➜ Tytuł: Kaczogród. Skarb Pizarra
➜ Seria: Kaczogród
➜ Scenariusz: Carl Barks
➜ Rysunki: Carl Barks
➜ Tłumaczenie: Jacek Drewnowski, Marcin Mortka
➜ Wydawnictwo: Egmont
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: prawie jak encyklopedia!
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna
Gdyby ktoś zapytał, jaka jest najbardziej znana postać komiksowa – kogo byście obstawili? Pomijając na chwilę sylwetki super-bohaterów myślę, że wiele osób wskazałoby… Kaczora Donalda (oraz jego udział w komiksach GIGANT Kaczor Donald).
CARL BARKS – LEGENDA ŚWIATA KOMIKSÓW
Wydawnictwo Egmont przywraca kultowe wydania komiksów jednego z najważniejszych rysowników, ale i autorów scenariuszy. Carl Barks był amerykańskim twórcą, który związany ze studiem Disneya dał życie takim popularnym bohaterom jak: Sknerus McKwacz, Bracia Be, Diodak, Magika De Czar czy Goguś Kwabotyn.
Tworzył niemal do końca swojego długiego, prawie stuletniego życia, stając się autorem ponad 7500 stron komiksów!
OJCIEC CHRZESTNY KACZORA DONALDA
Choć Kaczor Donald nie był jego pomysłem (Donald Duck został stworzony przez Dicka Lundy’ego), to bez ukształtowania w komiksach, ten kaczor nigdy nie osiągnąłby takiej sławy. Otrzymał swoją historię, mnóstwo przygód, ale i miejsce zamieszkania.
Kaczogród pierwszy raz pojawił się w komiksie Carla Barksa pod tytułem ,,Linoskoczek” z 1944 toku. To fikcyjne miasto w Stanach Zjednoczonych, którego honorowym obywatelem uznaje się Sknerusa McKawacza. To właśnie tam rozgrywa się lwia część perypetii Donalda oraz jego siostrzeńców.
PODRÓŻ PRZEZ HISTORIĘ KOMIKSÓW
Nakładem Wydawnictwa Egmont ukazało się już wiele kolekcjonerskich tomów ,,Kaczogrodu”. Są to pięknie wydane zbiory komiksów, z chronologicznym podziałem na daty ich powstawania.
Piętnastym z oferowanych jest ,,Kaczogród. Skarb Pizarra”, obejmujący historie z lat 1958-1959. To zarazem drugi tom, który reprezentuje ten przedział. Pierwszym był ,,Latający Holender i inne historie z lat 1958-1959”.
Choć wiele opowieści dzieje się w Kaczogrodzie, Carl Barks inspirowany fotografiami z magazynu ,,National Geographic”, zabierał czytelników na dalekie wyprawy, na różne kontynenty.
W najdłuższym komiksie w tym zbiorze ukazuje piękno And, gdzie Sknerus wraz z Donaldem oraz Hyziem, Dyziem i Zyziem – próbują trafić na trop tajemniczej kopalni złota.
KACZOR, KTÓRY SIĘ NIE STARZEJE
W zbiorze ,,Kaczogród. Skarb Pizarra” nie tylko złoto gra jednak główną rolę. Niebywałe szczęście bohaterów przeplata się tutaj z okropnym pechem. Dzieci znacznie przerastają inteligencją i logicznym myśleniem dorosłych, a szalone pomysły nierzadko wymykają się spod kontroli.
Komiksy z Kaczorem Donaldem wcale się nie starzeją. Są zupełnie takie, jakie pamiętamy je z czasów dzieciństwa; czyli niezwykle śmieszne, błyskotliwe i wciągające bez reszty!
Polecam ten zbiór sentymentalnym dorosłym oraz wszystkim dzieciom powyżej 8 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Kaczogrod.-Skarb-Pizarra-i-inne-historie-z-lat-1958-1959,62044184,p.html
2 Komentarze. Zostaw komentarz
Pamiętam, jak ja zaczytywałam się w tych komiksach. Jak sama napisałaś – one są kultowe. Szkoda, że moje dzieciaki nie są nimi w ogóle zainteresowane. Myślę, że udałabym się razem z nimi w taką podróż do przeszłości.
[…] etapu życia kaczora. Historie w zbiorze uzupełniają klasyki Carla Barksa oraz Don Rosa (np. ,,Kaczogród. Skarb Pizarra”). Nawiązania, do których w swoich pracach odnosi się Korhonen są każdorazowo oznaczane na […]