Irena 2: Sprawiedliwi – recenzja

Tytuł: Irena 2: Sprawiedliwi

Autorzy: Jean – David Morvan, Séverine Tréfouël

Ilustracje: David Evrard

Tłumaczenie: Małgorzata Fangrat

Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy

Rok wydania: 2017

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

O fantastycznym komiksie ,,Irena” pisałam już przy okazji jego pierwszej części, o tutaj: http://bajkochlonka.pl/2018/10/02/irena-1-getto-recenzja/

 

 

 

Chciałabym się teraz pochylić nad jego drugą z trzech części, czyli ,,Irena 2: Sprawiedliwi”. Książka ukazała się w polskim przekładzie w tym samym roku, co jej poprzedniczka, czyli w 2017.

 

Akcja przenosi nas wprost do roku 1942, gdzie Irena Sendlerowa jest właśnie w trakcie przemycania dzieci żydowskich poza teren getta.

 

 

 

Pierwsza część serii kończy się w roku 1941 (chociaż jak już wspominałam w poprzedniej recenzji, chronologia nie zawsze jest zachowana, dlatego mamy tam też wątki z lat późniejszych).

 

Wraz z początkiem książki ,,Irena 2: Sprawiedliwi” jesteśmy świadkami jej przygotowań do wywozu dzieci na większą skalę. Stopniowego angażowania w konspirację kolejnych osób. W końcu złapania i uwięzienia Ireny na Szucha.

 

Ta część to swego rodzaju pomnik. Nie bez powodu jej podtytuł to ,,Sprawiedliwi”. Pada w niej wiele nazwisk: Janina Bukolska, Józef Zysman, Dobraczyński, Janusz Korczak, Stanisława Bussoldowa oraz wiele innych. Tak jakby autorzy książki obawiali się, że te postacie mogą bezpowrotnie zaginąć w odmętach historii i pozostać niezauważonymi lub niedocenionymi.

 

Irena Sendlerowa była bez wątpienia wybitną postacią, ale bez ludzi, którzy ją wspierali i pomagali w realizacji jej pomysłów, nie udałoby się jej osiągnąć tak wiele.

 

 

 

 

Oprócz wielkich osób, pokazywane są także metody, które stosowano w przemycie dzieci poza mury. Wszystkie były bardzo niebezpieczne. Każdorazowo wiele ludzi ponosiło ogromne ryzyko. Gdyby coś poszło nie tak, wielu mogłoby zginąć.

 

W książce przypomina się także o istnieniu tajemnych organizacji, takich jak Żegota, która w sumie spaja część pierwszą komiksu o Irenie z częścią drugą. Zarówno ,,Irena 1: Getto” jak i ,,Irena 2: Sprawiedliwi” kończą się w tym samym miejscu, na alei Szucha 25 w siedzibie Gestapo.

 

Oba komiksy serii są ze sobą spójne pod względem wydania, jak i ilustracji. Pięknie się uzupełniają i wciągają czytelnika w świat historycznych wydarzeń.

 

Mam wrażenie, że ,,Irena 2: Sprawiedliwi” jest nieco bardziej bezpośrednia. Pokazuje wiele wątków w sposób dosadny, który może być, szczególnie dla tych najmłodszych czytelników zbyt brutalny.

 

Z drugiej jednak strony, trudno wygładzać wojnę i rezygnować z faktów, które są bardzo ważne dla rzetelnego przedstawiania historii.

 

Polecam tę książkę, podobnie jak cześć poprzednią, dla dzieci powyżej 7-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Irena+2%3ASprawiedliwi/pokaz.html

 

 

Poprzedni wpis
Kolory ludzi – recenzja
Następny wpis
Kacper dorasta – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +7, +8, +9, 2017, David Evrard, druga wojna światowa, getto, II wojna światowa, Irena 2: Sprawiedliwi, Irena Sendlerowa, Jean - David Morvan, komiks, komiksy dla dzieci, Małgorzata Fangrat, recenzje książek dla dzieci, seria książkowa, Séverine Tréfouël, społeczność żydowska, Sprawiedliwi, strona z książkami, Timof i cisi wspólnicy, ważne książki, Wydawnictwo Timof, Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja