5 pytań doWywiad
0

5 PYTAŃ DO… Beaty Sarnowskiej, CZYLI KTO JEST PO DRUGIEJ STRONIE KSIĄŻKI?

 

Kontynuuję cykl – 5 pytań do twórców literatury dziecięcej! Wypytuję autorów, ilustratorów, tłumaczy, a nawet wydawców o swoje projekty, przyszłe pomysły i prywatne księgozbiory. Mam nadzieję, że odpowiedzi jeszcze bardziej wciągną Was w wir książkowych opowieści!

Tym razem zwróciłam się z kilkoma pytaniami do Beaty Sarnowskiej – autorki wielu książek dla dzieci i młodzieży. Link do recenzji ,,Koci Zaułek. Sekrety Leny” – pozycji, którą z przyjemnością objęłam swoim patronatem medialnym  znajdziecie tutaj: https://bajkochlonka.pl/2021/10/15/koci-zaulek-sekrety-leny-recenzja-patronatu/

 

1. Jak narodził się pomysł na stworzenie serii ,,Koci Zaułek”?

Pomysł napisania powieści o kotach zaproponował mi mój wydawca, Wydawnictwo Wilga. Oczywiście, była też mowa o nastoletnich bohaterkach i ich szkolnych przygodach…. Ale w mojej głowie wciąż słyszałam tylko KOTY i KOTY. Miało być ich dużo, więc szalałam z radości, bo to temat wprost idealny dla mnie.
A dlaczego akurat fundacja? Taka forma najbardziej przypadła mi do gustu i dawała bohaterkom dużo możliwości. Fundacje czy domy tymczasowe dla kotów istnieją naprawdę. Są tuż obok nas i każdego dnia, tak jak wolontariuszki z Kociego Zaułka, z ogromną pasją oraz miłością pomagają czworonogom.

 

2. Czy któryś z występujących w książce kotów ma swój pierwowzór w prawdziwym zwierzaku?

Tak. Prezes i Duszka. Duszka to wystraszona, szylkretowa kotka, która większość wydarzeń w pierwszym tomie Kociego Zaułka, obserwuje z bezpiecznej wysokości. Wymagała dużo cierpliwości, by mogła zaufać człowiekowi, ale ostatecznie znalazła ukochanego opiekuna i została adoptowana. To wypisz wymaluj historia mojej adoptowanej kotki, która właśnie się do mnie tuli. Prezes, to dumny szary pers, rezydent Kociego Zaułka. Pierwowzorem jest moja druga, adoptowana kotka. Szara i perska. To dzięki niej potrafiłam zbudować postać Jego Puchatości, jak nazwały go przyjaciółki z Kociego Zaułka.

3. Czy jest Pani kociarą? Ma Pani koty? Jeśli tak, proszę coś o nich napisać.

Podobnie jak moja bohaterka, Julka, o kotach mogłabym rozmawiać bez przerwy, więc chyba zaliczam się do kategorii kociara. Ale skoro o moich kotach już opowiedziałam, to muszę dodać, że generalnie jestem zwierzolubna. I gdybym tylko miała w domu odpowiednie warunki, to znalazłoby się również miejsce na psie legowisko.

4. Skąd czerpie Pani inspiracje na nastoletnie życie głównych bohaterek?

Przyznaję, opisać nastoletnie życie bohaterek, ich słownictwo, zachowanie czy problemy, to było wyzwanie i najtrudniejsza część podczas przygotowywania się i pisania Kociego Zaułka. Oczywiście, pewien obraz funkcjonowania szkoły czy klasy, z racji wychowywania syna, posiadam, ale nie był on wystarczający. Musiałam wykonać porządny research. Szukałam więc pomocy i ją znalazłam. Pytałam znajomych, ich znajomych czy też kadry szkolnej, która pracuje z dziećmi w wieku moich bohaterek.

5. Kiedy możemy spodziewać się kolejnych części serii? Czy może Pani zdradzić na kim skupi się fabuła kolejnego tomu?

Trzeci tom Kociego Zaułka ukaże się w pierwszej połowie 2022 roku. Będzie skupiać się na Oli, która oprócz miłości do kotów równie mocno kocha taniec. Poświęca jemu znaczną część swojego nastoletniego życia, bo pragnie zostać choreografką. W trzeciej części, podobnie jak i w dwóch poprzednich, nie zabraknie nowych wyzwań, przygód, kotów oraz przyjaciółek Oli: Julki, Zuzi i Leny, czyli wolontariuszek z Kociego Zaułka. Mam nadzieję, że również i ten tom spodoba się czytelnikom. Proszę trzymać za to kciuki!

 

 

Link do recenzji ,,Koci Zaułek. Sekrety Leny”: https://bajkochlonka.pl/2021/10/15/koci-zaulek-sekrety-leny-recenzja-patronatu/

Link do recenzji ,,Koci Zaułek. Tom 1″: https://bajkochlonka.pl/2021/06/22/virtualo/

Poprzedni wpis
Święta pana Misia – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
W grudniu po południu, czyli trochę inny kalendarz adwentowy – recenzja
Tags: , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja