Święta z dziadkiem – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Święta z dziadkiem

Tekst: Michael Morpurgo

Ilustracje: Jim Field

Tłumaczenie: Ewa Borówka

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Czasami ludzie, których już nie ma, ciągle są obecni w słowach, które pozostawili następnym pokoleniom. Nie ma w tym nic dziwnego, kiedy myślimy o wielkich poetach, autorach czy twórcach, jednak czasami osoby, które zostawiają nam wiadomość, są nam znacznie bliższe. 

,,Święta z dziadkiem” to wyjątkowy picturebook Michael’a Morpurgo z pięknymi ilustracjami Jim’a Fielda w którym obecność osób z przeszłości jest bardzo ważna dla tych, którzy żyją teraz.

W pewnym domu na Święta, tak jak w wielu innych miejscach, ubiera się choinkę, gotuje bożonarodzeniowe potrawy i przygotowuje prezenty. Ten dom różni się jednak pewną tradycją – kiedy wszystkie pakunki zostaną już otwarte, mama Zosia wyciąga list. Jest to list, który otrzymała od swojego dziadka będąc małą dziewczynką. To najpiękniejszy i najbardziej dedykowany prezent, jaki mogła dostać.

Dziadek opowiada w nim o świecie, a raczej o zachwycie Zosi nad światem. Każe jej to pamiętać, jak będąc małym dzieckiem postrzega się rzeczywistość. Jak ważne jest podziwianie otoczenia, a co za tym idzie – dbanie o nie i czucie się za nie odpowiedzialne.

Autor wykorzystując tematykę Świąt, stara się uchwycić ich istotę w nie religijny sposób. Namawia, żeby na chwilę się zatrzymać w pędzie codzienności i zastanowić nad tym, co jest naprawdę ważne.

Mama Zosia czyta ten list swoim dzieciom każdego roku, bo wie, że to jedna z najważniejszych lekcji, jakiej może im udzielić. 

Dzięki temu także, że wiadomość dziadka jest tak często odczytywana, pozostaje w rodzinie obecność jego samego. Mimo, że wyraźnie wynika z tego picturebooka, że mężczyzny nie ma już wiele lat, pamięć o nim wciąż jest żywa, ponieważ jego sposób myślenia i spojrzenie na świat wciąż zostają przekazywane pozostałym, najmłodszym członkom rodziny.

,,Święta z dziadkiem” to nieszablonowa i piękna książka. Nie ma w niej typowej fabuły, czyta się ją właściwie jak list od kogoś bliskiego. Może nie wszystkim dzieciom taka forma będzie odpowiadać, ale przynajmniej raz warto wspólnie przeczytać nad tekst i nieco się nad nim zastanowić.

Polecam dla dzieci powyżej 3. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/

 

Poprzedni wpis
Brat ze słoika – recenzja
Następny wpis
KSIĄŻKI Z PRZYSZŁOŚCI CZ.21
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2018, blog książkowy, Boże Narodzenie, dziadek, Ewa Borówka, Jim Field, książki na świąteczne wieczory, list, Michael Morpurgo, planeta, przemijanie, recenzent, recenzje książek dla dzieci, rodzina, święta, Święta z dziadkiem, troska o planetę, Wilga, wspomnienia, Wydawnictwo Wilga

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja