Kto w miarę regularnie śledzi bloga, ten doskonale wie o mojej ogromnej fascynacji baśniami. Nie mogłam więc przejść obojętnie obok tych dwóch pozycji od Wydawnictwa SBM.
Zarówno ,,Baśnie i legendy polskie”, jak i ,,Baśnie świata” to prawie 200 stronicowe pozycje, pięknie zilustrowane i wydane.
Za oprawę graficzną pierwszej odpowiada Anna Gensler i szczerze przyznam, że jestem zauroczona jej twórczością.
Tytuł: ,,Baśnie i legendy polskie”
Autor: zbiorowy
Ilustracje: Anna Gensler
Wydawnictwo: SBM
Rok wydania: 2017
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena: bardzo przyjemna
Recenzja:
W ,,Baśniach i legendach polskich” znajdziemy 35 historii, począwszy od tych najbardziej znanych jak ,,Smok Wawelski”, ,,Królewna Wanda”, ,,Wars i Sawa” czy ,,Szewczyk Dratewka”, po takie o których można usłyszeć dużo rzadziej jak ,,Stopka królowej Jadwigi”, ,,Toruńskie pierniki”, ,,Morskie Oko”, ,,Madejowe łoże”, ,,Lwy gdańskie” czy ,,Skarby w Tenczynie”.
Różnorodność wybranych tekstów oraz sposób ich opowiadania gwarantuje przyjemną i nie nużącą lekturę. Jestem przekonana, że nawet czytelnik całkiem dobrze zaznajomiony z polskimi legendami, odkryje w tej książce coś, co go pozytywnie zaskoczy.
Link do strony wydawnictwa: https://www.wydawnictwosbm.pl/ksiazka/basnie-i-legendy-polskie-3/
Tytuł: ,,Baśnie świata”
Autor: zbiorowy
Ilustracje: Ilona Brydak
Wydawnictwo: SBM
Rok wydania: 2017
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena: bardzo przyjemna
Recenzja:
Drugą pozycją z tej serii są ,,Baśnie świata”. Za oprawę graficzną tej książki odpowiedzialna jest Ilona Brydak. Ta artystka miała nieco trudniejsze zadanie, ponieważ musiała ujednolić charakter ilustracji, żeby odpowiadały historiom z różnych krajów i kultur.
W książce znajduje się 29 baśni z około 20 miejsc świata, w tym z Włoch, Afryki, Malty, Chin, Japonii, Kolumbii, Hiszpanii, Francji, Rosji, Bułgarii, Szkocji, Walii, Mongolii, Rumunii, Nowej Gwinei, Ameryki Południowej, Irlandii, Gruzji czy Australii.
Większość z nich jest mało popularna, ale można również przeczytać historie powszechnie znane jak np. ,,Ali Baba i czterdziestu rozbójników”, ,,Szeherezada”, ,,Opowieść o Sindbadzie żeglarzu” czy ,,Magiczna lampa Aladyna”.
Wszystkie opowieści napisane są w sposób przystępny dla czytelników powyżej 6-ego roku życia. Zrezygnowano w nich z części drastycznych, przynależnych tradycyjnym baśniom. W ich treściach przekazywane są ważne cechy oraz postawy kojarzące się z pozytywnymi bohaterami.
Link do strony wydawnictwa: https://www.wydawnictwosbm.pl/ksiazka/basnie-swiata/