fbpx

Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka teatru – recenzja

Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka teatru – recenzja

Tytuł: ,,Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka teatru”

Autor: Zofia Staniszewska

Ilustracje: Artur Nowicki

Wydawnictwo: Debit

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Opowiadania detektywistyczne dla dzieci to prawdziwa gratka. Pozwalają najmłodszym czytelnikom prowadzić własne śledztwa, mieć poczucie obcowania z literaturą prawie dla dorosłych (!) oraz śledzić poszlaki sprawy z równym zaangażowaniem, co bohaterowie książki.

 

Bardzo się ucieszyłam na wieść, że powstała seria opowiadań detektywistycznych dla dzieci, polskiej autorki Zofii Staniszewskiej. W ramach ,,Ignacy i Mela na tropie złodzieja” wydano już 5 tytułów, a ,,Zagadka teatru” jest najnowszą pozycją o dwójce dociekliwych bliźniaków.

 

 

 

 

Akcja książki ma miejsce w Domu Kultury w którym dorośli amatorzy przygotowują się do swojej teatralnej premiery. Zegar odlicza czas do rozpoczęcia. Jeszcze tylko 4 godziny, aż sala zapełni się głodnymi sztuki widzami.

 

Nagle ginie harfa, która ma kluczową rolę w przedstawieniu. Sprawa jest na tyle poważna, że do pomocy zostaje wezwana znajoma pani policjant. Rozpoczyna się śledztwo, w którym Ignacy i Mela również typują swoich podejrzanych. Trop po tropie zbliżają się do rozwiązania zagadki.

 

Autorka przewidziała dla swoich czytelników dwa zakończenia. Zadaniem dziecka jest wybrać to, które będzie dla niego bardziej prawdopodobne. W pierwszym, złodziejem okazuje się typowany przez dzieci mężczyzna, a w drugim pojawia się zupełnie nowa postać.

 

Książka pisana jest prostym w zrozumieniu językiem, chociaż momentami wydaje się opisywać zbyt wielu bohaterów jednocześnie, co może trochę rozkojarzyć początkujących czytelników.

 

 

 

 

 

,,Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka teatru” została wydana w grubej oprawie, z ciekawymi ilustracjami Artura Nowickiego.

I przez wzgląd na stronę wizualną i przez samą narrację widzę tu wiele podobieństw do klasyki powieści detektywistycznych dla dzieci, czyli serii ,,Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”.

 

Polecam książkę o perypetiach Ignacego i Meli także z tego powodu. Będzie ona przyjemną rozrywką dla dzieci powyżej 8-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwo-debit.pl/ignacy-i-mela-na-tropie-zlodzieja/510-ignacy-i-mela-na-tropie-zlodzieja-zagadka-teatru.html

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment