Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory – recenzja

Tytuł: ,,Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory”

Autor: Sylwia Błach

Ilustracje: Paulina Daniluk

Wydawnictwo: Albus

Rok wydania: 2017

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo:  dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

 

Recenzja:

Drabble to krótkie opowiadania, które mają dokładnie 100 słów. Czy to wystarczająco, że opowiedzieć o najbardziej popularnych fantastycznych istotach, które towarzyszą nam (w literaturze i nie tylko) już od wielu setek lat?

 

,,Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory” to książka Sylwi Błach z ilustracjami Pauliny Daniluk.

Zawiera prawie 50 przykładów różnych stworzeń, które są mniej lub bardziej znane wszystkim fanom nadprzyrodzonych i niezidentyfikowanych zjawisk. 

 

Przeczytacie tutaj o szalenie popularnych wampirach, elfach, zombie czy smokach, ale także dowiecie się wielu ciekawostek z kategorii slendermanów, niks, dhampirów czy nekromantów. 

 

 

 

 

W mini rozdziałach znajduje się sporo tekstu o każdym z omawianych stworzeń oraz wspomniany już powyżej fabularny tekst, który w 100 słowach przedstawia krótką opowieść, ale przede wszystkim uwypukla najważniejsze cechy danego bohatera.

 

Autorka starała się przy każdej postaci nakreślić jej etymologię, miejsce oraz czas pochodzenia, powiązania ze współczesną kulturą, najbardziej istotne przymioty oraz zarys charakteru. 

 

Ta książka to przede wszystkim próba (całkiem udana) stworzenia leksykonu, który sprawiłby, że te wszystkie istoty staną się nieco bardziej realne. Autorka z wielką sympatią doszukuje się w tekstach źródłowych na ich temat śladów, które miałyby naprowadzić ją na fakty, potwierdzające istnienie tych niezwykłych wybryków natury. 

 

Często jednak w swoich opisach nawiązuje do literatury, określając Tolkiena swego rodzaju Ojcem wielu z omawianych gatunków, ze względu na jego ponowne ich ożywienie w swoich książkach. 

 

W lekturze pojawia się nawet wtrącenie Muminków i podkreślenie, że teoretycznie są one przecież trollami, chociaż nam zupełnie już z nimi się nie kojarzą. 

 

 

 

 

Ilustracje pełnią tutaj funkcję uzupełniającą i nadającą odpowiedni nastrój całości, chociaż to zdecydowanie tekst gra pierwsze skrzypce. Czasami brakuje chociażby fotografii (przedstawiających np. kręgi w zbożu), które uwiarygodniłyby i wyniosły na wyższy poziom przesłanie tej książki. 

 

Trzeba jednak przyznać, że każdy, kto choć trochę interesuje się niezwykłymi stworzeniami, znajdzie w ,,Wampirach, potworach, upiorach i innych nieziemskich stworach” mnóstwo inspiracji do dalszych poszukiwań. 

 

To pięknie wydana książka, która będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 8. roku życia.

 

Link do strony Tu się czyta: https://tusieczyta.pl/pl/glowna/493-wampiry-upiory-potwory-i-inne-nieziemskie-stwory-9788389284525.html?search_query=wampiry&results=1

 

 

Poprzedni wpis
🎁 15 pomysłów na prezenty dla uczniów szkoły podstawowej 🎁
Następny wpis
Flaming i porządki świata – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +8, +9, 2017, ALBUS, Halloween, istoty, książki dla dzieci, książki na halloween, Paulina Daniluk, potwory, recenzje książek dla dzieci, strach, stwory, stworzenia, Sylwia Błach, Tu się czyta, upiory, wampiry, Wampiry potwory upiory i inne nieziemskie stwory, Wydawnictwo Albus, zjawiska nadprzyrodzone

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja