Wanda szuka miłości – recenzja

Tytuł: Wanda szuka miłości

Autor: Przemysław Wechterowicz

Ilustracje: Emilia Dziubak

Wydawnictwo: Ezop

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

Recenzja:

Kolejna książka dla dzieci jednego z najbardziej lubianych duetów: pisarz oraz ilustratorka, czyli Przemysław Wechterowicz oraz Emilia Dziubak. ,,Wanda szuka miłości” to krótka opowiastka obrazkowa, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Ezop. Bajka innego rodzaju, ale także tych artystów, to na przykład ,,Gdzie jesteś, mamo?(jeżeli klikniecie w tytuł, przeniesiecie się do strony z recenzją).

 

Nowość jest opowiastką o dżdżownicy o uroczym imieniu Wanda, która wyrusza na poszukiwania prawdziwej miłości. Na początku spotyka kilka potencjalnych obiektów westchnień, ale kiedy jej droga krzyżuje się z małym szopem próbującym odnaleźć własnego tatę, postanawia mu pomóc. 

 

 

 

,,Wanda szuka miłości” to historia z pewnym, zabawnym twistem oraz prawdziwym, hollywoodzkim happy endem. Narracja jest tu prowadzona w sposób nietypowy. Autor stosuje wiele skrótów myślowych, które sprawiają, że opowieść wydaje się jeszcze bardziej nierealna, niż jest w rzeczywistości. Momentami można odnieść wrażenie, jakby bajka ta była częścią jakiejś dłuższej całości. Wprowadzani są tu bohaterowie, którzy pojawiają się dosłownie na jedno mrugnięcie okiem, żeby nigdy już nie powrócić.

 

Oprócz zwierząt i owadów, gościnnie mamy także postać fantastyczną, która z pewnością jest dużym elementem zaskoczenia dla czytelnika. Nie jestem jednak pewna czy ze względu na taką formę (wprowadzanie absurdów i silenie się na humor tam, gdzie niekoniecznie jest potrzebny), ta opowieść nie traci czegoś ważnego.

 

Można odnieść wrażenie, jakby książka została napisana przez dziecko lub była wymyślana na bieżąco przez rodzica, który wieczorem opowiada swojej córce lub synowi bajkę na dobranoc. Z pewnością uzyskanie takiego efektu może być odbierane zarówno jako jej mankament jak i atut. 

 

Zastanawiam się jednak jak ,,Wanda szuka miłości” zostałaby przyjęta, gdyby przedstawić ją w zupełnie innej interpretacji wizualnej. Ilustracje Emilii Dziubak są jej najsilniejszą stroną. Charakterystyczny, bajkowy styl artystki każe czytelnikom wierzyć, że mają do czynienia z historią wyjątkową. I nie da się ukryć, że sam pomysł na bajkę jest piękny, choć prosty. Ale czy na pewno została ona wystarczająco dobrze dopracowana pod kątem tekstowym? 

 

 

 

,,Wanda szuka miłości” to książka, co do której miałam bardzo duże oczekiwania i być może dlatego finalnie nie czuję się do końca usatysfakcjonowana. Jestem jednak pewna, że może ona miło zaskoczyć wielu czytelników.

 

Będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 4 roku życia. ,,Wanda szuka miłości” można odnaleźć w dobrych księgarniach internetowych.

 

Poprzedni wpis
Miś ma stracha – recenzja
Następny wpis
Zog – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja