W Noc Wigilijną – recenzja książki na Święta

Tytuł: W Noc Wigilijną
Autor: Clement C. Moore
➜ Ilustracje: Stacey Thomas
➜ Tłumaczenie: Barbara Supeł
Wydawnictwo: Świetlik
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Wtem dostrzegam sanie nad czubkami świerków

zaprzężone w osiem małych reniferków.

A woźnicę, zgodnie ze starym zwyczajem,

nazywa się Świętym. Świętym Mikołajem!

,,The Night Before Christmas” – tak brzmi tytuł klasycznego tekstu Clementa Clarka Moore’a, który czytany jest dzieciom już od dobrych stu lat. To rymowana opowiastka, która teraz dzięki fantastycznemu przekładowi Barbary Super (autorki takiej książki jak np. ,,Szeptanka o krasnoludkach” czy serii ,,Co zrobi Frania?” lub ,,Inspektor Kiwi”), a także staraniom Wydawnictwa Świetlik – mogła ukazać się w Polsce w nowym wydaniu!

W Noc Wigilijną

,,W Noc Wigilijną” jest bogato ilustrowaną pozycją przez Stacey Thomas, wydaną w twardej oprawie oraz z pięknym uszlachetnieniem na okładce. Opowiada o rodzinnym, świątecznym spotkaniu, kiedy część bliskich przyjeżdża w odwiedziny do ważnych dla siebie osób i wszyscy razem czekają na Boże Narodzenie.

Te początkowe kadry są bardzo rozczulające, uspokajające i beztroskie. Dzieci cieszą się swoim towarzystwem, bawią się, miło spędzają czas. Nawet pieski zachowują pozytywne nastawienie i wtulone w siebie zasypiają razem na kanapie. Jest jednak ktoś kto nie śpi. Zbudzony tajemniczymi dźwiękami, kieruje swoje kroki do salonu…

Punkt widzenia taty

Tym kimś jest tata, który w książce ,,W Noc Wigilijną” pełni także ważną rolę narratora. To z jego perspektywy poznajemy całą historię. Taki zabieg pomaga maluszkom podczas czytania lektury lepiej wczuć się w opowiadaną historię. Może im się wydawać, że to właśnie tata opisuje im wszystko, co działo się w domu pod osłoną nocy.

Ta jednocześnie ekscytująca wizja, której świadkiem jest bohater, ale zarazem ujęcie wszystkich klasycznych motywów świątecznych sprawia, że to pozycja idealna do głośnego czytania w gronie bliskich.

Kim jest Święty Mikołaj?

To, co sprawia również, że książka jest niezwykle przystępna nawet dla odbiorców powyżej 2 roku życia, to oczywiście jej ilustracje. Stacey Thomas postarała się, aby tchnąć w ten ponadczasowy tekst trochę nowoczesności. Przedstawiana przez nią rodzina nie jest duża, ale widać, że jest ze sobą bardzo zżyta. Nawet sam Mikołaj nie przypomina otyłego, rubasznego staruszka – jest całkiem szczupły jak na tę tradycyjną rolę i mimo siwej brody oraz włosów, wydaje się niemal w wieku… taty-narratora!

Podejrzewam, że wielu osobom (szczególnie tym dorosłym) wyda się on nawet do niego łudząco podobny 😉 To bardzo fajny, humorystyczny zabieg, który pokazuje drugie znaczenie świątecznych tradycji.

,,W Noc Wigilijną” to książka niezwykła ciepła, przyjemna oraz niosąca pozytywne przesłanie. Jestem pewna, że pokochają ją zarówno dzieci jak i dorośli.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwokobiece.pl


Poprzedni wpis
Władcy Podziemi – recenzja gry planszowej
Następny wpis
Lore Olympus. Tom pierwszy – recenzja powieści graficznej
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, +7, 2022, Barbara Supeł, blog książkowy, Boże Narodzenie, Clement C. Moore, książki na prezent, książki na Święta dla dzieci, książki o Mikołaju, recenzja książek dla dzieci, recenzje książek, rodzina, rymowane książki na święta, Stacey Thomas, święta, Świetlik, Święty Mikołaj, W Noc Wigilijną, W Wigilijną Noc, wiersz na Boże Narodzenie, wiersz o Świętach, Wigilia, Wydawnictwo Świetlik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja