Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie – recenzja

Tytuł: ,,Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie

Autor: Gaëlle Callac

Ilustracje: Marie Desbons

Tłumaczenie: Martyna M. Lemańczyk

Wydawnictwo: Tekturka

Rok wydania: 2018

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

  

Recenzja:

Celestyna to imię, którego pochodzenia należy doszukiwać się w łacinie. Jej męski odpowiednik to Celestyn, oznaczający ,,niebiański”. To piękna analogia do tego, w jaki sposób autorki opowiadają historię o zapałce, której aspiracją było spełnić swoje przeznaczenie.

 

Doskonale znamy tę historię, jednak dotychczas przedstawiano nam ją z zupełnie innej perspektywy. Nie wiem czy istnieje smutniejsza baśń, niż ta o ,,Dziewczynce z zapałkami”. To jedna z najbardziej wzruszających bajek Hansa Christiana Andersena.

 

Pisarz napisał ją prawie 170 lat temu, ale jej wymowa jest wciąż aktualna. Akcja baśni dzieje się w wigilię Nowego Roku. Mała, bosa dziewczynka chce sprzedać zapałki. Nie ma jednak nikogo, kto byłby zainteresowany zakupem. Dziewczynka rozpala zapałkę po zapałce, żeby choć przywołać złudzenia ciepłego domu, gorącego posiłku i wesołych świąt.

 

Każdy płomień jest symbolem tego, o czym marzy dziecko. Zapałki towarzyszą jej w ostatni wieczór życia, dając złudzenie szczęścia, którego nie zaznała.

 

,,Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie” jest piękną i ważną książką, bo w swojej wymowie wydaje się reprezentować tych, którzy poświęcają się dla innych.

 

 

 

 

 

Gaëlle Callac oraz Marie Desbons stworzyły opowieść o zapałce, której marzeniem jest bycie przydatną. Tym samym, dały do zrozumienia czytelnikowi, jak ważny jest ten mały płomień, którego są źródłem.

 

To pełna metafor i poetyckiej wymowy książka o robieniu czegoś dobrego dla innych. Autorki opierają się na grze słów oraz personifikacji zapałek. To picturebook w której mała ilość tekstu zawiera dużo treści.

 

 

 

 

Każdy z nas może być taką Celestynką. Wystarczy czasami drobny gest, który sprawi, że nieszczęśliwy dotychczas człowiek, spojrzy na swoje życie z innej perspektywy.

 

,,Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie” ma kolejne bardzo ładne przesłanie. Mówi o tym, że każda wypalona zapałka staje się jedną z gwiazd, które świecą na niebie. Wystarczy w nocy spojrzeć do góry, żeby przywołać myślami wszystkie dobre uczynki, które miały miejsce.

 

 

 

 

Niezwykłości tej pozycji dodaje sposób w jaki ją wydano. Piękne ilustracje są podstawą, ale dodatkowo książka ma kształt pudełka zapałek! Wysuwa się ją ze sztywnego opakowania, a oczom czytelnika ukazują się główki zapałek na okładce.

 

,,Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie”  to książka, którą można polecić dzieciom od 4-ego roku życia. Będzie doskonałym towarzyszem zarówno w zimowe, świąteczne wieczory, jak o każdej innej porze roku.

 

 

Poprzedni wpis
Kacper dorasta – recenzja
Następny wpis
Czytam sobie z kotylionem cz.1
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja