Autorzy: Jean-David Morvan, Séverine Tréfouël
Ilustracje: David Evrard
Tłumaczenie: Małgorzata Fangrat
Wydawnictwo: Timof Comics
Rok wydania: 2020
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna
Recenzja:
Pięciotomowa opowieść o jednej z najbardziej odważnych i bezinteresownych Polek XX wieku. Irena Sendlerowa to postać, która zainspirowała wiele osób, także francuskich twórców komiksowych, którzy uważnie prześledzili jej losy i stworzyli wzruszające świadectwo jej działań.
Warto rozpocząć lekturę od początku:
– Irena 4: Jestem z ciebie dumny.
,,Irena 5: Życie po” to komiks podsumowujący całą opowieść o Irenie Sendlerowej. Powracający do jej wizyty w Jerozolimie w 1983 roku, gdzie zasadzono dla niej żywy pomnik, przywołujący najważniejsze (i często również najtrudniejsze) wspomnienia z wydarzeń czasów wojny, opisujący wpływ Armii Czerwonej oraz spotkanie Ireny z Markiem Halterem – francuskim pisarzem i aktywistą.
To niezwykle emocjonalna historia, która co chwilę wywołuje wzruszenie u czytelnika. Autorzy w przejmujący, wizualny sposób nawiązali także do postaci Janusza Korczaka, z którym Irena współpracowała, a który oddał życie za wychowanków swojego sierocińca.
,,Irena 5: Życie po” nie jest jednak jednowymiarowym punktem widzenia przeszłości. Choć wielu z niemieckich żołnierzy i oficerów przypomina wyglądem bardziej drapieżne zwierzęta niż ludzi, to jednak w tej historii są również jednostki empatyczne, skore do pomocy czy przymknięcia oka na działania polskich bohaterów. Irena nie zapomina o nich i po latach często wspomina w swoich opowieściach.
Z komiksu można dowiedzieć się wielu ciekawych faktów dotyczących jej późniejszych losów – dlaczego nie została pojmana po wojnie i nie nękała ją Służba Bezpieczeństwa, gdzie mieszkała, jak potoczyły się jej prywatne sprawy.
Dodatkowym podsumowaniem będzie umieszczony na końcu książki rys historyczny, który w chronologiczny sposób, z uwzględnieniem lat, przedstawia najważniejsze wydarzenia z jej życia oraz również kroki twórców czy państw, jakie zostały podjęte już po śmierci Ireny, żeby wzmocnić o niej pamięć społeczeństwa.
,,Irena 5: Życie po” nie jest łatwą lekturą. Nie polecam jej najmłodszym dzieciom, szczególnie tym wrażliwym. To komiks biograficzny, którego ilustracje są subtelne, ale jednak zawierają ogromny ładunek emocjonalny i znaczeniowy. To wiernie opisana część życia Ireny Sendlerowej, które naznaczone wojną i walką o życie 2500 dzieci – finalnie ocalonych, oraz osób, którym pomogła, było niewyobrażalnie trudne i pełne cierpienia.
Ta 5-tomowa opowieść zajmuje ważne miejsce w mojej biblioteczce. Uważam, że każdy, kto skończył 10 lat powinien choć raz przeczytać i obejrzeć te komiksy.
Link do strony Wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Irena+5%3A+Życie+po/pokaz.html