Przewodnik kotki po nocnym niebie – recenzja

Tytuł: Przewodnik kotki po nocnym niebie

Autor: Stuart Atkinson

Ilustracje: Brendan Kearney

Tłumaczenie: Joanna Wajs

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Lato jest najlepszą porą roku, żeby zostać obserwatorem i specjalistą od nocnego nieba. Mam wrażenie, że zbyt rzadko zadzieramy głowy do góry, żeby wpatrywać się w konstelacje, szukać ,,spadających gwiazd” czy obserwować ledwo widoczne z Ziemi kratery na Księżycu. 

 

Korzystając z okazji, że Wydawnictwo Nasza Księgarnia wydało kolejną, wybitną książkę w tematyce astronomicznej (warto sprawdzić także tytuły z lat poprzednich, jak chociażby ,,Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie czy ,,Niesamowity Wszechświat”), dobrym pomysłem będzie odpowiednio przygotować się na wyprawę i wyruszyć na okrytą cieniem wycieczkę w poszukiwaniu gwiazd!

 

 

 

,,Przewodnik kotki po nocnym niebie” to książka Stuarta Atkinsona – kosmicznego specjalisty, z ilustracjami Brendana Kearney’a. Główną bohaterką została kotka o imieniu Felicity. Nie jest to książka fabularna, ale jej narratorem uczyniono tę postać ze względu na pewne, istotne wydarzenie historyczne. Otóż autor na końcu lektury wyjaśnia, że Felicity była pierwszym kotem w przestrzeni kosmicznej. Nie ukrywa, że jej podróż nie skończyła się dobrze, ale słusznie uważa za istotne, uhonorowanie kotki na kartkach książki.

 

Trzeba przyznać, że ten przewodnik jest jedną z nielicznych lektur, które rzeczywiście świetnie sprawdzą się do wspólnego czytania i poznawania tajników kosmosu wraz z dziećmi. Cała wiedza została w bardzo przemyślany sposób uszeregowana, a wybrane tematy nie są zbyt trudne do przyswojenia nawet przez zainteresowanego tematem przedszkolaka.

 

Książka rozpoczyna się od tego jak należy się przygotować do nocnej wyprawy z oglądaniem nieba. Kolejno zwracana jest uwaga na problem z zanieczyszczeniem światłem oraz ogólne wypunktowanie obiektów i zjawisk, które można zauważyć patrząc nocą w górę. 

 

 

 

Oprócz wiedzy podstawowej jak nazwy planet czy proste wyjaśnienie czym są one, gwiazdy i satelity, autor dużą część całej książki poświęca na konstelacje. Muszę przyznać, że to fantastyczny pomysł, ponieważ są one niezwykle angażujące. To właśnie je można z łatwością namierzać na nocnym niebie, a książka ułatwiając nam zadanie, podzieliła je według widoczności na pory roku. 

 

W ,,Przewodniku kotki po nocnym niebie” znalazły się też krótkie rozwinięcia takich zagadnień jak: droga mleczna, spadające gwiazdy, zorza polarna, a nawet technologia, za pomocą której będziemy dalej rozwijać własne zainteresowania (pod postacią aplikacji i programów komputerowych).

Książka jest bogato ilustrowana, a niemal na każdej rozkładówce towarzyszy nam kot (co szczególnie dla młodych miłośników zwierząt będzie miłym dodatkiem).

Polecam tę pozycję dzieciom powyżej 6 roku życia.

 

Inne książki o kosmosie lub nawiązujące do niego, które warto znać:

– ,,Kosmos. My i tajemnica nieskończoności”,

– ,,Niemożliwe”,

– ,,Rakiety kosmiczne z profesorem Astrokotem”,

– ,,Osiem małych planet”,

– ,,Otulone nocą. Wielka Mała niedźwiedzica”,

seria ,,George” rodziny Hawking,

– ,,Ziemia do Księżyca”. 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/przewodnik-kotki-po-nocnym-niebie/p2909.html

 

 

Poprzedni wpis
Historia muzyki dla dzieci – recenzja przedpremierowa!
Następny wpis
Miś i Ciemność – recenzja przedpremierowa
Tags: +10, +11, +12, +13, +6, +7, +8, +9, 2021, blog o książkach, Brendan Kearney, gwiazdy, Joanna Wajs, konstelacje, kosmos, kot, książki dla dzieci, książki dla dzieci o kosmosie, księżyc, Nasza Księgarnia, nocne niebo, Przewodnik kotki po nocnym niebie, recenzent książkowy, recenzje książek dla dzieci, Stuart Atkinson, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja