Wszystkie przygody Żabka i Ropucha – recenzja

Tytuł: Wszystkie przygody Żabka i Ropucha
Autor: Arnold Lobel
Ilustracje: Arnold Lobel
Tłumaczenie: Wojciech Mann
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla tych, co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Na początku miesiąca pisałam o klasyku w nowym, kolekcjonerskim wydaniu od Wydawnictwa Literackiego ,,Wszystkie przygody Amelii Bedelii”. W tej recenzji przyszedł więc czas przyjrzeć się bliżej kolejnej ponadczasowej pozycji, która ukazała się nakładem wspomnianego domu wydawniczego.

,,Wszystkie przygody Żabka i Ropucha” Arnolda Lobela w przekładzie Wojciecha Manna, to zbiór historii o dwóch, bardzo nietypowych bohaterach. Pierwszy raz ukazał się w Stanach Zjednoczonych nakładem Harper & Row w 1970 roku i kolejne tytuły pojawiały się aż do 1979. 

Lobel był amerykańskim pisarzem oraz ilustratorem, który zasłynął właśnie tą serią (choć napisał też inne książki, które na stałe wpisały się w historię literatury dziecięcej, np. ,,Mała świnka” czy ,,Mysie bajeczki”). Artysta miał ciekawe, ale trudne życie. Choć początkowo żonaty (ciekawostka – z Anitą Kempler, ilustratorką która miała polskie korzenie), wyjawił później, że jest gejem.

Książka ,,Wszystkie przygody Żabka i Ropucha” jest edycją kolekcjonerską, która zawiera każdy z czterech, indywidualnie wydawanych niegdyś zbiorów opowiadań:

  • Przyjaźń,
  • Zawsze razem,
  • Z Żabkiem i Ropuchem przez cały rok,
  • Dzień po dniu.

Seria opowiada o dwójce przyjaciół – jednym, nieco gburowatym i mniej otwartym Ropuszku oraz serdecznym i dobrotliwym Żabku. Chcąc oddać sprawiedliwość – niektóre bajki zestarzały się lepiej, inne nieco gorzej, jednak finalnie to wciąż bardzo ciepła książka, przypominająca nieco nastrojem ,,O czym szumią wierzby” lub też ,,W Jeżynowym Grodzie”.

Zdecydowanie najlepszymi opowiadaniami w całym zbiorze (oczywiście z subiektywnego punktu widzenia) są: ,,List”, ,,Jutro”, ,,Niespodzianka” oraz ,,Sam”. Historia Żabka i Ropucha skupia się przede wszystkim na przyjaźni, wspieraniu się oraz byciu dla drugiej osoby kimś, dla kogo warto się poświęcać. 

Pięknie ilustruje to bajka ,,Niespodzianka”, która pokazuje jak dwóch przyjaciół wpadło na ten sam pomysł w tym samym czasie. Zarówno Ropuch jak i Żabek postanowili w tajemnicy zgrabić liście z podwórka bliskiej osoby. W związku z tym, że przeprowadzali tę intrygę w tej samej chwili, nie dostrzegli się i mogli mieć nadzieję, że niespodzianka się uda. Choć później wiatr znowu narobił bałaganu, oni nie dowiedzieli się o tym i pozostali w przekonaniu, że zrobili coś miłego dla przyjaciela – zupełnie bezinteresowanie.

,,Wszystkie przygody Żabka i Ropucha” ubogacone są także w oryginalne rysunki autora. Książka będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 4 roku życia. Świetnie posłuży również jako lektura do nauki samodzielnego czytania – dzięki dużym literom oraz mnogim obrazkom.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/3986/wszystkie-przygody-zabka-i-ropucha


Poprzedni wpis
Pamiętniki Wisienki i Walentyna – recenzja
Następny wpis
Elementarz ważnych słów – recenzja serii
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 1970, 2021, Arnold Lobel, bezinteresowność, blog książkowy, klasyka dla dzieci, klasyka literatury dziecięcej, książki dla dzieci, książki do nauki czytania, Literackie, przyjaźń, recenzent książek, recenzje książek, Wojciech Mann, Wszystkie przygody Żabka i Ropucha, Wydawnictwo Literackie, żabek i ropuch, zbiór opowiadań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja