fbpx

Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt – recenzja

Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt – recenzja

Tytuł: ,,Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt”

Autor: Emilia Dziubak

Ilustracje: Emilia Dziubak

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Emilia Dziubak, jedna z najbardziej popularnych polskich ilustratorek wydała niedawno autorską książkę dla dzieci!

 

,,Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt” to duża formatem kartonówka, która rozkłada na czynniki pierwsze pojęcie przyjaźni i przytacza mnóstwo przykładów i rodzajów przyjaciół.

 

 

 

 

Głównym bohaterem książki jest Homer, nieco zadufany w sobie kot, któremu zaczyna przeszkadzać towarzystwo najbliższych i postanawia wyruszyć na poszukiwanie nowego przyjaciela.

 

W trakcie swojej wędrówki jest świadkiem różnego rodzaju relacji. Uczy się, że przyjaciel przyjacielowi nierówny, a rodzajów przyjaźni jest znacznie więcej, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.

 

Homer dostrzega wśród roślin i zwierząt opiekunów, ideały, jednostki w pełni zależne, kompanów z pracy, fałszywych czy zakochanych. Zwraca uwagę, że nie każdy potrafi odwzajemnić przyjaźń, podobnie jak nie każda przyjaźń jest szczera.

 

 

 

 

Każdy rodzaj przyjaciół został przedstawiony za pomocą tego samego schematu. Autorka wypełniła rozkładówkę ilustracjami i do każdej jej części przyporządkowała numer, który jest odnośnikiem do niewielkiego fragmentu z tekstem.

 

Opisuje zwierzęta i rośliny ogólnikowo i podsumowuje ich relację jednym zdaniem.

 

,,Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt” to raczej przegląd tego w jaki sposób różne gatunki na siebie oddziałują, niż historia fabularna. Z drugiej strony dzięki postaci Homera, łączy się ona w pewną opowieść, sprawiając, że jej odbiór nie kojarzy się z pozycją naukową, ale raczej bajką z elementami edukacyjnymi.

 

Książka zawiera także test, który pozwoli czytelnikowi określić jakim jest przyjacielem, oraz labirynt w którym trzeba pomóc krewetce odnaleźć drogę do domu.

 

 

 

 

,,Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt” niekoniecznie mimo formy, są pozycją dla najmłodszych dzieci. Polecałabym ją raczej czytelnikom powyżej 4-ego roku życia. Podoba mi się jednak, że i w tym wypadku zdecydowano się na grube strony. Obcowanie z taką książką jest jeszcze ciekawsze, a jej budowa dużo trwalsza.

 

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/niezwykle-przyjaznie-w-swiecie-roslin-i-zwierzat/2613/ksiazka.html#.XAZqlxNKhE4

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--