Tytuł: Przewodnik kotki po nocnym niebie
Autor: Stuart Atkinson
Ilustracje: Brendan Kearney
Tłumaczenie: Joanna Wajs
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2021
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Recenzja:
Lato jest najlepszą porą roku, żeby zostać obserwatorem i specjalistą od nocnego nieba. Mam wrażenie, że zbyt rzadko zadzieramy głowy do góry, żeby wpatrywać się w konstelacje, szukać ,,spadających gwiazd” czy obserwować ledwo widoczne z Ziemi kratery na Księżycu.
Korzystając z okazji, że Wydawnictwo Nasza Księgarnia wydało kolejną, wybitną książkę w tematyce astronomicznej (warto sprawdzić także tytuły z lat poprzednich, jak chociażby ,,Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie” czy ,,Niesamowity Wszechświat”), dobrym pomysłem będzie odpowiednio przygotować się na wyprawę i wyruszyć na okrytą cieniem wycieczkę w poszukiwaniu gwiazd!
,,Przewodnik kotki po nocnym niebie” to książka Stuarta Atkinsona – kosmicznego specjalisty, z ilustracjami Brendana Kearney’a. Główną bohaterką została kotka o imieniu Felicity. Nie jest to książka fabularna, ale jej narratorem uczyniono tę postać ze względu na pewne, istotne wydarzenie historyczne. Otóż autor na końcu lektury wyjaśnia, że Felicity była pierwszym kotem w przestrzeni kosmicznej. Nie ukrywa, że jej podróż nie skończyła się dobrze, ale słusznie uważa za istotne, uhonorowanie kotki na kartkach książki.
Trzeba przyznać, że ten przewodnik jest jedną z nielicznych lektur, które rzeczywiście świetnie sprawdzą się do wspólnego czytania i poznawania tajników kosmosu wraz z dziećmi. Cała wiedza została w bardzo przemyślany sposób uszeregowana, a wybrane tematy nie są zbyt trudne do przyswojenia nawet przez zainteresowanego tematem przedszkolaka.
Książka rozpoczyna się od tego jak należy się przygotować do nocnej wyprawy z oglądaniem nieba. Kolejno zwracana jest uwaga na problem z zanieczyszczeniem światłem oraz ogólne wypunktowanie obiektów i zjawisk, które można zauważyć patrząc nocą w górę.
Oprócz wiedzy podstawowej jak nazwy planet czy proste wyjaśnienie czym są one, gwiazdy i satelity, autor dużą część całej książki poświęca na konstelacje. Muszę przyznać, że to fantastyczny pomysł, ponieważ są one niezwykle angażujące. To właśnie je można z łatwością namierzać na nocnym niebie, a książka ułatwiając nam zadanie, podzieliła je według widoczności na pory roku.
W ,,Przewodniku kotki po nocnym niebie” znalazły się też krótkie rozwinięcia takich zagadnień jak: droga mleczna, spadające gwiazdy, zorza polarna, a nawet technologia, za pomocą której będziemy dalej rozwijać własne zainteresowania (pod postacią aplikacji i programów komputerowych).
Książka jest bogato ilustrowana, a niemal na każdej rozkładówce towarzyszy nam kot (co szczególnie dla młodych miłośników zwierząt będzie miłym dodatkiem).
Polecam tę pozycję dzieciom powyżej 6 roku życia.
Inne książki o kosmosie lub nawiązujące do niego, które warto znać:
– ,,Kosmos. My i tajemnica nieskończoności”,
– ,,Niemożliwe”,
– ,,Rakiety kosmiczne z profesorem Astrokotem”,
– ,,Osiem małych planet”,
– ,,Otulone nocą. Wielka Mała niedźwiedzica”,
– seria ,,George” rodziny Hawking,
– ,,Ziemia do Księżyca”.
Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/przewodnik-kotki-po-nocnym-niebie/p2909.html