Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt – recenzja

Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt – recenzja

Tytuł: ,,Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt”

Autor: Millie Marotta

Ilustracje: Millie Marotta

Tłumaczenie: Joanna Wajs

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2019

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Wydawnictwo Nasza Księgarnia bardzo się stara, żebyśmy interesowali się zagrożonymi gatunkami i wspierali wszelkie akcje, które mają doprowadzić do ich ochrony.

 

W zeszłym roku została wydana piękna książka (jedna z moich ulubionych!) Nikoli Kucharskiej ,,Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych”. Niestety jest to pozycja o zwierzętach, których prawdopodobnie nigdy już nie zobaczymy, jednak przemyca dla każdego bardzo ważne przesłanie.

 

Ostatnio miała jednak premierę ,,Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt”, która z kolei jest swego rodzaju alarmem – ma nas ostrzec i uczulić, jak tragiczne w skutkach mogłoby być zniknięcie z powierzchni Ziemi kolejnych gatunków.

 

 

 

 

Jej autorką jest Millie Marotta, która przyznaje się do miłości do zwierząt już od najmłodszych lat. Choć Czerwona Księga, czyli lista organizmów zagrożonych wyginięciem zawiera prawie 106 000 gatunków, artystka wybrała do swojej książki tylko kilkadziesiąt z nich. 

 

Nie skupiła się wyłącznie na najbardziej kontrowersyjnych przykładach (dla wielu ludzi znacznie bardziej szokująca jest wiadomość o stanie zagrożenia gatunku, który zna), ale przytoczyła portrety także paru zwierząt, które są znacznie mniej popularne. 

 

Każda rozkładówka jest do siebie bardzo podobna. Po lewej stronie widać podobiznę opisywanego gatunku, z kolei po prawej znajduje się jego nazwa oraz zwięzły opis. Autorka zawarła w nim najciekawsze informacje, zaledwie wspominając tylko o tym, co jest lub może być przyczyną jego wymierania. 

 

Zdecydowanie bardziej skupiła się na pozytywach i unikalnych cechach danego zwierzęcia, dzięki czemu będzie on kojarzył się czytelnikowi niezwykle sympatycznie. 

 

Książka została podzielona także na kilka sekcji. Grupują one zwierzęta ze względu na miejsce występowania, na przykład Nibylisa Darwina można spotkać w części o Lesie, a Pangolina Chińskiego razem z Mrówkojadem Wielkim w stępach i sawannach. 

 

 

 

 

 

,,Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt” to piękna i bardzo starannie wydana książka. Będzie źródłem interesującej i bardzo potrzebnej wiedzy dla nieco starszych dzieci. Ze względu na dużą ilość dość trudnych, specjalistycznych słów, polecam ją czytelnikom powyżej 8. roku życia.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/znikajace-krolestwo-przewodnik-po-swiecie-zagrozonych-zwierzat/2743/ksiazka.html#.XebHui2BhGw

 

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment