➜ Tytuł: Wujek Sknerus. Pamiętniki Sknerusa McKwacza
➜ Seria: Pamiętniki Sknerusa McKwacza / KACZOGRÓD
➜ Scenariusz: Kari Korhonen
➜ Rysunki: Kari Korhonen
➜ Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
➜ Wydawnictwo: Egmont
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Dokładnie 75 lat temu, w 1947 roku Sknerus McKwacz pojawił się pierwszy raz w komiksie pod tytułem ,,Wielka niedźwiedzica”. Jego autorem był słynny Carl Barks, a sama postać została zainspirowana Ebenezerem Scroogem, bohaterem jednego z największych klasyków wszech czasów ,,Opowieści wigilijnej”.
Nastawiony na pieniądze, gromadzenie bogactwa, a przede wszystkim – skupianie się na ekstremalnych oszczędnościach, Sknerus McKwacz wpisał się na stałe do kanonu komiksu i z epizodycznego bohatera… stał się gwiazdą.
Pamiętniki Sknerusa McKwacza
Nakładem Wydawnictwa Egmont ukazała się ostatnio pozycja ,,Wujek Sknerus. Pamiętniki Sknerusa McKwacza”, będąca uzupełnieniem długiego i fascynującego życiorysu tej postaci. Autorem odpowiedzialnym zarówno za scenariusz jak i rysunki jest Kari Korhonen – fiński twórca związany w dużej mierze z duńskim oddziałem wydawnictwa Egmont.
Stworzone przez niego ,,Pamiętniki Sknerusa McKwacza” to ukazanie przede wszystkim wczesnego etapu życia kaczora. Historie w zbiorze uzupełniają klasyki Carla Barksa oraz Don Rosa (np. ,,Kaczogród. Skarb Pizarra”). Nawiązania, do których w swoich pracach odnosi się Korhonen są każdorazowo oznaczane na rozkładówkach.
Czy można polubić Sknerusa McKwacza?
Ja Sknerusa pamiętam jeszcze z własnego dzieciństwa z czasów zaczytywania się w słynne ,,Giganty”. Wujek McKwacz jest tam już dość jednowymiarową postacią, która skupia się wyłącznie na pieniądzach oraz swoim bogactwie. Okazuje się jednak, że zanim Sknerus stał się… Sknerusem, przeszedł długą drogą, zwiedził wiele krajów i musiał mierzyć się z różnymi trudnościami.
W komiksie ,,Wujek Sknerus. Pamiętniki Sknerusa McKwacza” poznajemy go od zupełnie innej strony. Autor opisuje jego losy jako małego kaczorka, który zawsze był przyzwyczajony do ciężkiej pracy. Sknerus nie bał się ryzykować, cenił sobie sprawiedliwość oraz praworządność, a przy tym – był niezwykle ambitny i nastawiony na realizację swoich marzeń.
Kultowe komiksy dla dzieci i dorosłych
Komiks zabiera czytelników do Egiptu, Klondike, Szkocji, Kaczogrodu, a nawet Finlandii (to ukłon autora w stronę swojego kraju, zresztą bardzo wzruszający), gdzie możemy poznać tytułowego kaczora jako postać wielowymiarową i oryginalną.
Trzynaście indywidualnych, choć w większej skali powiązanych ze sobą historii, układa nam obraz Sknerusa jako prawdziwego bohatera – nieustraszonego oraz godnego bogactwa, na które ciężko zapracował.
Polecam ,,Wujek Sknerus. Pamiętniki Sknerusa McKwacza” wszystkim czytelnikom powyżej 8 roku życia. Dla dzieci będzie to początek wspaniałej przygody o kultowym bohaterze, a dla starszych odbiorców – sentymentalna podróż do czasów własnego dzieciństwa.
Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Pamietniki-Sknerusa-McKwacza,69515270,p.html