Powiedz to w mig – recenzja

Tytuł: ,,Powiedz to w mig”

Autor: Rasa Janciauskaite

Ilustracje: Rasa Janciauskaite

Tłumaczenie: Maciej Byliniak

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Czasami zupełnie nie zdajemy sobie sprawy, jak  inaczej wyglądałoby życie, gdybyśmy byli pozbawieni choć jednego z naszych zmysłów.

 

Wydawnictwo Dwie Siostry wydało bardzo ważną książkę ,,Powiedz to w mig”, która zdobyła również główną nagrodę jury Wydawnictwa oraz wyróżnienie jury międzynarodowego w konkursie na projekt książki ilustrowanej ,,Jasnowidze 2016/2017”. 

To obrazkowy zbiór pojedynczych historii oraz pomocnych ciekawostek dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o życiu osób niesłyszących.

 

 

 

Autorka Rasa Janciauskaite stworzyła mapę, która pozwala wkroczyć w świat bez dźwięków. Okazuje się, że choć różni się on od tego przepełnionego odgłosami, muzyką czy rozmowami, to jest równie ciekawy i pełen możliwości!

 

W książce zawarto wypowiedzi 6 osób, które nie słyszą lub przyjaźnią się z osobami głuchymi. Jest także mini autobiografia autorki, która dzieli się swoją własną historią. 

 

Okazuje się, że mama Rasy Janciauskaite jest niesłysząca, dlatego ta pozycja ma w jeszcze większym stopniu emocjonalny wymiar. Autorka będąc małą dziewczynką, często musiała mierzyć się z brakiem zrozumienia wśród rówieśników. Koleżanki i koledzy śmieli się z tego, że jej mama mówiła inaczej, niż osoby słyszące. 

 

Z czasem jednak, kiedy dzieci stały się dorosłymi, zrozumiały, że nie warto oceniać innych przez pryzmat niepełnosprawności. Przytaczane historie pokazują, że każdy z bohaterów czuje się bardzo dobrze ze sobą i przede wszystkim – wszyscy są szczęśliwi. 

 

 

 

,,Powiedz to w mig” to także kilka bardzo ważnych rozkładówek z informacjami na temat funkcjonowania języka migowego, jego funkcjonowania w szkołach czy opowiadania sobie kawałów oraz słuchania poezji ,,na migi”. 

 

Jest nawet kilka rozkładówek, gdzie można nauczyć się podstawowych zwrotów (nie jest łatwo, ale satysfakcja jest ogromna!). 

 

Interesujące w tej książce są także ilustracje. Artystka przedstawia prymitywne postaci na minimalistycznych tłach. Wyglądają jakby narysowano je pastelami lub świecowymi kredkami. Są bardzo okrojone, ale dzięki temu nie przytłaczają treści, a doskonale ją uzupełniają.

 

Polecam tę książkę i dzieciom i rodzicom, którzy chcieliby porozmawiać o niesłyszących i przy okazji lektury zastanowić się nad tym, co można zrobić, żeby ich życie było łatwiejsze.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-powiedz_to_w_mig.html

 

 

Poprzedni wpis
Niezwykła księga owadów – recenzja
Następny wpis
Ewolucja. O powstawaniu gatunków według Karola Darwina – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Komentarz. Zostaw komentarz

  • „Powiedz to w mig” to niesamowicie wartościowa książka, po którą powinien sięgnąć każdy maluch. Nie powinno to jednak być wyzwaniem, ponieważ tytuł jest również świetnie wydany i z całą pewnością przykuje uwagę nawet najmłodszych czytelników. Polecamy! 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja