Uczucia. Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze – recenzja

Tytuł: ,,Uczucia. Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze

Autor: Janusz Leon Wiśniewski

Ilustracje: Ania Jamróz

Wydawnictwo: Tadam

Rok wydania: 2018

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna:  wybitna

 

Recenzja:

Każdy człowiek jest skomplikowany. Nie ma dwóch takich samych osób i to niezwykłe, że udało się ludziom znaleźć wspólny język, żeby opisać to, co czują.

 

,,Uczucia. Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze” Janusza Leona Wiśniewskiego są chyba tylko dlatego dziecinne, że zostały napisane z myślą o najmłodszych. Rzeczywiście, najważniejsze znane nam emocje zostały przedstawione za pomocą prostych historii i fenomenalnych ilustracji (ale o tym za chwilę). Z całą pewnością nie mają jednak nic wspólnego z potocznym rozumieniem tego słowa, czyli dziecinny równa się infantylny lub niedojrzały.

 

Te krótkie historie są bardzo głębokie, wzruszające i bezbłędnie trafią w samo sedno poruszanych haseł. W ,,Uczuciach” przeczytamy o wstydzie, samotności, radości lub np. zaufaniu. Można je czytać pojedynczo, albo ciągiem. Można wybierać je także wyrywkowo, ponieważ nieistotna jest w nich chronologia.

 

 

 

 

 

 

Głównym bohaterem tej książki jest chłopiec chodzący do szkoły podstawowej. Ma różnych kolegów i koleżanki, spotykają go rozmaite rzeczy. Na każdym kroku towarzyszą mu odmienne uczucia. Chłopiec jednak jest mądry. Słucha Babci, która daje dobre rady i w ten sposób uczy się rozumieć otaczający go świat.

 

Bardzo podoba mi się to, że tak dużo jest w tej książce o zwierzętach. Autor mówi otwarcie, że np. pies też potrafi tęsknić. Uczucia nie są przynależne tylko dla ludzi. Zwykle rzadko porusza się ten temat, a nauka empatii do futrzaków i nie tylko, powinna zacząć się jak najwcześniej.

 

Co jeszcze sprawa, że ta książka jest tak wyjątkowa?

 

Wydanie. Wydawnictwo Tadam zaskakuje po raz kolejny. Mało jest wydawców, którzy przykładają tak dużą wagę do tego jak WYGLĄDA książka. Trzeba jednak pamiętać, że w wypadku literatury dziecięcej ma to ogromne znaczenie. Dzieci, szczególnie jeszcze nieczytające, albo te, które dopiero uczą się składania liter, chłoną obrazki, dotykają kartek i w ten sposób obcują z książką.

 

Wydawnictwo Tadam poszło jeszcze o krok dalej. ,,Uczucia. Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze” jest pełne różnych kompozycji z papieru. Jest interaktywna, zachęca młodego czytelnika do otwierania jej, oglądania, sprawdzania i badania. Jest jednak w tym pewna głębia, a to już za sprawą ilustratorki, utalentowanej Ani Jamróz, która wniknęła wgłąb ludzkich emocji i prześwietliła je niczym rentgen.

 

Badając strony i otwierając je, czytelnik odkrywa różne oblicza tego samego chłopca. Dowiaduje się, że za wstydem coś się kryje, a gniew powoduje, że czujemy się splątani i bezsilni.

 

 

 

 

 

 

 

 

,,Uczucia. Dziecinne opowieści o ty, co najważniejsze” to książka odpowiednia dla dzieci powyżej 7-ego roku życia. Jestem przekonana, że odciśnie ślad w młodym odbiorcy i sprowokuje go do pytań oraz rozmowy z rodzicami. To jedna z tych książek, które z całą pewnością mogę nazywać ważnymi.

 

Uważam jednak, że temat nie został jeszcze wyczerpany i pozostawiam sobie cichą nadzieję na kolejną część.

Link do strony wydawnictwa: http://wydawnictwo-tadam.pl/publikacje/uczucia/

 

 

Poprzedni wpis
Mama – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Horror – recenzja książki dla dzieci z ilustracjami Emilii Dziubak
Tags: +10, +100, +11, +12, +7, +8, +9, Ania Mróz, Anna Mróz, ciekawość, duma, Dzień Dziecka, gniew, Janusz Leon Wiśniewski, książka dla dzieci, książka na Dzień Dziecka, książka o emocjach, książka o uczuciach, książki dla dzieci, nienawiść, nowość książkowa, piękna książka, radość, recenzje książek dla dzieci, samotność, strach, Tadam, tęsknota, Uczucia. Dziecinne opowieści o tym co najważniejsze, wdzięczność, wstyd, Wydawnictwo Tadam, zaufanie, zemsta

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja