Irena 5: Życie po – recenzja

Tytuł: ,,Irena 5: Życie po”

Autorzy: Jean-David Morvan, Séverine Tréfouël

Ilustracje: David Evrard

Tłumaczenie: Małgorzata Fangrat

Wydawnictwo: Timof Comics

Rok wydania: 2020

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Pięciotomowa opowieść o jednej z najbardziej odważnych i bezinteresownych Polek XX wieku. Irena Sendlerowa to postać, która zainspirowała wiele osób, także francuskich twórców komiksowych, którzy uważnie prześledzili jej losy i stworzyli wzruszające świadectwo jej działań.

 

Warto rozpocząć lekturę od początku:

Irena 1: Getto

Irena 2: Sprawiedliwi

Irena 3: Warszawa

Irena 4: Jestem z ciebie dumny.

 

 

,,Irena 5: Życie po” to komiks podsumowujący całą opowieść o Irenie Sendlerowej. Powracający do jej wizyty w Jerozolimie w 1983 roku, gdzie zasadzono dla niej żywy pomnik, przywołujący najważniejsze (i często również najtrudniejsze) wspomnienia z wydarzeń czasów wojny, opisujący wpływ Armii Czerwonej oraz spotkanie Ireny z Markiem Halterem – francuskim pisarzem i aktywistą. 

 

To niezwykle emocjonalna historia, która co chwilę wywołuje wzruszenie u czytelnika. Autorzy w przejmujący, wizualny sposób nawiązali także do postaci Janusza Korczaka, z którym Irena współpracowała, a który oddał życie za wychowanków swojego sierocińca. 

 

 

 

,,Irena 5: Życie po” nie jest jednak jednowymiarowym punktem widzenia przeszłości. Choć wielu z niemieckich żołnierzy i oficerów przypomina wyglądem bardziej drapieżne zwierzęta niż ludzi, to jednak w tej historii są również jednostki empatyczne, skore do pomocy czy przymknięcia oka na działania polskich bohaterów. Irena nie zapomina o nich i po latach często wspomina w swoich opowieściach.

Z komiksu można dowiedzieć się wielu ciekawych faktów dotyczących jej późniejszych losów – dlaczego nie została pojmana po wojnie i nie nękała ją Służba Bezpieczeństwa, gdzie mieszkała, jak potoczyły się jej prywatne sprawy.

 

Dodatkowym podsumowaniem będzie umieszczony na końcu książki rys historyczny, który w chronologiczny sposób, z uwzględnieniem lat, przedstawia najważniejsze wydarzenia z jej życia oraz również kroki twórców czy państw, jakie zostały podjęte już po śmierci Ireny, żeby wzmocnić o niej pamięć społeczeństwa. 

 

 

 

 

,,Irena 5: Życie po” nie jest łatwą lekturą. Nie polecam jej najmłodszym dzieciom, szczególnie tym wrażliwym. To komiks biograficzny, którego ilustracje są subtelne, ale jednak zawierają ogromny ładunek emocjonalny i znaczeniowy. To wiernie opisana część życia Ireny Sendlerowej, które naznaczone wojną i walką o życie 2500 dzieci –  finalnie ocalonych, oraz osób, którym pomogła, było niewyobrażalnie trudne i pełne cierpienia.

 

Ta 5-tomowa opowieść zajmuje ważne miejsce w mojej biblioteczce. Uważam, że każdy, kto skończył 10 lat powinien choć raz przeczytać i obejrzeć te komiksy. 

Link do strony Wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Irena+5%3A+Życie+po/pokaz.html

 

 

Poprzedni wpis
Zagadka hotelu Winterhouse – recenzja
Następny wpis
Nolens volens, czyli chcąc nie chcąc – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2020, David Evrard, II wojna światowa, Irena, Irena 5: Życie po, Irena Sendlerowa, Jean - David Morvan, komiks, komiksy dla dzieci, komiksy o wojnie, Korczak, książki dla dzieci, Małgorzata Fangrat, nowości książkowe, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Séverine Tréfouël, strona o książkach, Timof, Timof comics, wojna, Wydawnictwo Timof Comics

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja