fbpx

Święta pana Misia – recenzja

Święta pana Misia – recenzja

 

Tytuł: Święta pana Misia

Autorka: Karma Wilson

Ilustracje: Jane Chapman

Tłumaczenie: Barbara Supeł

Wydawnictwo: Tekturka

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Jaka jest najbardziej rozczulająca książka dla najmłodszych czytelników na Święta? Mam kilka ciekawych propozycji, np. ,,Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka, ,,Śnieżne marzenie czy ,,Dziecko Gruffalo.

 

Ostatnio jednak nakładem Wydawnictwa Tekturka ukazała się książka ,,Święta pana Misia” w nowym tłumaczeniu! Często spotykam się z tym, że takie krótkie, wierszowane opowiastki, nie do końca sprawdzają się po przekładzie. Gubią rytm, niektóre słowa nie do końca pasują do kontekstu i wyraźnie widać, że zostały wybrane tylko po to, żeby rymować się z poprzednim wersem. Cała magia takiej książeczki znika wówczas bezpowrotnie. 

 

W przypadku ,,Święta pana Misia” jest jednak zupełnie inaczej! Tłumaczenie Barbary Supeł brzmi tak naturalnie i lekko, że momentami jest nawet lepsze, niż… te w oryginalne! Poza tym ta opowiastka daje najmłodszym poczucie bezpieczeństwa i wprowadza ich subtelnie w czas zbliżających się Świąt.

 

 

Autorką książki jest Karma Wilson, która historii o panu Misiu napisała znacznie więcej. W Polsce do tej pory ukazały się cztery tytuły, ale przyznam szczerze, że czekam na nie w nowych tłumaczeniach oraz wydaniach Tekturki. 

 

Ilustratorką jest z kolei Jane Chapman. Artystka stworzyła wiele pięknych i niemal kultowych już książek. Jedną z nich jest recenzowana przeze mnie ,,Czy to już święta?. 

 

W ,,Święta pana Misia” mamy opisaną krótką historię tytułowego bohatera, który śpi sobie najlepsze podczas zimowej zawieruchy, kiedy nagle budzą go przyjaciele. Leśne zwierzęta odwiedziły jego jamkę, żeby wspólnie z nim celebrować Święta. Mysz, Borsuk, Suseł, Kret, Kruk, Strzyżyk oraz Zając robią wszystko, żeby tylko nie pozwolić mu zasnąć. Razem organizują wyprawę po choinkę, gotują świąteczne dania oraz przygotowują ozdoby. W pewnym momencie są już tak zmęczeni, że… usypią. A czy Miś usypia z nimi także?

 

 

 

Ta obrazkowa, duża formatem książka pokazuje jak ważne jest wspólne świętowanie. Przyjemność wynikająca z obecności innych blisko nas, daje nam poczucie bezpieczeństwa. Wspólne spędzanie czasu z kimś, kogo kochamy sprawia, że jesteśmy szczęśliwi.

 

,,Święta pana Misia” to książka, którą pokochają najmłodsi słuchacze. To tego typu lektura, którą trzeba będzie czytać kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt razy dziennie – także pamiętajcie, że kupujecie ją na własną odpowiedzialność!

 

Doskonale sprawdzi się podczas zasypiania. Polecam ją dzieciom już powyżej 1 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-tekturka.pl/kategorie-wiekowe/66-swieta-pana-misia-9788395895982.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment