Wujek Sknerus. Pamiętniki Sknerusa McKwacza – recenzja

Tytuł: Wujek Sknerus. Pamiętniki Sknerusa McKwacza
 Seria: Pamiętniki Sknerusa McKwacza / KACZOGRÓD
 Scenariusz: Kari Korhonen
➜ Rysunki: Kari Korhonen
 Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Dokładnie 75 lat temu, w 1947 roku Sknerus McKwacz pojawił się pierwszy raz w komiksie pod tytułem ,,Wielka niedźwiedzica”. Jego autorem był słynny Carl Barks, a sama postać została zainspirowana Ebenezerem Scroogem, bohaterem jednego z największych klasyków wszech czasów ,,Opowieści wigilijnej”.

Nastawiony na pieniądze, gromadzenie bogactwa, a przede wszystkim – skupianie się na ekstremalnych oszczędnościach, Sknerus McKwacz wpisał się na stałe do kanonu komiksu i z epizodycznego bohatera… stał się gwiazdą.

Pamiętniki Sknerusa McKwacza

Nakładem Wydawnictwa Egmont ukazała się ostatnio pozycja ,,Wujek Sknerus. Pamiętniki Sknerusa McKwacza”, będąca uzupełnieniem długiego i fascynującego życiorysu tej postaci. Autorem odpowiedzialnym zarówno za scenariusz jak i rysunki jest Kari Korhonen – fiński twórca związany w dużej mierze z duńskim oddziałem wydawnictwa Egmont.

Stworzone przez niego ,,Pamiętniki Sknerusa McKwacza” to ukazanie przede wszystkim wczesnego etapu życia kaczora. Historie w zbiorze uzupełniają klasyki Carla Barksa oraz Don Rosa (np. ,,Kaczogród. Skarb Pizarra”). Nawiązania, do których w swoich pracach odnosi się Korhonen są każdorazowo oznaczane na rozkładówkach.

Czy można polubić Sknerusa McKwacza?

Ja Sknerusa pamiętam jeszcze z własnego dzieciństwa z czasów zaczytywania się w słynne ,,Giganty”. Wujek McKwacz jest tam już dość jednowymiarową postacią, która skupia się wyłącznie na pieniądzach oraz swoim bogactwie. Okazuje się jednak, że zanim Sknerus stał się… Sknerusem, przeszedł długą drogą, zwiedził wiele krajów i musiał mierzyć się z różnymi trudnościami.

W komiksie ,,Wujek Sknerus. Pamiętniki Sknerusa McKwacza” poznajemy go od zupełnie innej strony. Autor opisuje jego losy jako małego kaczorka, który zawsze był przyzwyczajony do ciężkiej pracy. Sknerus nie bał się ryzykować, cenił sobie sprawiedliwość oraz praworządność, a przy tym – był niezwykle ambitny i nastawiony na realizację swoich marzeń.

Kultowe komiksy dla dzieci i dorosłych

Komiks zabiera czytelników do Egiptu, Klondike, Szkocji, Kaczogrodu, a nawet Finlandii (to ukłon autora w stronę swojego kraju, zresztą bardzo wzruszający), gdzie możemy poznać tytułowego kaczora jako postać wielowymiarową i oryginalną. 

Trzynaście indywidualnych, choć w większej skali powiązanych ze sobą historii, układa nam obraz Sknerusa jako prawdziwego bohatera – nieustraszonego oraz godnego bogactwa, na które ciężko zapracował. 

Polecam ,,Wujek Sknerus. Pamiętniki Sknerusa McKwacza” wszystkim czytelnikom powyżej 8 roku życia. Dla dzieci będzie to początek wspaniałej przygody o kultowym bohaterze, a dla starszych odbiorców – sentymentalna podróż do czasów własnego dzieciństwa.

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Pamietniki-Sknerusa-McKwacza,69515270,p.html


Poprzedni wpis
Nou Zeg! Holandia dla dociekliwych – recenzja
Następny wpis
Terakotowa Armia – recenzja gry planszowej
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +8, +9, 2022, blog książkowy, Egmont, Jacek Drewnowski, Kaczogród, Kari Korhonen, klasyka, komiksy dla dzieci, książki dla dzieci, młodość Sknerusa, Pamiętniki Sknerusa McKwacza, recenzje książek, Sknerus, Sknerus McKwacz, Wujek Sknerus. Pamiętniki Sknerusa McKwacza, Wydawnictwo Egmont

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja