Złoty Wiek. Część 2 – recenzja

Tytuł: ,,Złoty Wiek. Część 2”

Rysunki: Cyril Pedrosa

Scenariusz: Cyril Pedrosa, Roxanne Moreil

Tłumaczenie: Wojciech Birek

Wydawnictwo: Timof Comics

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Minęło już trochę czasu, odkąd pisałam o pierwszej części ,,Złotego Wieku – w rzeczywistości zdobi on mój regał już od nieco ponad roku. Polska premiera tej wyjątkowej baśni miała miejsce 2 lata temu, a jednak już teraz możemy cieszyć się kolejnym i niestety ostatnim tomem tej serii, którą przygotowało dla nas Wydawnictwo Timof. 

 

,,Złoty Wiek. Część 2” to zamknięcie opowieści o moralnych wyborach, średniowiecznej etyce czy walce toczonej w imię własnych wartości. Książka powstała na podstawie scenariusza Cyrila Pedrosa oraz Roxanne Moreil. Jest bezpośrednią kontynuacją części pierwszej i będzie trudno za nią nadążyć, nie zapoznając się wcześniej z poprzednią. 

 

 

Czytelnik zostaje rzucony w sam środek oblężenia zamku. Księżniczka Tilda walczy o koronę ze swoim młodszym i podatnym na wpływy wasali bratem. On jednak nie dopuszcza myśli o kapitulacji i jest gotów poświęcić życie… swojej siostry, żeby samemu utrzymać władzę. Nie wie jednak, że Tilda skrywa pewien sekret, który wkrótce pozwoli jej zupełnie inaczej spojrzeć na rzeczywistość.

 

,,Złoty Wiek. Część 2” to komiks, którego akcja dzieje się w zdecydowanie bardziej ograniczonych lokacjach niż było to w przypadku poprzedniej części. Pojawia się tu wiele postaci, które miały znaczącą rolę na początku, a których losy ważą się teraz na naszych oczach. Co ciekawe – najbardziej sprawczy będą ci najbardziej niepozorni. Ich obecność w komiksie okaże się czymś więcej niż tylko urozmaiceniem wzorcowych wręcz postaci z rycerskiego eposu.

 

 

 

To, co najbardziej pamięta się jednak z tej serii, to niezwykła warstwa wizualna, stworzona przez Cyrila Pedrosa. Jego filmowe kadry płynnie przechodzące w budujące napięcie detale czy plany ogólne, to jeden z bardziej charakterystycznych punktów tego komiksu. Ogromną rolę odgrywają w nim także kolory, których funkcja daleko przekracza kwestie estetyczne. W obrazku na którym ukazana jest księżniczka Tilda na tle błękitnego nieba, jest coś niezwykłego przejmującego. Jej mocne spojrzenie w połączeniu z beztroskim wręcz otoczeniem budzi w czytelniku pewien rodzaj niepokoju. 

 

Tuż przed przemianą głównej bohaterki – płonąca wieża jest niczym innym jak zapowiedzią zmian, a przede wszystkim wielkiego finału całej opowieści. 

 

,,Złoty Wiek. Część 2” to misternie zaprojektowania historia, która zyskuje przy kolejnych czytaniach. Sama książka jest także swego rodzaju odbiciem przedmiotu wewnątrz fabuły, wokół którego toczy się akcja. Zupełnie tak, jakby autorzy chcieli powiedzieć, że po ,,Złoty Wiek” sięgną tylko te osoby, którym będzie to w jakiś sposób przeznaczone. 😉

 

 

 

Zarówno ,,Złoty Wiek. Część 1” jak i ,,Złoty Wiek. Część 2” polecam czytelnikom powyżej 10 lat. Może być to doskonały pakiet prezentowy dla wizualnych zachwytów, ale również zajmująca historia do przyjemnego odkrywania w warstwie fabularnej. 

Link do strony Wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Złoty+wiek+2/pokaz.html

 

 

Poprzedni wpis
Fungarium – recenzja popularnonaukowej książki
Następny wpis
Rakiety kosmiczne z profesorem Astrokotem – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2020, bitwa, Cyril Pedrosa, komiksy, komiksy dla dzieci, komiksy dla młodych dorosłych, księżniczka, moralność, recenzent książkowy, recenzje komiksów, recenzje książek, Roxanne Moreil, rycerka, rycerz, średniowiecze, Timof, Timof comics, Wojciech Birek, Wydawnictwo Timof, Złoty Wiek, Złoty Wiek 2, Złoty Wiek. Część 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja