Bestia 2 – recenzja wyczekiwanego komiksu

Tytuł: Bestia 2
Scenariusz: Zidrou
➜ Rysunki: Frank Pé
➜ Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawnictwo: Timof Comics
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Drugi i niestety ostatni tom jednego z ciekawszych komiksów ostatnich miesięcy. ,,Bestia” to opowieść o mitycznym zwierzaku, którego tropiono w Brukseli w połowie lat 50-tych ubiegłego stulecia. Jednocześnie jest historią o osieroconych przez wojnę dzieciach, trudach dorastania, empatii i zwykłym, codziennym życiu przeplatanym niezwykłymi zdarzeniami.

Nauczyciel, koń i kryptozoolog

O pierwszej części komiksu ,,Bestia” twórców Zidrou oraz Franka Pe pisałam już chwilę temu. Po niecałym roku oczekiwania nakładem wydawnictwa Timof Comics ukazał się drugi – równie udany, a może nawet jeszcze lepszy album ,,Bestia 2” i zarazem kontynuacja tej opowieści. 

Ponieważ pierwszy tom urywał się, pozostawiając czytelnika z zestawem gotowych pytań, tak drugi niemal zamyka całą opowieść, rozwiązując po kolei rozmaite wątki. 

Rzecz jasna spotkacie tutaj bohaterów dobrze już znanych, ale także tych zupełnie nowych. Będzie nauczyciel, który prowadzi projekt z nagrywaniem śmiechu i budowaniem maszyny do uszczęśliwiania innych; będzie koń uzależniony od piwa, którego niegdyś uratowano w drodze na rzeź; czy szalony naukowiec, kryptozoolog ślepo podążający za własnymi marzeniami.

Ponowne spotkanie chłopca i Bestii

Niezmiennie pozostajemy jednak w Brukseli (choć momentami może wydawać się, że fabuła przeniesienie się dalej, choćby do sąsiadujących z Belgią Niemiec). Francoise, czyli główny bohater słynący z niezwykłej empatii do zwierząt, odwagi, a może lekkomyślności ponownie ruszy z odsieczą swojemu nowemu przyjacielowi.

Bestia, czyli zwierzę niezbadane dotąd przez naukę, zostało uwięzione i zatrzymane w celu przekazania do zoo w Antwerpii. Zarówno ono jak i chłopiec mają jednak inne plany, co do ich wspólnej przyszłości. Salwują się ucieczką do tętniącego życiem portu, wcześniej ofiarowując czytelnikom wzruszającą scenę ponownego spotkania.

Komiks dla dzieci i dla dorosłych

,,Bestia 2” łączy w sobie skrajne emocje – tragizm, poczucie beznadziei i braku perspektyw z euforią oraz fantastycznym humorem. Niektóre żarty są uśmiechem w stronę wyłącznie dorosłych odbiorców, a inne spotkają się z dobrym przyjęciem czytelników w różnym wieku.

Poza tym, ten komiks to wybitnie narysowane dzieło, w którym zadbano o odpowiednią dynamikę i stopniowanie napięcia. Niektóre sceny, przygotowane aby jeszcze bardziej sympatyzować z głównymi bohaterami – wzruszają, pozwalając także dostrzec indywidualne cechy postaci. 

Nie wspominając o głównej postaci, godna napomknięcia jest także jego matka czy nawet szkolna sklepikarka – kobiety, które wymyślono w kontekście aktualnych czasów i pewnej wyjątkowej dla tego komiksu sprawczości.

,,Bestia 2” jest więc historią, w którą zdecydowanie warto się zanurzyć. Będzie to jedna z piękniejszych książek na półce, która dostarczy zróżnicowanych emocji podczas lektury. Bardzo chciałabym zobaczyć na podstawie tej opowieści film animowany – to byłoby coś! Tymczasem polecam ten komiks Wam – jestem przekonana, że nie będziecie żałować tego wyboru. Dla odbiorców powyżej 12 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Besta+2/pokaz.html


Poprzedni wpis
Projekt dziecięcego pokoju, czyli co jest po drugiej stronie szafy
Następny wpis
Linka w mysim mieście – recenzja książki dla dzieci o depresji
Tags: +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, Belgia, bestia, Bestia 2, blog książkowy, Bruksela, empatia, Frank Pé, komiksy, komiksy dla dorosłych, komiksy dla dzieci, książki dla dzieci, Marsupilami, piękne komiksy, przemoc, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Timof, Timof comics, Timof i cisi wspólnicy, Wojciech Birek, Wydawnictwo Timof, Wydawnictwo Timof Comics, Zidrou, zwierzę

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja