Tytuł: ,,Najpiękniejszy ogródek Borsuka”
Autor: Marsha Diane Arnold
Ilustracje: Ramona Kaulitzki
Tłumaczenie: Małgorzata Cebo-Foniok
Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2020
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Recenzja:
Nasionka mają różne kształty, kolory oraz są różnej wielkości. Początkowo trudno zgadnąć, co z nich wyrośnie, ale zawsze warto podjąć trud ich zasadzenia.
Główny bohater książki dla dzieci ,,Najpiękniejszy ogródek Borsuka” przez całe lato gromadził różne nasiona, żeby po kolejnej zimie stworzyć tuż przy swojej norce mały raj.
Marsha Diane Arnold autorka tej bajki napisała jeszcze jedną książkę, która została wydana przez Wydawnictwo Amber (Amberek) oraz którą być może kojarzycie. Jej tytuł to ,,Mogę wejść?”. Zerknijcie do niej, żeby zobaczyć jak dobrze fabuła wpasowuje się teraz w warunki pogodowe.
Z kolei za piękne ilustracje w ,,Najpiękniejszym ogródku Borsuka” odpowiada Ramona Kaulitzki. Ten picturebook jest jednak czymś więcej niż po prostu ładnymi obrazkami.
Borsuk zaplanował dla siebie idealny ogródek. Z pomocą przyjaciół wypielił ziemię, oznaczył grządki i przygotował pogrupowane nasiona. Los jednak postanowił spłatać mu figla, udowadniając, że czasami nasze zamierzenia są z góry skazane na niepowodzenie.
Obfity deszcz spłukał nasionka i pozbawił borsuka marzeń o idealnym ogródku. Później zdarzyło się jednak coś, co zupełnie zmieniło perspektywę naszego bohatera.
,,Najpiękniejszy ogródek Borsuka” to książka, która pokazuje, że nie zawsze musi iść wszystko po naszej myśli. Czasami – nawet ciężka praca, nie przyniesie wyczekiwanych efektów. Trzeba się z tym pogodzić i przejść do porządku dziennego.
Opowieść ma jednak pewien twist. Borsuk co prawda nie spełnił swojego zamierzenia, ale przypadkowo przyłożył łapkę do czegoś niezwykłego! Natura nie dała mu się poskromić, ale pokazała, że w swojej dzikiej i niekontrolowanej wersji może być jeszcze piękniejsza!
Polecam tę historię wszystkim dzieciom powyżej 2. roku życia.