fbpx

Jestem leworęczny… i co mi zrobisz? – recenzja

Jestem leworęczny… i co mi zrobisz? – recenzja

Tytuł: ,,Jestem leworęczny… i co mi zrobisz?”

Autor: Michel Piquemal

Ilustracje: Jacques Azam

Tłumaczenie: Joanna Kuhn 

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2020 

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Piquemal to zdecydowanie nazwisko, które natychmiast kojarzy się z bajkami filozoficznymi. Jest on francuskim pisarzem, który napisał ponad 200 książek dla dzieci, starając się przemycić w nich uniwersalną mądrość.

 

Jego książka wydana ostatnio przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia porusza temat, który dotyczy bardzo wielu osób, a mimo to zbyt rzadko jest rozwijany. ,,Jestem leworęczny… i co mi zrobisz?” to pozycja błyskotliwa, przepełniona ciekawostkami i rozbrajającym poczuciem humoru. 

Dzięki ilustracjom Jacquesa Azama, które dodatkowo wpływają na jej lekki odbiór, książka staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.

 

 

 

Nie jest tajemnicą, że większość ludzi na świecie jest praworęczna. Ogólnie zazwyczaj mamy świadomość, którą ręką piszę nam się lepiej. Czy jednak słyszeliście o tym, że można być prawo lub lewoocznym? W książce autor podaje nawet łatwy przepis na eksperyment jak to sprawdzić (ja byłam zaskoczona jego wynikami!).

 

Każdy z nas z pewnością sam jest lub zna osobę leworęczną. Zazwyczaj nasza wiedza dotycząca ułatwiania im życia polega na ustawieniu lampki na biurku w odpowiednim miejscu lub zajęcia miejsca w ławce tak, żeby sobie nie przeszkadzać w pisaniu.

 

,,Jestem leworęczny… i co mi zrobisz?” udowadnia jednak z jak wieloma niewielkimi (ale jednak) trudnościami musi się mierzyć każda osoba, której dominującą ręką jest lewa. W książce przedstawiony jest rys historyczny, który pokazuje, że kiedyś było jeszcze gorzej, ale że praktycznie współczesny progres nie jest też zbyt duży. Ciągle zostało nam wiele do zrobienia w tej sprawie.

 

Michel Piquemal udowadnia, że negatywne postrzeganie leworęczności jest znacznie głębiej zakorzenione w kulturze, niż nam się wydaje. Autor łączy tę niechęć z religiami, które bardzo wyraźnie podzieliły świat – na dobry i zły oraz prawą i lewą stronę. 

 

Wystarczy przypomnieć sobie kilka znanych powiedzeń, które wiele z nas ciągle powtarza, np. ,,dwie lewe ręce” czy ,,wstać z łóżka lewą nogą”. 

 

 

 

 

,,Jestem leworęczny… i co mi zrobisz?” to książka z której naprawdę można dużo się dowiedzieć! Oprócz lepszego rozumienia samego pojęcia leworęczności, podpowiada także osobom leworęcznym jak łatwiej radzić sobie w codziennym życiu. 

 

Polecam ją wszystkim dzieciom powyżej 6. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/jestem-leworeczny-i-co-mi-zrobisz/2812/ksiazka.html#.XxcqRy3USIQ

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment