Elementarz ważnych słów – recenzja serii

Tytuły: Elementarz ważnych słów. Przyjaźń, Elementarz ważnych słów. Nauka, Elementarz ważnych słów. Świętowanie, Elementarz ważnych słów. Zdrowie
Seria: Elementarz ważnych słów
Autorka: Helen Mortimer
Ilustracje: Cristina Trapanese
Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb
Wydawnictwo: Słowne
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych, co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Nakładem Wydawnictwa Słownego ukazała się ostatnio zupełnie nowa seria dla najmłodszych! ,,Elementarz ważnych słów” Helen Mortimer oraz Cristiny Trapanese składa się na cztery książki w kwadratowym formacie, które przybliżają dzieciom najbardziej istotne zagadnienia o życiu.

Do tej pory ukazały się:

  • Elementarz ważnych słów. Przyjaźń,
  • Elementarz ważnych słów. Nauka,
  • Elementarz ważnych słów. Świętowanie,
  • Elementarz ważnych słów. Zdrowie.

W planach są jeszcze m.in.: Miłość, Odwaga, Szacunek, Spokój, Życzliwość, Nasz świat lub Dajemy z siebie wszystko. Każda książka zawiera dużo obrazków, proste zarysy fabuł oraz hasłowe przekazy. Przedstawiając krótkie scenki rodzajowe w obrębie pewnego wydarzenia oraz z powtarzającymi się bohaterami, dziecko może lepiej utożsamić się z sytuacją i łatwiej przyjąć do siebie jej rezultaty.

Dużym ułatwieniem dla rodziców są także umieszczone na końcu każdej pozycji punkty ,,Dziesięć pomysłów na pracę z książką” oraz słowniczek z trudniejszymi pojęciami, wyjaśnionymi w przystępny sposób.

W Elementarzu ważnych słów. Przyjaźń przenosimy się z bohaterami do przedszkola lub szkoły. Obserwując bohaterów w ten sposób, dowiadujemy się jak pozytywny wpływ ma na nas zawiązywanie przyjaźni, ale i również z jakimi wyzwaniami trzeba się mierzyć, kiedy chce się być dobrym przyjacielem. 

Przy okazji przyjaźni autorzy poruszają także kwestie bycia szczerym i co to znaczy, bycia lojalnym lub potrafiącym się dzielić. Jest tutaj wspominane wiele istotnych cech, którymi powinni charakteryzować się przyjaciele. Za pomocą rozmowy z dorosłymi lub opiekunami, a może nawet dzięki dyskusji w przedszkolu czy szkole uda się je rozwinąć.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/elementarz-waznych-slow-przyjazn/


Kolejną książką jest Elementarz ważnych słów. Nauka, gdzie dziecko ma możliwość dowiedzieć się jak ważne i piękne jest eksplorowanie świata. Tutaj narracja opiera się na różnych porach dniach, ułożonych w kolejności chronologicznej. Początkowo towarzyszymy dziewczynce, która wstaje, następnie przenosimy się do szkoły lub przedszkola, jesteśmy na placu zabaw, żeby zakończyć dzień obserwowaniem nocnego nieba. 

Z tą książką mały czytelnik dowie się czym jest odkrywanie, jakie zmysły posiada człowiek, co pozwala się rozwijać czy dlaczego nie należy bać się technologii.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/elementarz-waznych-slow-nauka/


Wspólne spędzanie czasu, wspominanie i celebrowanie jakiegoś wydarzenia czy chwil, kiedy jest się razem to momenty, które na długo pozostają w pamięci dzieci. Razem z Elementarzem ważnych słów. Świętowanie maluchy będą mogły zobaczyć, jak wiele jest okazji do wspólnej zabawy.

W książce pojawia się pojęcie kamieni milowych, tradycji czy robienia razem nowych rzeczy. Są oczywiście i pokazane urodziny, muzyka, jedzenie lub na przykład festyn. Nie ma tego, czego na pierwszy rzut oka można byłoby się spodziewać, czyli świąt.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/elementarz-waznych-slow-nauka/


Moją ulubioną z całej serii jest Elementarz ważnych słów. Zdrowie, gdzie poruszone zostają wątki, które raczej rzadko wspomina się w książkach dla dzieci. Jednym z nich jest podkreślanie zbawiennego wpływu odpoczynku czy alergie.

Na kolorowych rozkładówkach nie brakuje także opowieści o kwestiach podstawowych jak dbanie o higienę, uprawiania sportu czy zdrowego odżywania się. Tym razem z bohaterami książki wybieramy się na biwak!

Zarówno tę jak i pozostałe pozycje polecam dzieciom powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/elementarz-waznych-slow-zdrowie/


Poprzedni wpis
Wszystkie przygody Żabka i Ropucha – recenzja
Następny wpis
Wyszymory i inne bieszczadzkie stwory – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja