➜ Tytuł: Pamiętniki Wisienki i Walentyna
➜ Seria: Pamiętniki Wisienki
➜ Autor: Joris Chamblain
➜ Rysunki: Aurelie Neyret
➜ Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
➜ Wydawnictwo: Egmont Polska
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena: ma dużo zalet
Przyznam szczerze, że po ukończeniu komiksowej serii ,,Pamiętniki Wisienki”, bardzo brakowało mi jej przygód, które łączyły zwyczajne życie z niezwykłymi postaciami oraz falami wzruszeń.
Koniecznie musiałam więc sięgnąć po kontynuację, którą jest ,,Pamiętniki Wisienki i Walentyna”, opowiadające o relacji dziewczynki z nowym, przyszywanym braciszkiem. Autorem scenariusza jest Joris Chamblain, a ilustracje stworzyła Aurelia Neyret.
Poniżej recenzje do wszystkich części ,,Pamiętników Wisienki”:
- Pamiętniki Wisienki. Skamieniałe zoo. Tom 1
- Pamiętniki Wisienki. Księga Hektora. Tom 2
- Pamiętniki Wisienki. Ostatni z pięciu skarbów. Tom 3
- Pamiętniki Wisienki. Bogini bez oblicza. Tom 4
- Pamiętniki Wisienki. Od pierwszych śniegów do perseidów. Tom 5
Kto jednak spodziewa się zachowania tej samej narracji oraz podobnych przygód – musi się liczyć z kilkoma zmianami. Pierwszą jest ta widoczna gołym okiem. Najnowszy komiks ma mniejszy format, a proporcja ilustracji ,,autorstwa Wisienki”, a relacji z jej życia przechyla szalę zdecydowanie na te pierwsze. W oryginalnej serii ,,Pamiętników Wisienki” było odwrotnie.
W tej książce autorzy skupiają się przede wszystkim na Walentym i jego obawie przed opuszczeniem z rodziną domu oraz wyruszeniem w podróż (na tym wątku zakończył się piąty tom wcześniejszego cyklu). Temat strachu przed niepewną przyszłością nie jest jednak tylko poruszany w sposób bezpośredni, ale operuje w równej mierze na symbolice zabawy w bycie super-kosmicznymi-agentami.
Wisienka wprowadzając do zabawy swoje rysunki i razem z chłopcem wymyślając rozmaite misje, przemyca w nich emocje, które może odczuwać również Walenty. Niestety, momentami zarówno fabuła jak i ten dodatkowy, wymyślony świat tak się zagęszcza, że trudno za nim nadążyć. Ilustracje wykonane w stylu Wisienki są też dużo mniej czytelne, a rozsypany na rozkładówce tekst utrudnia jego czytanie.
Nie jestem także pewna dla odbiorców w jakim wieku kierowana jest ta pozycja. Z jednej strony może być ona czymś w rodzaju pomostu między starszym, a młodszym rodzeństwem. Z drugiej strony czytelnicy powyżej 12 roku życia mogą momentami poczuć, że całość jest zbyt dziecinna (choć zawiera w wielu miejscach trudną terminologię i wyjątkowo głęboko zanurza się w strefy emocjonalne bohaterów).
,,Pamiętniki Wisienki i Walentyna” jest komiksem, który albo się pokocha, albo pozostawi niezrozumiałym i niewykorzystanym. Można spróbować do niego sięgnąć także jako doraźna pomoc w sytuacji długiego wyjazdu np. na wakacje lub w rodzinną podróż.
Niestety zamieszczony na końcu książki kod QR u mnie nie zadziałał, ale link (po dobrym researchu i znajomości podstaw francuskiego) można odnaleźć samodzielnie na stronie u zagranicznego wydawcy. Czekają tam na czytelników strony do pobrania i wydrukowania, a na nich bohaterowie Wisienka oraz Walenty, a także zestawy ubrań super agentów.
Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Pamietniki-Wisienki-i-Walentyna.-Tom-1,60975117,p.html
1 komentarz. Zostaw komentarz
Czy możesz podać link? Moja znajomość francuskiego jest zerowa i muszę przyznać, że mocno mnie zniechęcili tym niedziałającym linkiem 🙁