➜ Tytuł: Wilki. Historie prawdziwe
➜ Autorzy: Michał Figura, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
➜ Ilustracje: Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
➜ Wydawnictwo: Dwie Siostry
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: prawie jak encyklopedia!
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna
Jednym z moich pierwszych wspomnień z dzieciństwa jest zima, prawdopodobnie 1995 rok. Miałam wtedy cztery lata i zapamiętałam ogromne zamieszanie wśród dorosłych. Mama została ze mną w domu, a tata gdzieś pobiegł. Zabronił mi wychodzić na zewnątrz (mieszkaliśmy niedaleko lasu, w wielorodzinnym domu), bo powiedział, że ktoś widział blisko wilka.
Wilk był wtedy dla mnie tylko postacią z bajki o ,,Czerwonym Kapturku” więc naturalnie się go wystraszyłam. Po wielu latach wiem, że to zwierzęta niezwykle mądre, których obraz został wypaczony m.in. przez takie baśnie oraz zdezaktualizowane opowiastki dla dzieci i dorosłych.
Najlepsza książka o wilkach
Nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry ukazała się, moim zdaniem, jedna z ważniejszych książek tego roku. Imponującej objętości komiks Aleksandry i Daniela Mizielińskich, których nazwisko stało się już synonimem doskonałej literatury oraz inspirujących lektur.
W ,,Wilki. Historie prawdziwe” – książce powstałej we współpracy z mgr Michałem Figurą – specjalistą od wilczych spraw, doktorantem w Międzydziedzinowej Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz członkiem Stowarzyszenia dla Natury ,,Wilk”, przedstawione zostały autentyczne wydarzenia, prawdziwi bohaterowie oraz mnóstwo istotnych szczegółów z życia polskich wilków.
Bohaterowie książki
Książka składa się z rozdziałów, gdzie każdy poświęcony jest przede wszystkim jednemu z wilków. Na początkowej wyklejce znajduje się mapa Polski z oznaczeniami – imionami wilczych bohaterów, a także ich trasami, kiedy przemieszczały się w poszukiwaniu nowej rodziny.
Jung, Szelina, Kosy, Halna, Luna, Grapa, Miko czy Kampinos to tylko kilka przykładowych historii, które zostały udokumentowane – utrwalone za pomocą badań, fotopułapek oraz obroży telemetrycznych. Każdy z tych wilków w inny sposób został zidentyfikowany oraz rozpoznany. Jednak bez względu na to, w którą opowieść się wczytacie, będzie to niezwykła i uświadamiająca historia zwierząt, pozwalająca lepiej je poznać. Zwierząt, ale i ludzi, którzy dbają o populację wilków, walczą o ich przetrwanie oraz ochronę.
Dlaczego watahy to wymysł z bajek?
,,Wilki. Historie prawdziwe” nie tylko bowiem przekazuje podstawowe informacje o wilkach, charakterystyce ich gatunku, zwyczajach czy nawet aspektach prawnych, obowiązujących w naszym kraju i z nimi związanych. Pozwala także zdać sobie sprawę, jak znaczące są one w ekosystemie oraz jak ich obecność mogłaby mu zaszkodzić.
Książka podważa również popularne, ale nieprawdziwe opinie na temat wilków, m.in. nawiązując do rzekomego, częstego atakowania ludzi (statystyki temu przeczą) czy przemieszczania się w wielkich grupach, tzw. watahach, gdzie krwiożercze samce walczą między sobą lub sieją popłoch wśród bezbronnego społeczeństwa. W rzeczywistości nawet coś takiego jak wataha (czyli niespokrewniony ze sobą zbiór wilków) nie istnieje, bo wilki to zwierzęta rodzinne i (nie licząc partnera oraz partnerki) są złączone ze sobą więzami krwi.
Dla kogo jest ta książka?
Bez owijania w bawełnę, muszę przyznać, że ta książka mnie zachwyciła. Choć już wcześniej byłam wielką fanką wilków, a na samo wspomnienie o myśliwych ciągle przechodzą mnie ciarki – wiem, jak ważne jest uświadamianie najmłodszych w tym temacie. ,,Wilki. Historie prawdziwe” to sprawnie opowiedziane wydarzenia, przeplatane istotnymi faktami. Zarówno dzieci jak i dorośli będą zachwyceni tego rodzaju formą wypowiedzi, ale i bogatą w treści zawartością.
Polecam książkę wszystkim powyżej 8 roku życia. To obowiązkowa lektura dla każdego.
Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/wilki.html