fbpx

Ziemia do Księżyca – recenzja

Ziemia do Księżyca – recenzja

Tytuł: ,,Ziemia do Księżyca”

Autor: Lara Albanese

Ilustracje: Luogo Comune

Tłumaczenie: Maria Wasyłkowska

Wydawnictwo: Muchomor

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Niedawno obchodziliśmy okrągłą rocznicę 50 lat, kiedy człowiek po raz pierwszy stanął na Księżycu. Mogło się to udać dzięki wielkiemu wyczynowi misji Apollo 11, ale również i bogatemu doświadczeniu, które było gromadzone przez lata.

 

Książka ,,Ziemia do Księżyca” opisuje to wydarzenie od kuchni, ale w sposób czytelny i interesujący zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Wydawnictwo Muchomor ostatnio bardzo upodobało sobie księżycową tematykę, bo pod koniec zeszłego roku wydało także wspaniałą klasykę ,,Wiatr z księżyca (chociaż już zupełnie nie astronomiczną). 

 

 

 

16 lipca 1969 roku statek kosmiczny Apollo 11 oderwał się od Ziemi, ale przygotowania do tego startu trwały znacznie dłużej. Wielkie sukcesy są zazwyczaj składową pracy całego sztabu ludzi. Czasami zupełnie się o tym zapomina, kiedy po wielu latach zapisywane są w pamięci twarze i nazwiska osób, które zostały wytypowane do powiedzenia ostatniego zdania lub dokończenia tego, co zaczęli inni. 

 

,,Ziemia do Księżyca” jest książką, która o tym przypomina. Opisuje sukces z perspektywy wszystkich osób, które były w niego najbardziej zaangażowane.

Pokazuje szeroki kontekst powolnego procesu zdobywania kosmosu. 

 

Na czytelników czeka całe mnóstwo ciekawostek, począwszy od wyjaśnienia symbolu misji, dokładnego opisu wyglądu skafandra (oraz jego etapów ubierania), obecności zwierząt w kosmosie czy wpływu kobiet (który, jak ubolewa autorka, był zdecydowanie zbyt mały, ze względu na uprzedzenia osób decyzyjnych). 

 

 

 

Książka zatacza swego rodzaju koło, rozpoczynając od samego wydarzenia postawienia stopy na Księżycu, powracając do odkryć czy to amerykańskich, czy rosyjskich, rozwoju misji i programów kosmicznych, początków Apollo oraz prób oddalania się od Ziemi. 

 

,,Ziemia do Księżyca” nie rezygnuje z pokazania bardziej ,,ludzkiej” strony astronautów. Dowiadujemy się z niej jakie życie prowadził przed osiągnięciem sukcesu Jurij Gagarin oraz który z kosmonautów nie cierpiał sportu (jak widać, nie było to przeszkodą, żeby polecieć w kosmos). 

 

Nie brakuje w książce także momentów wzruszających, zadziwiających lub niepokojących. Jest ona źródłem wiedzy, ale także inspiracji i wyraźnego w wielu miejscach przesłania – zamiary człowieka mogą być nieograniczone. Przed nami jeszcze wiele do odkrycia i zobaczenia, i tylko od nas samych zależy, jak daleko w nich zajdziemy. 

 

 

 

Polecam ,,Ziemię do Księżyca” wszystkim czytelnikom powyżej 6. roku życia jako niezwykle interesującą książkę o kosmosie i jego ,,oswajaniu” przez człowieka.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.muchomor.pl/pl/p/Ziemia-do-Ksiezyca/229

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment