Ekspres Polarny – recenzja przedpremierowa!

Tytuł: Ekspres Polarny

Autor: Chris Van Allsburg

Ilustracje: Chris Van Allsburg

Tłumaczenie: Agata Mietlicka

Wydawnictwo: Tekturka

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Już od dobrych kilku lat wielu czytelników czekało na wznowienie ,,Ekspresu Polarnego” – jednej z najbardziej magicznych i świątecznych książek dla dzieci.

W tym miesiącu życzenie się spełnia, bowiem nakładem Wydawnictwa Tekturka ten bestseller znowu będzie łatwo dostępny dla każdego!

,,(…) Otóż gdy miałem osiem lat, zacząłem wątpić w istnienie Świętego Mikołaja. To zwątpienie sprawiło, że niezwykle szybko poczułem się bardziej dorosły, ale też mniej szczęśliwy. (…)” fragment z Listu od autora, Chrisa Van Allsburga, Ekspres Polarny 

,,Ekspres Polarny” to książka autorstwa Chrisa Van Allsburga, która miała premierę w 1985 roku. Od tego czasu sprzedano ją w ponad 12 milionach egzemplarzy!

To opowieść o małym chłopcu, który mimo opinii kolegów nigdy nie przestał wierzyć w Świętego Mikołaja. 

Wyobraź sobie, że już prawie usypiasz, kiedy pod twoim domem pojawia się piękny pociąg ze staromodną lokomotywą. Obiecuje zabrać cię w podróż na Biegun Północy – do magicznej krainy pełnej szczęścia i beztroski. 

Miłym zaskoczeniem jest tutaj odwrócenie klasycznej sytuacji, gdzie to Mikołaj odwiedza dzieci. W tym przypadku dzieci najpierw odwiedziły Świętego. 

Mały chłopiec mógł poczuć się podwójnie wyróżniony, ponieważ to on jako pierwszy otrzymał prezent, rozpoczynając tym samym coroczną tradycję obdarowywania innych.

Czego główny bohater pragnął najbardziej na świecie? Tego nie zdradzę, ale mogę zapewnić, że to było bardzo oryginalne marzenie.

Z jednej strony wyraźnie widać, że ,,Ekspres Polarny” to książka sprzed przeszło 30 lat (np. we fragmencie strzelania z bata na renifery), ale z drugiej to ponadczasowa opowieść o magii Świąt, ogromnym pragnieniu spotkania się z Mikołajem oraz chęci przeżycia prawdziwej przygody.

Czym to wydanie różni się od poprzedniego?

Mimo pozorów pojawia się tutaj dość dużo elementów, które wpływają na to, że nie będą to te dwie takie same książki.

Przede wszystkim pozycje różnią się tłumaczeniem. Wersja sprzed ponad 10 lat należała do Soni Dragi, a ta najnowsza to praca Agaty Mietlickiej. Które z nich jest lepsze? To zależy.

W przypadku pierwszego tłumaczenia – określiłabym go jako bardziej klasyczną wersję, z elementami poetyckości. Z kolei najnowsza interpretacja jest dużo bardziej współczesna, z większą ilością aktualnych wyrażeń.

Za przykład niech posłużą te dwa wyrażenia:

  • Ekspres Polarny zmierzał na północ (w przypadku I wersji),
  • Ekspres Polarny pędził na północ (w przypadku II).

W najnowszym wydaniu zmienił się także skład, ilustracje zajmują większą powierzchnię rozkładówek, a tekst jest inaczej sformatowany (tutaj zdecydowanie na plus). Pojawiła się także delikatna faktura śniegu pod tekstem, co sprawia, że książka jest jeszcze bardziej świąteczna.

,,Ekspres Polarny” to niezmiennie wyjątkowa pozycja, która niesie przesłanie, że Magia Świąt zależy przede wszystkim od naszego podejścia. Dopóki w nią wierzymy, ona będzie istnieć. 

Polecam dzieciom od 2. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-tekturka.pl/

PREMIERA: 18.10.2019 roku! 


Poprzedni wpis
👻 Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem – recenzja
Następny wpis
Kotobirynt – recenzja gry karcianej dla dzieci
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2019, Agata Mietlicka, Boże Narodzenie, Chris Van Allsburg, czym się różni nowe wydanie od starego Ekspresu Polarnego, Ekspres Polarny, klasyka, klasyka literatury dziecięcej, książka na świąteczny prezent, książki dla dzieci, książki na święta, magia świąt, nowe wydanie Ekspresu Polarnego, picturebook, święta, Święta Bożego Narodzenia, Święty Mikołaj, Tekturka, Wigilia, Wydawnictwo Tekturka, zima

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja