fbpx

Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach – recenzja

Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach – recenzja

Tytuł: ,,Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach

Autor: Kate Forsyth

Ilustracje: Lorena Carrington

Tłumaczenie: Wojciech Górnaś

Wydawnictwo: Tadam

Rok wydania: 2019

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Wydawnictwo Tadam zdecydowanie wie, jak rozpieścić tych, którzy kochają baśnie.

 

,,Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach” to powrót do opowieści sprzed setek lat, które opowiadano w różnych wersjach, tysiącom osób w różnych okolicznościach i w różnych krajach.

 

Dla tej książki spisała je na nowo Kate Forsyth, która wspólnie z ilustratorką Loreną Carrington wybrała 7 baśni, które są bardzo mało popularne w Polsce, a zdecydowanie zasługują na większą ich znajomość.

 

 

 

Nie dajcie się zwieść czarno-szarej okładce, która sugeruje raczej, że jest przeznaczona dla starszych czytelników. To książka z której wiele może czerpać zarówno dorosły jak i 7-letnie dziecko.

 

Baśnie z ,,Mądrej Wasylisy i innych baśni o odważnych młodych kobietach” mają w sobie wiele z tradycyjnych podań – nie rezygnują z bardziej wstrząsających fragmentów, pojawiają się w nich dość drastyczne opisy, ale zawsze są one uzasadnione i wychodzą od wyraźnie złych bohaterów, których szybko spotyka zasłużona kara.

 

Przypominają w tej kwestii baśnie Braci Grimm, jednak są dużo bardziej współczesne, a przede wszystkim stawiają na kobiecą siłę, niezależność i odwagę.

 

 

 

 

,,Mądra Wasylisa” to także jeden z tytułów opowieści, który można znaleźć w książce. W rzeczywistości jest rosyjską wersją ,,Kopciuszka”. W przeciwieństwie jednak do bardziej znanej wersji, w ,,Mądrej Wasylisy” główna bohaterka jest bardziej decyzyjna, co do swojego losu. Kopciuszek był tylko pięknie ubraną postacią, Wasylisa to dziewczynka, która zwycięża ze złem dzięki ogromnym pokładom dobroci i pomocy przyjaciółki, na której może polegać.

 

Poza baśnią o Wasylisie, można odnaleźć w książce także tą o Orzeszkowej Kasi, która ratuje księcia (w opozycji do tych historii, gdzie to przeważnie książęta ratują księżniczki) czy moją ulubioną ,,Skradzione dziecko” o bezgranicznej miłości matki do dziecka. Miłości, która jest w stanie pokonać wszelkie przeciwności losu.

 

 

 

 

Warto wspomnieć także o wizualnej stronie książki. Lorena Carrington przygotowała niezwykłe obrazy stworzone z dziesiątek zdjęć, które następnie połączyła cyfrowo.

 

Efekt robi ogromne wrażenie i jedynie kwestia wykorzystania prawdziwych kości zwierząt do jednego kadru wydaje się nieco wątpliwa moralnie.

 

,,Mądra Wasylisa”  to jednak przede wszystkim podróż do innej krainy – fantazji, nieograniczonych możliwości i wspaniałych postaci. Historie, które zostały zaczerpnięte z baśni norweskich, rosyjskich czy szkockich pozwalają na chwilę zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości.

 

Polecam tę książkę zarówno dorosłym jak i dzieciom powyżej 7-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwo-tadam.pl/publikacje/madra-wasylisa-inne-basnie-o-odwaznych-mlodych-kobietach/

 

Podziel się
Bajkochłonka
3 komentarze

Post a Comment