fbpx

Święta z dziadkiem – recenzja

Święta z dziadkiem – recenzja

 

Tytuł: ,,Święta z dziadkiem”

Tekst: Michael Morpurgo

Ilustracje: Jim Field

Tłumaczenie: Ewa Borówka

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Czasami ludzie, których już nie ma, ciągle są obecni w słowach, które pozostawili następnym pokoleniom. Nie ma w tym nic dziwnego, kiedy myślimy o wielkich poetach, autorach czy twórcach, jednak czasami osoby, które zostawiają nam wiadomość, są nam znacznie bliższe. 

 

,,Święta z dziadkiem” to wyjątkowy picturebook Michael’a Morpurgo z pięknymi ilustracjami Jim’a Fielda w którym obecność osób z przeszłości jest bardzo ważna dla tych, którzy żyją teraz.

 

 

 

W pewnym domu na Święta, tak jak w wielu innych miejscach, ubiera się choinkę, gotuje bożonarodzeniowe potrawy i przygotowuje prezenty. Ten dom różni się jednak pewną tradycją – kiedy wszystkie pakunki zostaną już otwarte, mama Zosia wyciąga list. Jest to list, który otrzymała od swojego dziadka będąc małą dziewczynką. To najpiękniejszy i najbardziej dedykowany prezent, jaki mogła dostać.

 

Dziadek opowiada w nim o świecie, a raczej o zachwycie Zosi nad światem. Każe jej to pamiętać, jak będąc małym dzieckiem postrzega się rzeczywistość. Jak ważne jest podziwianie otoczenia, a co za tym idzie – dbanie o nie i czucie się za nie odpowiedzialne.

 

Autor wykorzystując tematykę Świąt, stara się uchwycić ich istotę w nie religijny sposób. Namawia, żeby na chwilę się zatrzymać w pędzie codzienności i zastanowić nad tym, co jest naprawdę ważne.

 

 

 

 

Mama Zosia czyta ten list swoim dzieciom każdego roku, bo wie, że to jedna z najważniejszych lekcji, jakiej może im udzielić. 

 

Dzięki temu także, że wiadomość dziadka jest tak często odczytywana, pozostaje w rodzinie obecność jego samego. Mimo, że wyraźnie wynika z tego picturebooka, że mężczyzny nie ma już wiele lat, pamięć o nim wciąż jest żywa, ponieważ jego sposób myślenia i spojrzenie na świat wciąż zostają przekazywane pozostałym, najmłodszym członkom rodziny.

 

,,Święta z dziadkiem” to nieszablonowa i piękna książka. Nie ma w niej typowej fabuły, czyta się ją właściwie jak list od kogoś bliskiego. Może nie wszystkim dzieciom taka forma będzie odpowiadać, ale przynajmniej raz warto wspólnie przeczytać nad tekst i nieco się nad nim zastanowić.

 

Polecam dla dzieci powyżej 3. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/swieta-z-dziadkiem.html

 

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
2 komentarze

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--