➜ Tytuł: Wyszymory i inne bieszczadzkie stwory
➜ Autorka: Jola Jarecka
➜ Ilustracje: Marianna Oklejak
➜ Wydawnictwo: Libra
➜ Rok wydania: 2021
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Dobrze jest zostawić za plecami zgiełk miasta i wyruszyć tropem zbiegłego żubra w… Bieszczady!
,,Wyszymory i inne bieszczadzkie stwory” to książka przygodowa, która doskonale łączy miejscowy folklor z ciekawostkami na temat przyrody. Jej autorką jest Jola Jarecka, która zasłynęła powieściami o Bieszczadach dla dorosłych (,,Truchło” oraz ,,Hylaty”). Tym razem z ilustratorką Marianną Oklejak (znaną z serii o Basi czy książki ,,No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk”), zabiera czytelników do fabularnego i angażującego świata latających, pływających czy biegających bohaterów.
Główną postacią nie są zaskakująco tytułowe wyszymory (czyli swego rodzaju duchy lasu), ale łasica o imieniu Dmytro, która na co dzień zajmuje się szeroko rozumianym dziennikarstwem. Dla tego gryzonia niemal każdy temat wart jest uwagi! Tym, co jednak najbardziej przykuwa jego uwagę, jest zaginięcie, a właściwie ucieczka pewnego żubra.
Prowadzony ciekawością Dmytro zastanawia się nad powodami takiej decyzji i zamierza wyruszyć jego śladem w celu przeprowadzenia profesjonalnego wywiadu.
Żubr jednak nie daje się łatwo wytropić, a łasica poznaje po drodze wiele różnych zwierząt oraz musi znosić rozmaite trudny podróży, aby osiągnąć swój cel.
W ,,Wyszymorach” okazuje się jednak, że zamierzony początkowo cel przechodzi swego rodzaju transformację i zmienia się wraz z punktem widzenia głównego bohatera. Nie bez znaczenia jest tutaj również wątek miłosny, ale i piękno bieszczadzkich lasów oraz kryjące się w nich tematy na nowe artykuły.
Odniosłam wrażenie, że ta momentami humorystyczna książka, w której główne role odgrywają zwierzęta, bardzo przypomina mi serię ,,Zwierzęce Zbrodnie”, z tą jednak różnicą, że w ,,Wyszymorach” nie ma zbrodni, a akcja toczy się tuż pod naszymi nosami.
Warto wspomnieć, że pozycja została wzbogacona o edukacyjne wstawki, wyjaśniające trudniejsze pojęcia. Dzięki nim można dowiedzieć się jak nazywały się części tradycyjnej, góralskiej garderoby lub kim była ludność zamieszkująca niegdyś te tereny.
Książka jest bogato ilustrowana i bardzo kolorowa. Została wydana w twardej oprawie i na dobrej jakości papierze o wyższej gramaturze, dzięki czemu trzymanie jej w dłoniach sprawia dużą przyjemność.
Polecam ,,Wyszymory i inne bieszczadzkie stwory” czytelnikom już powyżej 7 roku życia. Mam nadzieję, że to dopiero początek pasjonującej, bieszczadzkiej serii książek dla dzieci!
Link do strony Wydawnictwa: https://www.libra.pl/produkt/wyszymory-i-inne-bieszczadzkie-stwory,305091.html