Czytam sobie z kotylionem cz.2

 

 

 

Jakiś czas temu pisałam o nowej serii Wydawnictwa Egmont ,,Czytam sobie z kotylionem”, która powstała z okazji 100- lecia ustanowienia Narodowego Święta Niepodległości, które będziemy obchodzić już 11-ego listopada.

 

W tamtej recenzji uwzględniłam przede wszystkim dwie książki z poziomu 1 oraz 2 dla początkowych czytelników. Jeżeli jesteście ciekawi, koniecznie kliknijcie w ten link: http://bajkochlonka.pl/2018/10/16/czytam-sobie-z-kotylionem-cz-1/

 

W tym wpisie skupię się tylko na tytułach z poziomu 3, który jest przeznaczony dla dzieci czytających już płynnie. Książki z tym oznaczeniem zawierają od 2500 – 2800 wyrazów w tekście. Mają dłuższe i bardziej złożone zdania, oraz sporo nowej terminologii. Trudniejsze słówka wyjaśnione są w słowniczku na końcu książki.

 

Poziom 3 charakteryzuje się także czarno – białymi ilustracjami oraz zdecydowanie mniejszą ich ilością (co nie znaczy, że jest ich mało).

 

Do napisania historii zaangażowano, jak w poprzednich tytułach, znane nazwiska ze świata literatury oraz ilustracji. Co ciekawe, nie wszyscy autorzy są jednak związani z pisaniem dla dzieci. Niektórzy zajmowali się dotychczas tylko tworzeniem dla dorosłych, a te książki to ich debiut w literaturze dziecięcej.

 

 

 

 

Tytuł: ,,Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat”

Seria: Czytam sobie z kotylionem. Poziom 3

Autor: Jarosław Górski

Ilustracje: Paula Dudek

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

,,Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat” to jedna z dłuższych historii w tej serii. Jej bohaterowie są fikcyjni, ale autor, Jarosław Górski, inspirował się autentycznymi postaciami.

 

Chłopiec Mietek oraz jego znajomi chodzą do szkoły w Lublinie. Polska niedawno odzyskała niepodległość i wokół panuje radosna, podniosła atmosfera.

Wszyscy mają duże oczekiwania w związku z nadchodzącymi zmianami.

 

Dzieci postanawiają napisać do rządu petycję. Nie mają wielkich wymagań. Chcą, żeby w szkole było ciepło, żeby w spokoju mogli się uczyć. Marzą o tym, żeby ich rodzice mieli dobrą pracę w kraju. Dziewczynki chcą być traktowane na równi z chłopcami oraz, żeby każdy w Polsce był mile widziany, bez względu na narodowość.

 

 

 

 

Patrząc na powyższe postulaty, można mieć wrażenie jak dużo i równocześnie, jak niewiele się zmieniło. ,,Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat” to książka, która zawiera uniwersalny przekaz. Pokazuje, że zawsze najważniejsza jest wolność oraz sprawiedliwość, bo tylko one mogą dać podwaliny do bycia szczęśliwym obywatelem, ale i człowiekiem.

 

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/Strzala-dla-komendanta.-Historia-sprzed-100-lat.-Czytam-sobie-z-kotylionem.-Poziom-3,11600904,p.html

 

 

 

 

 

 

 

Tytuł: ,,Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim”

Seria: Czytam sobie z kotylionem. Poziom 3

Autor: Brygida Grysiak

Ilustracje: Jagna Wróblewska

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

,,Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim” to właściwie bardzo przemyślnie napisana biografia wielkiego kompozytora, ale i polityka. Nie ma w niej specjalnie dramaturgii, ale opis życia Ignacego Paderewskiego.

 

Autorka, Brygida Grysiak, pokazuje jego talent oraz zaangażowanie w to, co robił. Jak z Żytomierza, małej miejscowości, trafił do Instytutu Muzycznego w Warszawie, w wieku zaledwie 12 lat. Jak nauczył się, że porażki mogą prowadzić do sukcesu, pod warunkiem, że potraktujemy je jako cenne lekcje.

 

Ignacy Paderewski przez całe swoje życie uczył się, że nie należy się poddawać, a pokora może utorować drogę do celu. Jest postacią, która doskonale wpisuje się w cykl ,,Czytam sobie z kotylionem”.

 

 

 

 

To osoba, która wykorzystywała swoją sławę, żeby przyczynić się do mówienia o Polsce i krzewienia miłości do naszego kraju, w chwili, kiedy Polska praktycznie nie istniała.

 

Wkrótce Ignacy Paderewski został także pierwszym premierem i ministrem spraw zagranicznych, dając ostateczny dowód na swój wielki patriotyzm i zaangażowanie.

 

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/Maestro-pokoju.-O-Ignacym-Paderewskim.-Czytam-sobie-z-kotylionem.-Poziom-3,11600928,p.html

 

 

 

 

 

 

Tytuł: ,,Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy”

Seria: Czytam sobie z kotylionem. Poziom 3

Autor: Cezary Łazarewicz

Ilustracje: Aleksandra Artymowska

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Jeżeli ktoś mieszka lub często bywa w Warszawie na pewno kojarzy Dom Towarowy Braci Jabłkowskich. Obecnie nie jest on najświetniejszym punktem na mapie stolicy, ale swoją historią z pewnością przytłacza większość znanych miejsc.

 

Historia tego budynku miała swój początek jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Mimo nazwy, jego założycielem była właściwie kobieta, Aniela Jabłkowska. To dzięki jej ciężkiej pracy i rozwoju sklepiku, który prowadziła, jej rodzina mogła zbudować Dom Towarowy.

 

 

 

W książce ,,Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy” autor, Cezary Łazarewicz, doskonale to opisuje. Zwraca uwagę, jak wielką rolę pełniło to miejsce w historii Warszawy (niezależnie czy była czy nie było wojny). Wskazuje na postępowe myślenie jego założycieli oraz wydaje się pytać, jak Dom Towarowy Braci Jabłkowskich byłby wielką instytucją, gdyby nie stanęły mu na drodze konflikty zbrojne.

 

To fascynująca książka, po lekturze której od razu chce się ruszyć na wycieczkę do Warszawy, żeby na własne oczy zobaczyć ten wciąż istniejący budynek.

 

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/Aniela-i-inni.-O-Domu-Towarowym-Bracia-Jablkowscy.-Czytam-sobie-z-kotylionem.-Poziom-3,11600915,p.html

 

 

 

Poprzedni wpis
Magiczne istoty – recenzja
Następny wpis
Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka teatru – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +8, +9, 11 listopada, 2018, Aleksandra Artymowska, Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy, Brygida Grysiak, Cezary Łazarewicz, Czytam sobie z kotylionem, Czytam sobie z kotylionem. Poziom 3, Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy, Egmont, Egmont Polska, Ignacy Paderewski, Jagna Wróblewska, Jarosław Górski, książki do samodzielnego czytania, książki patriotyczne dla dzieci, Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim, Narodowe Święto Niepodległości, nauka czytania, patriotyzm, Paula Dudek, recenzje książek dla dzieci, Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat, Wydawnictwo Egmont

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja