fbpx

Kiedy nie możemy się przytulić – recenzja

Kiedy nie możemy się przytulić – recenzja

Tytuł: ,,Kiedy nie możemy się przytulić”

Autor: Eoin McLaughlin

Ilustracje: Polly Dunbar

Tłumaczenie: Zofia Raczek

Wydawnictwo: Mamania

Rok wydania: 2020

Objętość:  chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Bliskość można postrzegać na różne sposoby. Dużo łatwiej jest zapewniać kogoś o swoich uczuciach, kiedy jest on na wyciągnięcie ręki. Codzienne przebywanie i drobne gesty uprzejmości sprawiają, że wytwarza się głęboka i nierozerwalna więź. Co jednak w przypadku, kiedy jesteśmy zmuszeni się rozdzielić, ale wciąż chcemy, żeby inni wiedzieli o naszej sympatii?

 

,,Kiedy nie możemy się przytulić” to kolejny już picturebook duetu Eoin McLaughlin oraz Polly Dunbar. Poprzedni – ,,Czy mogę się przytulić?także opowiadał historię dwójki bohaterów – jeża oraz żółwia i podobnie poruszał temat bliskości. 

 

W najnowszym, pełnym uroku picturebooku twórcy skupiają się na dystansie oraz miłości lub sympatii przeżywanej na odległość. Dzieci to uczucie może dotyczyć w sytuacjach, kiedy jedno z rodziców wyjeżdża do pracy, kiedy swoich kochanych dziadków odwiedzają tylko kilka tygodni w ciągu roku lub kiedy poznają przyjaciela na wakacjach i później muszą się z nim rozstać i wrócić do domu.

 

 

 

Książka podpowiada, że przyjaźń istnieje bez względu na odległość dwójki przyjaciół od siebie. W przypadku fabuły mamy do czynienia po prostu z przepaścią, której nie sposób przekroczyć, żeby się przytulić. Żółw i jeż jednak znajdują wiele innych rozwiązań jak dać sobie do zrozumienia, że w dalszym ciągu myślą o sobie i tęsknią za wspólną obecnością. 

 

W tej minimalistycznej pozycji kryje się wielki emocjonalny ładunek. Bohaterowie wspólnie poprawiają sobie nastrój, piszą i wysyłają do siebie listy, śpiewają, tańczą i razem tworzą prace plastyczne. Nie przeszkadzają im żadne przeciwności i mowa tu nie tylko o dzielącej ich odległości, ale również o zmianach pogody.

Prawdziwi przyjaciele zawsze znajdą sposób na to, żeby ich przyjaźń przetrwała.

 

 

 

,,Kiedy nie możemy się przytulić” to książka, która może mieć wiele zastosowań. Będzie na przykład pięknym prezentem dla przyjaciela w chwili, kiedy na jakiś czas trzeba się pożegnać. Można ją także podarować na zakończenie roku w przedszkolu.

 

Polecam tę pozycję dzieciom już od 3 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://mamania.pl/product-pol-565-Kiedy-nie-mozemy-sie-przytulic.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment