Kaczogród. Skarb Pizarra – recenzja kultowego komiksu

Tytuł: Kaczogród. Skarb Pizarra
Seria: Kaczogród
Scenariusz: Carl Barks
Rysunki: Carl Barks
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski, Marcin Mortka
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Gdyby ktoś zapytał, jaka jest najbardziej znana postać komiksowa – kogo byście obstawili? Pomijając na chwilę sylwetki super-bohaterów myślę, że wiele osób wskazałoby… Kaczora Donalda (oraz jego udział w komiksach GIGANT Kaczor Donald).

CARL BARKS – LEGENDA ŚWIATA KOMIKSÓW

Wydawnictwo Egmont przywraca kultowe wydania komiksów jednego z najważniejszych rysowników, ale i autorów scenariuszy. Carl Barks był amerykańskim twórcą, który związany ze studiem Disneya dał życie takim popularnym bohaterom jak: Sknerus McKwacz, Bracia Be, Diodak, Magika De Czar czy Goguś Kwabotyn. 

Tworzył niemal do końca swojego długiego, prawie stuletniego życia, stając się autorem ponad 7500 stron komiksów!

OJCIEC CHRZESTNY KACZORA DONALDA

Choć Kaczor Donald nie był jego pomysłem (Donald Duck został stworzony przez Dicka Lundy’ego), to bez ukształtowania w komiksach, ten kaczor nigdy nie osiągnąłby takiej sławy. Otrzymał swoją historię, mnóstwo przygód, ale i miejsce zamieszkania.

Kaczogród pierwszy raz pojawił się w komiksie Carla Barksa pod tytułem ,,Linoskoczek” z 1944 toku. To fikcyjne miasto w Stanach Zjednoczonych, którego honorowym obywatelem uznaje się Sknerusa McKawacza. To właśnie tam rozgrywa się lwia część perypetii Donalda oraz jego siostrzeńców.

PODRÓŻ PRZEZ HISTORIĘ KOMIKSÓW

Nakładem Wydawnictwa Egmont ukazało się już wiele kolekcjonerskich tomów ,,Kaczogrodu”. Są to pięknie wydane zbiory komiksów, z chronologicznym podziałem na daty ich powstawania.

Piętnastym z oferowanych jest ,,Kaczogród. Skarb Pizarra”, obejmujący historie z lat 1958-1959. To zarazem drugi tom, który reprezentuje ten przedział. Pierwszym był ,,Latający Holender i inne historie z lat 1958-1959”.

Choć wiele opowieści dzieje się w Kaczogrodzie, Carl Barks inspirowany fotografiami z magazynu ,,National Geographic”, zabierał czytelników na dalekie wyprawy, na różne kontynenty.

W najdłuższym komiksie w tym zbiorze ukazuje piękno And, gdzie Sknerus wraz z Donaldem oraz Hyziem, Dyziem i Zyziem – próbują trafić na trop tajemniczej kopalni złota. 

KACZOR, KTÓRY SIĘ NIE STARZEJE

W zbiorze ,,Kaczogród. Skarb Pizarra” nie tylko złoto gra jednak główną rolę. Niebywałe szczęście bohaterów przeplata się tutaj z okropnym pechem. Dzieci znacznie przerastają inteligencją i logicznym myśleniem dorosłych, a szalone pomysły nierzadko wymykają się spod kontroli.

Komiksy z Kaczorem Donaldem wcale się nie starzeją. Są zupełnie takie, jakie pamiętamy je z czasów dzieciństwa; czyli niezwykle śmieszne, błyskotliwe i wciągające bez reszty!

Polecam ten zbiór sentymentalnym dorosłym oraz wszystkim dzieciom powyżej 8 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Kaczogrod.-Skarb-Pizarra-i-inne-historie-z-lat-1958-1959,62044184,p.html


Poprzedni wpis
Elementarz. Moje pierwsze czytanki – recenzja
Następny wpis
Mary Poppins powraca – recenzja klasyki
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +8, +9, 2022, blog książkowy, Carl Barks, Disney, Egmont, Jacek Drewnowski, Kaczogród, Kaczogród. Skarb Pizarra, Kaczor Donald, kaczor Donald komiks, kaczor donald komiksy gigant, komiks dla dzieci, komiksy, komiksy Disneya, kultowe komiksy, Marcin Mortka, recenzent książek, recenzje książek, Wydawnictwo Egmont

2 komentarze. Zostaw komentarz

  • http://netkobieta.pl/
    20 kwietnia 2022 09:57

    Pamiętam, jak ja zaczytywałam się w tych komiksach. Jak sama napisałaś – one są kultowe. Szkoda, że moje dzieciaki nie są nimi w ogóle zainteresowane. Myślę, że udałabym się razem z nimi w taką podróż do przeszłości.

    Odpowiedz
  • […] etapu życia kaczora. Historie w zbiorze uzupełniają klasyki Carla Barksa oraz Don Rosa (np. ,,Kaczogród. Skarb Pizarra”). Nawiązania, do których w swoich pracach odnosi się Korhonen są każdorazowo oznaczane na […]

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja