fbpx

Irena 2: Sprawiedliwi – recenzja

Irena 2: Sprawiedliwi – recenzja

Tytuł: ,,Irena 2: Sprawiedliwi”

Autorzy: Jean – David Morvan, Séverine Tréfouël

Ilustracje: David Evrard

Tłumaczenie: Małgorzata Fangrat

Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy

Rok wydania: 2017

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

O fantastycznym komiksie ,,Irena” pisałam już przy okazji jego pierwszej części, o tutaj: https://bajkochlonka.pl/2018/10/02/irena-1-getto-recenzja/

 

 

Chciałabym się teraz pochylić nad jego drugą z trzech części, czyli ,,Irena 2: Sprawiedliwi”. Książka ukazała się w polskim przekładzie w tym samym roku, co jej poprzedniczka, czyli w 2017.

 

Akcja przenosi nas wprost do roku 1942, gdzie Irena Sendlerowa jest właśnie w trakcie przemycania dzieci żydowskich poza teren getta.

 

 

 

 

Pierwsza część serii kończy się w roku 1941 (chociaż jak już wspominałam w poprzedniej recenzji, chronologia nie zawsze jest zachowana, dlatego mamy tam też wątki z lat późniejszych).

 

Wraz z początkiem książki ,,Irena 2: Sprawiedliwi” jesteśmy świadkami jej przygotowań do wywozu dzieci na większą skalę. Stopniowego angażowania w konspirację kolejnych osób. W końcu złapania i uwięzienia Ireny na Szucha.

 

Ta część to swego rodzaju pomnik. Nie bez powodu jej podtytuł to ,,Sprawiedliwi”. Pada w niej wiele nazwisk: Janina Bukolska, Józef Zysman, Dobraczyński, Janusz Korczak, Stanisława Bussoldowa oraz wiele innych. Tak jakby autorzy książki obawiali się, że te postacie mogą bezpowrotnie zaginąć w odmętach historii i pozostać niezauważonymi lub niedocenionymi.

 

Irena Sendlerowa była bez wątpienia wybitną postacią, ale bez ludzi, którzy ją wspierali i pomagali w realizacji jej pomysłów, nie udałoby się jej osiągnąć tak wiele.

 

 

 

 

 

Oprócz wielkich osób, pokazywane są także metody, które stosowano w przemycie dzieci poza mury. Wszystkie były bardzo niebezpieczne. Każdorazowo wiele ludzi ponosiło ogromne ryzyko. Gdyby coś poszło nie tak, wielu mogłoby zginąć.

 

W książce przypomina się także o istnieniu tajemnych organizacji, takich jak Żegota, która w sumie spaja część pierwszą komiksu o Irenie z częścią drugą. Zarówno ,,Irena 1: Getto” jak i ,,Irena 2: Sprawiedliwi” kończą się w tym samym miejscu, na alei Szucha 25 w siedzibie Gestapo.

 

Oba komiksy serii są ze sobą spójne pod względem wydania, jak i ilustracji. Pięknie się uzupełniają i wciągają czytelnika w świat historycznych wydarzeń.

 

Mam wrażenie, że ,,Irena 2: Sprawiedliwi” jest nieco bardziej bezpośrednia. Pokazuje wiele wątków w sposób dosadny, który może być, szczególnie dla tych najmłodszych czytelników zbyt brutalny.

 

Z drugiej jednak strony, trudno wygładzać wojnę i rezygnować z faktów, które są bardzo ważne dla rzetelnego przedstawiania historii.

 

Polecam tę książkę, podobnie jak cześć poprzednią, dla dzieci powyżej 7-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Irena+2%3ASprawiedliwi/pokaz.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--