Kacper dorasta – recenzja

Tytuł: ,,Kacper dorasta”

Autor: Monica Peitx

Ilustracje: Cristina Losantos

Tłumaczenie: Agata Picheta

Wydawnictwo: Debit

Rok wydania: 2018

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Wychowanie seksualne w Polsce nie stoi na najwyższym poziomie. Z dziećmi rzadko kiedy rozmawia się szczerze i jeszcze rzadziej porusza się tematy, które ciągle są swego rodzaju tabu.

 

Wydawnictwo Debit wydało dwa tytuły, które mają pomóc i rodzicom w dialogu, i przede wszystkim dzieciom w lepszym rozumieniu swojego ciała oraz zachodzących w nim zmianom.

 

,,Kacper dorasta” to zaraz po ,,Maja dorasta” druga książka, która została wydana w ramach tej serii. Ich autorką jest Monica Peitx, która zawodowo zajmuje się pediatrią, ze specjalizacją w endokrynologii i żywieniu.

 

Za stronę wizualną odpowiada Cristina Losantos, która stworzyła spójny obraz dorastania głównego bohatera Kacpra. Jej kreska przypomina nieco komiksowe kadry. Najczęściej pokazane jest tylko to, co dzieje się na pierwszym planie. Ilustracje pozbawione są tła.

 

Obrazki pełnią ogromnie ważną funkcję w tej książce. Sprawiają, że nie odbiera się jej, jako wypranego z emocji poradnika dla dorastających dzieci, ale czyta się jąjak swego rodzaju pamiętnik, w którym ktoś dzieli się swoim cennym doświadczeniem.

 

 

 

 

Kacper jest 10-latkiem, który powoli zaczyna zauważać, że jego ciało się zmienia. Jego siostrą jest dziewczynka, która była główną bohaterką książki ,,Maja dorasta”, mamy tu więc sympatyczne nawiązanie do poprzedniego tytułu.

 

Chłopiec boryka się z jednym, a właściwie dwoma zmartwieniami. Pierwszym jest jego niewielki wzrost, a drugim to bardzo duże stopy.

 

Podczas okresowego badania u pediatry Kacper uspokaja się. Okazuje się bowiem, że chłopcy zaczynają zazwyczaj rosnąć dopiero w wieku 11 lat. Ma więc jeszcze okrągły rok, żeby jego wzrost zaczął iść w górę.

 

 

 

 

Co więcej, lekarka wyjaśnia mu, że tak jak w świecie roślin, tak jak u ludzi, każdy rośnie w swoim tempie. Zazwyczaj jednak nasz wygląd jest uzależniony od tego, jak wyglądają nasi rodzice.

 

W książce ,,Kacper dorasta” znajdziemy także ciekawostki jak np. wzór na wyliczenie swojego przyszłego wzrostu czy 10 zasad, które przestrzegane, pozwolą zdrowo rosnąć.

 

Porusza się tam także tematy trudne, o których ciężko usłyszeć gdziekolwiek indziej. Autorka tłumaczy w jaki sposób, kiedy i dlaczego rosną jądra. Omawia w sposób prosty i daleki od niezręczności układ rozrodczy oraz zasady funkcjonowania penisa.

 

 

 

 

 

To pozycja, która dzięki narracji pierwszoosobowej, poważnemu podejściu do czytelnika (nie jak do dziecka, ale jak prawie do dorosłego) oraz ciekawej formy, jest lekturą niezwykle ważną. Z jej pomocą młodzi chłopcy otrzymają porady, które na pewno będą dla nich przydatne. Co więcej, ,,Kacper dorasta” może być także dobrym wyjściem do rozmowy z rodzicami oraz próbą otwarcia się przed nimi i podzielenia swoimi zmartwieniami.

 

Bardzo polecam tę książkę dzieciom od 9-ego do 13-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwo-debit.pl/9-12-lat/503-kacper-dorasta.html

 

 

Poprzedni wpis
Irena 2: Sprawiedliwi – recenzja
Następny wpis
Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja