpisów temu, zrobiłam dla Was rozpiskę książek, które będą pomocne w rozmawianiu z najmłodszymi o miłości (http://bajkochlonka.pl/2018/02/08/51305/). Które pokażą kierunek w jakim należy prowadzić rozmowę, a nawet które sformułują wniosek i podadzą go za pomocą prostych wyrazów.
Dzisiaj chciałabym jednak wyrazić zachwyt nad książką, która nie mówi o miłości pod przykryciem pięknych metafor. Dosadnie stawia pytania i zmusza czytelnika do ruszenia ,,makówką”.
,,Uczucia, co to takiego?” podzielona jest na rozdziały, które jednocześnie są pytaniami, odnoszącymi się do jakiegoś ważnego uczucia. Kolejne strony, to kolejne, różne od siebie odpowiedzi. To stwierdzenia, które mogłyby paść z ust typowego ucznia szkoły podstawowej.
Na postawione pytanie ,,Skąd wiesz, że rodzice cię kochają?” proponowane są nam różne wnioski. Następnie autor, Oscar Brenifier poddaje te odpowiedzi analizie i wielokrotnie je podważa lub potwierdza.
Czytając krótkie podsumowania na końcu każdego rozdziału, czuje się idealną równowagę. Twórca tej książeczki na każdą kwestię patrzy dwutorowo, okiem profesjonalnego dziennikarza. Dla niego nic nie jest po prostu białe lub czarne.
Z jednej strony to oczywiste. Kiedy porusza się tematy takie jak ,,miłość” czy ,,szczęście”, ciężko o jednoznaczny morał i uniwersalne podsumowanie. Z drugiej, często jednak możemy zaobserwować, że autorzy próbują nam przemycić swoje prywatne poglądy i przekonania. W większości przypadków jest to w porządku, ale nie wtedy, kiedy chcemy nauczyć malucha samodzielnego myślenia.
,,Uczucia, co to takiego?” to książka, która powstała z pytań i jej celem jest nakłanianie dzieci do rozmawiania. Niekoniecznie podsuwa im gotowe rozwiązania, ale daje wskazówki, które pomagają poszerzyć horyzont i zainspirować do działania.
To fakt, że niektóre pytania są trudne i niejeden dorosły miałby sporą zagwozdkę jak np. odpowiedzieć na: ,,Czy ktoś może przewidzieć, jak długo będzie trwała miłość?”.
Może się jednak okazać, że inspirujące umysły dzieci mogą zaskoczyć nas prostym rozumowaniem i przypomną, że to my sami sprawiamy, że niektóre rzeczy wydają się bardziej skomplikowane, niż są w rzeczywistości.
Filozofia ma opinię nudnej i często niezrozumiałej nauki. Z autopsji powiem, że to jakiś krzywdzący stereotyp. Studiowałam tę dziedzinę i mogę zapewnić, że to wspaniałe narzędzie do kształcenia retoryki i umiejętności szerszego patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.
Nie bójcie się pozwalać dzieciom myśleć. Nawet ich najbardziej szalone spostrzeżenia, pozwolą im kształtować w sobie odwagę w wyrażaniu własnych myśli i przede wszystkim umożliwią dzielenie się emocjami z innymi osobami.
Z okazji Walentynek Bajkochłonka wysyła Wam mnóstwo miłości!
Starajcie się spędzać jak najwięcej czasu z najbliższymi i niech książki będą Wam w tym pomocne 😉
Link do strony wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl/
Inne książki z serii ,,Dzieci Filozofują”:
,,Życie, co to takiego?”
,,Dobro i zło, co to takiego?”
,,Piękno i sztuka, co to takiego?”
,,Ja, co to takiego?”
2 komentarze. Zostaw komentarz
[…] go jeszcze kojarzyć chociażby z ,,Uczucia. Co to takiego”, o której pisałam w tym miejscu: http://bajkochlonka.pl/2018/02/14/uczucia-co-to-takiego-recenzja/ Zilustrował także genialną w swym przekazie książkę ,,Wróg” o której opowiem Wam już […]
[…] ) lub ,,Uczucia, co to takiego?” (link do recenzji: http://bajkochlonka.pl/2018/02/14/uczucia-co-to-takiego-recenzja/ […]