Święta pana Misia – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Święta pana Misia

Autorka: Karma Wilson

Ilustracje: Jane Chapman

Tłumaczenie: Barbara Supeł

Wydawnictwo: Tekturka

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Jaka jest najbardziej rozczulająca książka dla najmłodszych czytelników na Święta? Mam kilka ciekawych propozycji, np. ,,Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka, ,,Śnieżne marzenie czy ,,Dziecko Gruffalo.

Ostatnio jednak nakładem Wydawnictwa Tekturka ukazała się książka ,,Święta pana Misia” w nowym tłumaczeniu! Często spotykam się z tym, że takie krótkie, wierszowane opowiastki, nie do końca sprawdzają się po przekładzie. Gubią rytm, niektóre słowa nie do końca pasują do kontekstu i wyraźnie widać, że zostały wybrane tylko po to, żeby rymować się z poprzednim wersem. Cała magia takiej książeczki znika wówczas bezpowrotnie. 

W przypadku ,,Święta pana Misia” jest jednak zupełnie inaczej! Tłumaczenie Barbary Supeł brzmi tak naturalnie i lekko, że momentami jest nawet lepsze, niż… te w oryginalne! Poza tym ta opowiastka daje najmłodszym poczucie bezpieczeństwa i wprowadza ich subtelnie w czas zbliżających się Świąt.

Autorką książki jest Karma Wilson, która historii o panu Misiu napisała znacznie więcej. W Polsce do tej pory ukazały się cztery tytuły, ale przyznam szczerze, że czekam na nie w nowych tłumaczeniach oraz wydaniach Tekturki. 

Ilustratorką jest z kolei Jane Chapman. Artystka stworzyła wiele pięknych i niemal kultowych już książek. Jedną z nich jest recenzowana przeze mnie ,,Czy to już święta?. 

W ,,Święta pana Misia” mamy opisaną krótką historię tytułowego bohatera, który śpi sobie najlepsze podczas zimowej zawieruchy, kiedy nagle budzą go przyjaciele. Leśne zwierzęta odwiedziły jego jamkę, żeby wspólnie z nim celebrować Święta. Mysz, Borsuk, Suseł, Kret, Kruk, Strzyżyk oraz Zając robią wszystko, żeby tylko nie pozwolić mu zasnąć. Razem organizują wyprawę po choinkę, gotują świąteczne dania oraz przygotowują ozdoby. W pewnym momencie są już tak zmęczeni, że… usypią. A czy Miś usypia z nimi także?

Ta obrazkowa, duża formatem książka pokazuje jak ważne jest wspólne świętowanie. Przyjemność wynikająca z obecności innych blisko nas, daje nam poczucie bezpieczeństwa. Wspólne spędzanie czasu z kimś, kogo kochamy sprawia, że jesteśmy szczęśliwi.

,,Święta pana Misia” to książka, którą pokochają najmłodsi słuchacze. To tego typu lektura, którą trzeba będzie czytać kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt razy dziennie – także pamiętajcie, że kupujecie ją na własną odpowiedzialność!

Doskonale sprawdzi się podczas zasypiania. Polecam ją dzieciom już powyżej 1 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-tekturka.pl/kategorie-wiekowe/66-swieta-pana-misia-9788395895982.html

 


Poprzedni wpis
Wszędzie biały – recenzja ważnego komiksu
Następny wpis
5 PYTAŃ DO… Beaty Sarnowskiej, CZYLI KTO JEST PO DRUGIEJ STRONIE KSIĄŻKI?
Tags: +1, +2, +3, +4, +5, +6, 2021, Barbara Supeł, Boże Narodzenie, Jane Chapman, Karma Wilson, książki dla dzieci, książki o Świętach dla dzieci, książki obrazkowe, miś, niedźwiedź, przyjaźń, recenzent książkowy, recenzje książek, świąteczne książki dla najmłodszych, Święta pana Misia, Tekturka, Wydawnictwo Tekturka, zapadać w zimowy sen, zima, zimowy sen

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja